نام ۸ پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران پر استناد سال ۲۰۲۰

فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۰ منتشر شد. در این فهرست نام ۸ پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران پر استناد سال ۲۰۲۰ از ۶۰ کشور جهان از جمله ۲۶ برنده جایزه نوبل گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ فهرست پژوهشگران پر استناد سال ۲۰۲۰ شامل اسامی ۶۱۶۷ پژوهشگر از ۶۰ کشور مختلف جهان است. در این فهرست اسامی ۲۶ برنده جایزه نوبل از جمله اسامی ۳ تن از برندگان جایزه نوبل سال جاری دیده می‌شود.

لیست سالانه مورد انتظار محققانی است که از طریق انتشار مقالات پر استناد در طول دهه گذشته، تأثیر قابل توجهی در زمینه یا زمینه های انتخابی خود نشان داده اند. نام آنها از نشریاتی گرفته شده است که براساس استنادات مربوط به حوزه و سال انتشار در فهرست استنادی های Web of Science در رتبه اول 1٪ قرار دارند.

کلاریوت پیشگامان علمی جهانی را با لیست محققان سالانه پر استناد شناسایی می کند

روشی که تعیین می کند "چه کسی" محققان تأثیرگذار می باشد و از طریق داده ها و تجزیه و تحلیل انجام شده توسط متخصصان کتابشناسی و دانشمندان داده در موسسه اطلاعات علمی  در Clarivate استفاده می کند. همچنین از کشورها برای شناسایی کشورها و موسسات تحقیقاتی محل استقرار این نخبگان علمی استفاده می کند.

یافته های کلیدی سال 2020 نشان می دهد امسال 6167 محقق از بیش از 60 کشور و منطقه شناخته شده اند. در حالی که ایالات متحده همچنان با داشتن 2،650 نویسنده، نمایندگی 41.5٪ از محققان در لیست، به عنوان محل استقرار بیشترین تعداد محققان پر استناد بر این لیست تسلط دارد، سهم نسبی آن از لیست همچنان کاهش می یابد (44٪ در سال 2019).

دانشگاه هاروارد، محل زندگی 188 محقق، بار دیگر موسسه ای است که بالاترین تمرکز محققان پر استناد را در جهان دارد. همسایگان آن - انستیتوی برود و انستیتوی فناوری ماساچوست - به عنوان رئیس لیست موسسات پیشرو جهانی - به ترتیب 61 و 53 محقق پر استناد - به آنها ملحق می شوند.

جای سرزمین اصلی چین در این لیست همچنان افزایش می یابد - هم اکنون محل زندگی 770 محقق (12.1٪ یا 1 8) پژوهشگر در لیست پژوهشگران پر استناد است - از 636 یا 10.2٪ در سال 2019. ده دانشگاه  Tsinghua، پکن، با 10 مکان صعود از 19 به 9 در لیست همراه با ورود به سال 2020 دانشگاه های پکن و ژجیانگ در رده های بالاتر این لیست قرار دارند.

سنگاپور به سرعت توسط دانشگاه فنی Nanyang و دانشگاه ملی سنگاپور در حال پیشرفت است.

اروپا همچنین سهم خوبی از اخبار خوب را در اختیار دارد. تعداد محققان پر استناد مستقر در آلمان و هلند در سال جاری افزایش یافته است - سال گذشته هر دو کاهش نشان دادند. انجمن ماکس پلانک در آلمان در فهرست 5 موسسه قرار دارد در حالی که دانشگاه اوترخت (27 محقق) و تحقیقات دانشگاه واگنینگن (24 محقق) در هلند هر دو به رده های بالاتر دانشگاه های ذکر شده منتقل می شوند.

انستیتوی بیوانفورماتیک سوئیس با افزودن دوجین محقق پر استناد امسال 20 پله صعود از رتبه نهادی بالاتر برد. لیست امسال شامل 26 برنده جایزه نوبل است، از جمله سه نفر اعلام شده در سال جاری امانوئل شارپنتیه، واحد ماکس پلانک برای علوم پاتوژن ها، برلین، آلمان (شیمی) ؛ جنیفر A. Doudna، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، ایالات متحده (شیمی) ؛ و راینهارد جنزل، انستیتوی فیزیک فرازمینی ماکس پلانک، گارچینگ، آلمان و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، ایالات متحده (فیزیک) می باشد.

همچنین 66  برنده استناد افرادی که توسط Clarivate از طریق تحلیل استنادی به عنوان" جایزه نوبل "و دریافت کنندگان بالقوه جایزه نوبل شناخته شده اند، شامل می شوند.

در مجموع 3896 محقق به دلیل عملکردشان در 21 زمینه شاخص علوم ضروری ES (ESI) و 2،493 مورد عملکرد متقاطع برای مجموع 6167 محقق منحصر به فرد تجلیل می شوند - همانطور که برخی از محققان بسیار پر استناد در بیش از یک  دسته بندی ESI ظاهر می شوند.

از بین محققانی که در 21 زمینه ESI به عنوان بسیار پر استناد معرفی شده اند، 9 محقق عملکرد گسترده ای استثنایی نشان داده اند که به دلیل استناد در سه دسته یا بیشتر شناخته شده اند. آنها واقعاً یک گروه جهانی هستند - در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و خاورمیانه.

موسسات تحقیقاتی استرالیا همچنان بیش از انتظار ظاهر شده اند. در کشوری که فقط 25 میلیون نفر جمعیت دارد، تعداد محققان شناخته شده در سال 2020 305 نفر است. به نظر می رسد موسسات تحقیقاتی استرالیا در سالهای اخیر تعداد قابل توجهی از محققان بسیار پر استناد را استخدام کرده اند در حالی که تعداد استعدادهای داخلی را نیز افزایش داده اند.

دیوید پندلبوری، تحلیلگر ارشد استنادی در انستیتوی اطلاعات علمی، گفت: در مسابقه دانش، این سرمایه انسانی است که اساسی است و این لیست محققان استثنایی منحصر به فرد را شناسایی می کند و از آنها تجلیل می کند که نرخ استناد به دیگران توسط کار آنها تأثیر زیادی بر جامعه تحقیق دارند.

جوئل هاسپل، استراتژی SVP، علم در Clarivate  گفت: تحلیل ما نشان می دهد که سهم اصلی در مقالات علمی جهانی و پیشرفت توسط ایالات متحده و چین انجام می شود. داستان امسال موفقیت هر دو کشور است. ایالات متحده آمریکا همچنان قدرت علمی جهان است. موضع مترقی چین در قبال تحقیق و توسعه طی دو دهه گذشته مقالاتی با استناد بسیار بالا، همکاری بین المللی را افزایش داده و تحقیقات خود را به ارزش و ارزشمندی معنوی و نوآوری ترجمه کرده است.

از آنجا که محققان چینی ترغیب شده اند تا به طور مثمر ثمر با جامعه تحقیقات جهانی درگیر شوند، ایالات متحده مقصد اصلی دانشجویان بین المللی است که به دنبال مدرک پیشرفته هستند زیرا دانشجویان چینی بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را در ایالات متحده تشکیل می دهند. موفقیت و آینده آنها گره خورده است

بیش از 6000 محقق در 21 زمینه علوم و علوم اجتماعی و گروه های میان رشته ای بر اساس تعداد مقالات پر استنادی که در یک دوره 11 ساله از ژانویه 2009 تا دسامبر 2019 تولید کرده اند انتخاب شده اند. روش تعیین کننده چه کسی محققان از داده ها و تجزیه و تحلیل انجام شده توسط متخصصان کتاب سنجی در موسسه اطلاعات علمی در Clarivate استفاده می کنند.

این از InCites  و شاخص های ضروری علوم و مجموعه ای منحصر به فرد از معیارهای عملکرد علمی و داده های روند بر اساس تعداد نشریات مقاله علمی و داده های استنادی ازWeb of Science ، بزرگترین ناشر جهان در فهرست استناد خنثی و بستر هوش تحقیق، استفاده می کند.

Clarivate global یک رهبر جهانی در ارائه راه حل هایی برای تسریع چرخه عمر نوآوری است. ماموریت جسورانه ما کمک به مشتریان در حل برخی از پیچیده ترین مشکلات جهان با ارائه اطلاعات عملی و بینش است که زمان را از ایده های جدید به اختراعات تغییر زندگی در زمینه های علم و مالکیت معنوی کاهش می دهد. ما به مشتریان کمک می کنیم با استفاده از اشتراک قابل اعتماد و راه حل های مبتنی بر فناوری همراه با تخصص دامنه عمیق، از اختراعات خود کشف، محافظت و تجاری سازی کنند .

شناخت پیشگامان واقعی در زمینه های خود در دهه گذشته، با تولید چندین مقاله بسیار پر استناد که در 1٪ برتر بر اساس استناد به رشته و سال در Web of Science rank نشان داده شده است. از بین دانشمندان و دانشمندان علوم اجتماعی جهان، محققان Clarivate بسیار پر استناد واقعاً یک در 1000 نفر هستند.

کارشناسان موسسه اطلاعات علمی بینشی منحصر به فرد درباره فهرست محققان پر استناد در سال 2020، از جمله روش، کشور و تجزیه سازمان ها و موارد دیگر را ارائه می دهند.

پژوهشگران پر استناد ایرانی

براساس فهرست ۲۰۲۰ پژوهشگران پراستناد جهان تعداد ۸ دانشمند به ترتیب شامل امید اخوان در مطالعات چند رشته ای از دانشگاه صنعتی شریف، مهدی دهقان در رشته ریاضیات از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مصطفی اسلامی در مطالعات چند رشته ای از دانشگاه مازندران، نورالدین قدیمی در مطالعات چند رشته ای از دانشگاه آزاد اسلامی ایران، سجاد جعفری در رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد میرزازاده در رشته مهندسی از دانشگاه گیلان، حمید رضا پورقاسمی در مطالعات چند رشته ای از دانشگاه شیراز و مسعود رضایی در علوم کشاورزی از دانشگاه تربیت مدرس جزو دانشمندان پراستناد جمهوری اسلامی ایران به حساب می آیند.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲:۰۷

شناسه خبر: 93307

مطالب مرتبط :
یک بیمار کووید مبتلا به سپسیس به دنبال مگادوز ویتامین C بهبودی

یک مورد گزارش داده شد :

بیمار کووید مبتلا به سپسیس به دنبال دریافت ویتامین C بهبودی "چشمگیری" یافت

به گفته پزشکان، یک مرد جوان استرالیایی که به سختی به کووید۱۹مبتلا بود و از مراحل اولیه سپسیس رنج می برد، پس از دریافت مقادیر زیادی ویتامین C بهبود چشمگیری یافت، این روش تحت مراقبت ویژه روی بیمارانجام شد.

بومی سازی دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب با قابلیت صنعتی/ سالانه از خروج ۱۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می شود

توسط محققان اصفهانی؛

بومی سازی دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب با قابلیت صنعتی/ سالانه از خروج ۱۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می شود

محمد جواد بابائی سرپرست تیم تحقیق وتوسعه شرکت ایرسا الکترونیک آیریک، گفت: دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب (TDSسنج) با قابلیت صنعتی در کشور بومی سازی شد، در همین راستا ساخت سنسور دستگاه سختی سنج آب که منحصرا در دست امریکا، آلمان و ایتالیا بود، دانش آن را کشف و با موفقیت ساختیم، دستگاه در تصفیه خانه های صنعتی، مجتمع های فولاد، صنایع رنگ و صنایع مهم و مواد شیمیایی نصب و راه اندازی شده و با بکارگیری این محصول سالانه از خروج۱۰میلیون دلار ارز از داخل کشور جلوگیری میشود.

قدیمی ترین نوزاد تازه متولد شده هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است

قدیمی ترین نوزاد تازه متولد شده هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است

نوزادی که تازه در تنسی متولد شده است می تواند ادعا کند که بزرگترین نوزادی است که تاکنون به دنیا آمده است، از این نظر که طولانی ترین جنین منجمد شده است که با موفقیت در یک تولد زنده به دنیا آمده است وتقریباً هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است.

۷۸۸۷

با توجه به اعمال محدودیت های جدید در استان ها مطرح شد؛

سمنان| هشدار جدی رئیس علوم پزشکی استان به مردم/خیز جدید کرونا در راه است

دانایی تاکید داشت:با وجود آنکه روند صعودی ابتلای به ویروس کرونا کمی کندتر شده است؛ اما روند ابتلا همچنان ادامه دارد.

ایران و ترکیه

اجرای ۲۲ طرح مشترک میان پژوهشگران ایرانی و ترکیه/ انتخاب ۵ طرح از اساتید دانشگاه تبریز

۲۲ طرح مشترک میان پژوهشگران ایرانی و ترکیه‌ای با تصمیم مشترک مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و توبیتاک به اجرا در می آید که از این تعداد ۵ طرح پژوهشی از اساتید دانشگاه تبریز است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال