نمایشگاه مجازی باما؛ پیوند دهنده دانشجویان و صنعتگران/ معرفی ۴۵۰۰ کسب وکار به دانشجویان

قانعیان مبتکر و کارآفرین یزدی از افتتاح نمایشگاه مجازی باما به منظور پیوند دانشجویان و صنعتگران خبر داد.

دکتر محمدتقی قانعیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد اظهار کرد: بنده به دنبال توانمندسازی دانشجویان بودم و قصد داشتم کاری کنم تا میزان بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی که در جامعه  امروز به یک معضل تبدیل شده را  اندکی کاهش دهم. لذا سوالی مطرح کردیم که آیا دانشجویان می دانند چطور می توانند از واحدهای  درسی که گذرانده اند کسب درآمد کنند که البته اغلب آنها اظهار بی اطلاعی کردند.

وی  ادامه داد: با توجه به اینکه بنده در حوزه کارآفرینی فعال هستم پلتفرمی را ایجاد کردم که دو بال دارد. یک بال دانشجو ها و واحد های درسی که گذرانده اند و بال دیگر کسب و کارهایی که به این واحدهای درسی مربوط می شود. معرفی کسب و کارها در کشور نمونه مشابه دارد مثل دیجی کالا اما در مورد رشته های دانشگاهی چنین چیزی نیست.

استاد گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد افزود:  از آنجا که این کار بسیار بزرگ بود و در ایران مشابه آن وجود نداشت آن را به  صورت پایلوت برای رشته های دانشگاهی مربوط به چهار حوزه بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی اجرا کردیم. نامگذاری پروژه نیز از کنار هم قرار دادن حروف اول این رشته ها نمایشگاه مجازی"با ما" نامگذاری شد. این نمایشگاه رشته های دانشگاهی که به این چهار حیطه مربوط شده و شامل حدود ۱۴۰ رشته دانشگاهی می شد را احصا کرده است. در  طرف مقابل نیز ۸۰ گروه کسب و کار مربوط به این رشته ها دسته بندی شد.

 

ساماندهی 4500 کسب وکار در باما

وی  ابراز داشت: با راه اندازی این پلتفرم به سراغ کسب و کارها رفتیم و به صاحبان مشاغل پیشنهاد دادیم که کسب وکار خود را با هدف معرفی به دانشجویان در سایت ما معرفی کنند. اغلب نگران این بودند که هزینه ای از آن ها دریافت شود به خاطر همین اعلام کردیم که تبلیغات ما رایگان و دائمی است. نتیجتاً در دو سال و نیم از آغاز این طرح حدود ۴۵۰۰ کسب و کار در باما معرفی شدند.

مسئول توسعه فناوری و ارتباط دانشگاه با صنعت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: دانشجویانی که با ما همکاری میکنند اذعان دارند که از درس خواندن خود لذت می برند و این همان نشاط علمی است که رهبر انقلاب به آن سفارش می کنند.

وی افزود: دانشجویان در این سامانه می توانند کسب و کارهای مربوط به رشته خود را به تفکیک شهر و استان بیابند. حتی برخی سفارشات برای کارآموزی، کارورزی و یا استخدام نیز انجام شده است.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی در امور کارآفرینی و اشتغال اظهار داشت: کار دیگری که انجام شده فایلی تحت عنوان "پوشه الکترونیک دانشجوی خلاق"  آماده شده، در این پوشه دانشجو برای خود یک پرونده دارد که می تواند تمام واحدهای درسی و کسب و کارها و شرکت‌های مرتبط را برای او مشخص می کند. همچنین از دانشجو خواسته می شود تا ایده های خلاقانه برای بهره وری بهتر ارائه دهند.

 

تغییرات جدید در باما

 قانعیان ابراز داشت: در دوران کرونا با توجه به شرایط به وجود آمده امکان تبلیغ و فروش کالاهای  شرکت ها و حتی مغازه ها را به رایگان اضافه کرده و یک فروشگاه اینترنتی را به رایگان در اختیار هر فروشنده ای قرار می دهیم.

وی ادامه داد: در نتیجه اکنون بسیاری از شرکت های بزرگ برای محصولات خود کاتالوگ نیز قرار داده اند که این مسئله کار را جذاب تر کرده است و دانشجو بیشتر با شرکت، محصولات و خدمات مربوط به رشته خود آشنا می شود.

مسئول توسعه فناوری و ارتباط دانشگاه با صنعت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد تاکید کرد: در آینده وبینارهایی نیز در مورد کارآفرینان و  همچنین بازدید های مجازی برگزار خواهد شد.

وی اذعان داشت: متاسفانه هنوز بسیاری از دانشجویان رشته خودمان هم از موضوع اطلاع ندارند. درحالی که بنده علاوه بر وقت از درآمد شخصی خود هزینه کردم به امید اینکه به نسل جوان کمکی کنم. جالب اینجاست که خانه صنعت و معدن و اتاق بازرگانی از این سامانه استقبال کرده اند اما هنوز هم بسیاری از دانشجویان ما مطلع نشده اند. البته صنایع از باما استفاده می کنند ولی دانشجویان هنوز به میدان نیامده اند،در صورتی که هدف اصلی بنده آنهابودند. اگر هدف من برای استفاده صنعتگران بود سایتی مثل دیجی کالا راه اندازی می کردم.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی در امور کارآفرینی و اشتغال تصریح کرد: ما برای پیشرفت کشور به دانشجویانی نیاز داریم که به دنبال ایده و خلاقیت باشند. اما متاسفانه امروز مراکز علمی ما دانشجو را اینگونه تربیت نمی کنند. ما سعی داریم به دانشجویان بگوئیم باید خودتان کارآفرین باشید یا بتوانید به کارآفرینان کمک کنید.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 93319

مطالب مرتبط :
علوی

یادداشت؛

سرنوشت یکی از سیاسی ترین لوایح بودجه به کجا می رسد؟

نگاهی حتی گذرا به ارقام کلان آخرین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید به روشنی نشان می دهد که دولت بازگشت آمریکا به برجام را تمام شده تلقی نموده و سعی دارد مجلس را در مقابل یک عمل انجام شده قرار دهد.

رجبی

حجت الاسلام رجبی درباره آیت الله مصباح یزدی گفت :

اختراع خط رمزی توسط آیت الله مصباح در دوران طاغوت

حجت الاسلام رجبی قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت : هوش و ذکاوت آیت الله مصباح یزدی در علوم دینی و اسلامی مثال زدنی است و مبارزات و نقش ایشان در انقلاب بی بدیل است .

لبنیات

هشدار یک متخصص تغذیه:

بیماران تنفسی از مصرف لبنیات اجتناب کنند

حاجی میرزاده گفت: افرادی که درگیر بیماری کرونا هستند و علائم ناراحتی تنفسی خود را نشان داده نباید از شیر استفاده کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب