توسط محققان اصفهانی؛

بومی سازی دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب با قابلیت صنعتی/ سالانه از خروج ۱۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می شود

محمد جواد بابائی سرپرست تیم تحقیق وتوسعه شرکت ایرسا الکترونیک آیریک، گفت: دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب (TDSسنج) با قابلیت صنعتی در کشور بومی سازی شد، در همین راستا ساخت سنسور دستگاه سختی سنج آب که منحصرا در دست امریکا، آلمان و ایتالیا بود، دانش آن را کشف و با موفقیت ساختیم، دستگاه در تصفیه خانه های صنعتی، مجتمع های فولاد، صنایع رنگ و صنایع مهم و مواد شیمیایی نصب و راه اندازی شده و با بکارگیری این محصول سالانه از خروج۱۰میلیون دلار ارز از داخل کشور جلوگیری میشود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محمد جواد بابائی سرپرست تیم تحقیق وتوسعه شرکت ایرسا الکترونیک آیریک، گفت: دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب (TDSسنج) با قابلیت صنعتی در کشور بومی سازی شد، در همین راستا ساخت سنسور دستگاه سختی سنج آب که منحصرا در دست امریکا، آلمان و ایتالیا بود، دانش آن را کشف و با موفقیت ساختیم، دستگاه در تصفیه خانه های صنعتی بعد مجتمع های فولاد، صنایع رنگ و صنایع مهم و مواد شیمیایی نصب و راه اندازی شده و با بکارگیری این محصول سالانه از خروج10میلیون دلار ارز از داخل کشور جلوگیری میشود.

 

بابائی در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری گفت: در کشور ما یکی از مسائلی که باید هموراه مد نظر باشد مسئله کمبود آب است باید به شکلی این کمبود آب جبران شود، راهکارهای مختلف هم وجود دارد یک بخش مهم در استفاده و بکار گیری این راهکارها داشتن تجهیزات و دستگاههای با تکنولوژی های بالا می باشد، در واقع باید در لبه های تکنولوژی حرکت کنیم.

 وی ادامه داد: در بحث آب شرب تصفیه خانه هایی راه اندازی می کنند که آبی که مصرف شده قابل شرب نیست را به چرخه بر می گرداند، اما بیشترین حجم پساب را از صنایع مختلف، پتروشیمی ها،صنایع فلز، رنگ رزیها، صنایع شیمیایی داریم، اینها آب قابل توجهی مصرف می کنند و یک پساب دارند که قابل تصفیه نیست و در محیط رها می شود و ضرر هم دارند.

بابائی اظهار کرد: سختی سنج (TDSسنج) در ابتدای کار یک نمونه گیری از آب انجام می دهد که بر پایه پارامترهای علمی شیمی و الکترونیک است نشان می دهد که سختی این آب قابل شرب هست یا نه، چه املاحی دارد، دستگاههایی که الان در بازار هست فقط میزان سختی آب را نشان می دهد.

 

TDSسنج ایرانی قابلیت صنعتی دارد

 وی گفت: اما دستگاهی که ما طراحی کردیم قابلیت صنعتی دارد، این دستگاه در صنایع نصب می شود، میزان املاح را در آب مصرفی و پساب حین فعالیت صنایع اندازه گیری می کند، و مهمتر این که هنگامی که سختی آب به مرز هشدار رسید، فرمان می دهد.

بابائی ادامه داد: مثلا زمانی که سختی آب از این مقدار تا این مقدار بیشتر شد، فرمان می دهد دستگاه کلر زن روشن شود، وقتی دستگاه کلر زن روشن شد دستگاه بطور پیوسته سختی و نوع املاح را اندازه گیری می کند و تا زمانی که به حد مطلوب رسید خودش اتوماتیک دستگاه کلر زن را خاموش می کند یعنی یک دستگاه جامع اندازه گیری دقیق و هوشمند است.

سرپرست تیم تحقیق وتوسعه شرکت ایرسا الکترونیک آیریک در تشریح این دستگاه گفت: یک پکیح کامل است که پراپ به آن وصل می شود، وصل می شود به سیستم خروجی و وردی آب و یا جای که قرار است اندازه گیری انجام شد، مقدار انداز گیری وارد دستگاه می شود، بسته به نوع و نیاز صنایع یا منطقه دستگاه تنظیم و تحلیل را انجام می دهد، اولین کار در صفحه نمایشگر تحلیلها با دقت دهم نشان داده می شود همچنین نشان می دهد در دماهای مختلف میزان املاح و سختی به چه صورت بوده است.

وی ادامه داد: اپراتور متناسب با همین تحلیلها دستوراتی را فعال می کند، در واقع یکسری پارامترهای در این پکیج پیاده سازی شده که همزمان قابلیت این را دارد که دو دستگاه یا بیشتر را فرمان داده و وارد عملیات کند.

بابایی تصریح کرد: قابلیت این را دارد که دستگاههای خیلی زیادی به آن وصل شود، کلر زنی شود، اطلاع رسانی کند، پیام ارسال کند یا اپراتور را خبر کند که خط هشدار است، یا حتی خط را خاموش کند و مواردی دیگر که مد نظر است.

این محقق اظهار کرد: مثلا یکی از نیازها صنایع نصب دستگاه دوزینگ پمپ است که وصل می شود به دستگاههای تصفیه پساب و در صنایع استفاده کننده دوزینگ پمپ یک نفر اپراتور باید بالا سر دستگاه باشد و کنترل کند، دستگاه جامعه اندازه گیری دقیق (TDSسنج) کنترل دوزینگ پمپ را نیز انجام می دهد، و از این نظر هم هوشمند شده، کار یک نیرو را انجام می دهد.

سرپرست تیم تحقیق وتوسعه شرکت ایرسا الکترونیک آیریک تصریح کرد: در واقع یک آزمایشگاه شیمی داخل این دستگاه پیاده سازی شده که هر ثانیه اندازه گیری کرده و براساس تحلیل فرمان می دهد و عمل می کند که این یک مزیت منحصر بفرد این دستگاه است.

وی در خصوص این که نمونه خارجی دارد یا نه، گفت: تکنولوژی این دستگاه منحصراً در دست آلمان و ایتالیا و امریکا است که به دلیل قیمت دلار و تحریمها دستگاههای وارد ایران نمی شود، اما یک شرکت چینی دستگاه TDS سنج را با برند امریکایی در بازار ایران عرضه می کند و مشتریان از این اطلاع ندارند، دستگاهها چینی عمر زیادی ندارند و هیچ پشتیبانی هم نمی کند.

 

دستگاه TDSسنج ایرانی در مقایسه با نمونه های خارجی از نظر قیمت و مزیتها چگونه است؟

وی بیان کرد: دستگاهی که بومی سازی کردیم قابلیت رقابت با نمونه های امریکایی را دارد، یک سری قطعات را مجبوریم از خارج وارد کنیم، با این حال قیمت آن یک سوم نمونه های اصلی آلمانی و ایتالیایی است و نسبت به دستگاههایی که شرکت چینی با کیفیت خیلی پایین عرضه می کند هم باز ارزانتر است، مضافا این که دستگاه ایرانی دو سال گارانتی با 5 سال خدمات پس از فروش دارد.

بابایی افزود: مثلا اگر یک دستگاه با قابلیت اندازگیری یک دهم را در نظر بگیریم اگر نمونه خارجی خریداری شود یک دستگاه یک دهم فقط باید با پراپ یک دهم وصل شود، اما دستگاه ایرانی ما تنظیمات دارد و هر زمانی کاربر بخواهد می تواند با یک پراپی مورد نظر آن را راه اندازی کند. دوم همزمان با اندازه گیری میزان املاح یا همان سختی (TDS) و هدایت الکتریکی (EC) را اندازه گیری می کند. کلاس کاری این دستگاه با سه نوع سنسور مختلف با ثابت سلولیهای مختلف (C0.1-C1-C10) است.

 

 دستیابی به تکنولوژی ساخت سنسور که در انحصار چند کشور بود

سرپرست تیم تحقیق وتوسعه شرکت ایرسا الکترونیک آیریک تصریح کرد: یکی دیگر از فن آوری هایی که در ساخت دستگاه TDS سنج مورد نیاز بود و به خاطر تحریمها امکان تهیه آن را نداشتیم دستیابی به تکنولو ژی سنسور دستگاه TDS سنج بود که توانستیم انحصار را که در دست چند کشور تولید کننده دستگاهبود، خارج کنیم و ایران را در کنار تولید کنندگان این سنسور و دستگاه TDS سنج  قرار دهیم.

 

دستگاه TDS سنج ایرانی در چه مرحله از نظر تجاری سازی و تولید قرار دارد، استقبال می شود یا نه؟

وی با بیان این که پیشینه قویی در خصوص تولید دستگاههای با تکنوژی بالا برای نمونه دستگاه های پیشرفته دوزینگ پمپ داریم تصریح کرد: دستگاه TDS سنج ایرانی به مرحله تجاری سازی رسیده است، همین الان عمده صنایع تصفیه آب تصفیه خانه های صنعتی بعد مجتمع های فولاد، صنایع رنگ و صنایع مهم و مواد شیمیایی دستگاه ایرانی را خریداری و بکار گرفته اند.

 

 

آیا برآوردی از ارزی بری این دستگاه برای کشور دارید و می توانید نیاز کشور را تامین  کنید؟

این محقق اظهار کرد: این تکنولوژی بومی سازی شد با تولید این نمونه از دستگاه TDSسنج کاملا ایرانی نیاز مصرف داخل کشور برطرف می شود که اگر حمایت کنند حداقل اجازه وارداترا ندهندکه وابستگی ما به شرکت های خارجی به صورت کامل قطع شود، سالانه از خروج 10 میلیون دلار ارز از داخل کشور جلوگیری میشود، مضافا این که کشورهای همسایه مثل عراق، افغانستان و پاکستان هم بازارهای ما برای این محصول هستند و می توانیم ارزآوری هم داشته باشیم.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 93315

مطالب مرتبط :
t[v

آماده نبودن زیرساخت های بسیج علمی

مسئول طرح و برنامه ناحیه مقاومت بسیج تفرش: بسیج علمی با سایر شاخه های بسیج تفاوتی ندارد چون زیرساخت های علمی هنوز آماده نشده است.

پتروشیمی شازند

نمايشگاهي از جنس خودكفايي در استان مركزي

با تكيه بر توان داخلي با وجود تحريم ها متخصصان شرکت پتروشیمی شازند استان مرکزی توانستند ۲۶۰۰ هزار قطعه حساس تخصصي را بومي سازی کنند.

درمان کروناویروس جدید با ترکیبات بیواکتیو چای تیتر ویروس را تا زیر حد قابل تشخیص کاهش داد

دانشمندان ژاپنی گزارش کردند؛

ترکیبات بیواکتیو چای تیتر ویروس کرونا را تا زیر حد قابل تشخیص کاهش داد/ بیشترین تأثیر از عصاره چای سیاه حاصل شد

دانشمندان دانشگاه پزشکی کیوتو و انستیتوی تحقیقات مرکزی ژاپن فاش کردند که درمان SARS-CoV-۲ با عصاره های چای سیاه، سبز و اولانگ باعث کاهش قابل توجهی در تیتر ویروسی شده است که در نهایت به زیر حد قابل تشخیص کاهش یافت. در میان عصاره های مختلف چای، عصاره چای سیاه بیشترین تأثیر را از خود نشان داد.

سد

خبرگزاری علم و فناوری بررسی می‌کند

هدر رفت ۴۰ درصد آب‌های سطحی مازندران

هدر رفت ۴۰ درصد از آب‌های سطحی مازندران نشان از نداشتن برنامه مدون برای ساماندهی نیازهای آبی استان مازندران دارد که با ساماندهی این امر حتی مازندران می‌تواند تامین کننده نیازهای آب همسایگان در صورت نیاز باشد.

یک بیمار کووید مبتلا به سپسیس به دنبال مگادوز ویتامین C بهبودی

یک مورد گزارش داده شد :

بیمار کووید مبتلا به سپسیس به دنبال دریافت ویتامین C بهبودی "چشمگیری" یافت

به گفته پزشکان، یک مرد جوان استرالیایی که به سختی به کووید۱۹مبتلا بود و از مراحل اولیه سپسیس رنج می برد، پس از دریافت مقادیر زیادی ویتامین C بهبود چشمگیری یافت، این روش تحت مراقبت ویژه روی بیمارانجام شد.

همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا برگزار می شود

توسط بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان اصفهان؛

همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا برگزار می شود

همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا توسط بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان اصفهان و همکاری بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان ۹ استان مجاور برگزار می شود.

قدیمی ترین نوزاد تازه متولد شده هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است

قدیمی ترین نوزاد تازه متولد شده هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است

نوزادی که تازه در تنسی متولد شده است می تواند ادعا کند که بزرگترین نوزادی است که تاکنون به دنیا آمده است، از این نظر که طولانی ترین جنین منجمد شده است که با موفقیت در یک تولد زنده به دنیا آمده است وتقریباً هم سن مادرش یک رکورددار ۲۸ ساله است.

همواره نوع آوری و خلاقیت با وجود تحریم ها در مجموعه نخبه انقلابی غلامرضا محمودی نهادینه شده است

تحریم ها پلی برای پیشرفت و نوآوری

همواره نوآوری و خلاقیت با وجود تحریم ها در مجموعه نخبه انقلابی غلامرضا محمودی نهادینه شده است.

علم

نام ۸ پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران پر استناد سال ۲۰۲۰

فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۲۰ منتشر شد. در این فهرست نام ۸ پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران پر استناد سال ۲۰۲۰ از ۶۰ کشور جهان از جمله ۲۶ برنده جایزه نوبل گزارش شده است.

س

شرایط موجود رویداد علمی را به تمدید کشاند ...

تمدید رویداد علمی منسوجات هوشمند در قم

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از قم : رویداد علمی البسه و منسوجات هوشمند به دلیل شرایط موجود و رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان قم تا تاریخ ۱۵ ام دیماه تمدید شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب