حسگر می تواند بافت زخمی یا چربی کبد را تشخیص دهد

تشخیص زودرس آسیب کبدی می تواند به جلوگیری از نارسایی کبدی در بسیاری از بیماران کمک کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از ام آی تی نیوز؛ تجمع چربی در سلول های کبدی می تواند منجر به مشکلات جدی از جمله التهاب، زردی و در موارد شدیدتر، سیروز و نارسایی کبدی شود. اما بیماری کبد چرب قبل از شروع علائمی مانند خستگی و تورم شکم دشوار است، بنابراین محققان در حال کار بر روی روش هایی هستند که می توانند شرایط را زودتر تشخیص دهند.

دستگاه جدیدی از تیم دانشمندان دانشگاه MIT می تواند راهی برای پیشرفت با توانایی تشخیص غیر تهاجمی علائم بیماری در موش ها با درجه دقت بالایی ارائه دهد.

از آنجا که سلول های کبدی ما شروع به ذخیره بیش از حد چربی و التهاب می کنند، شروع به تجمع بافت اسکار می کنند، وضعیتی که به عنوان فیبروز کبد شناخته می شود. این پیش درآمد شرایط ذکر شده در بالا است و در حال حاضر تنها راه تشخیص قطعی فیبروز از طریق بیوپسی است، که تهاجمی است و می تواند نادرست باشد زیرا ممکن است اسکار در تمام بافتهای مختلف اندام به طور مساوی توزیع نشود.

دانشمندان MIT با استفاده از یک فناوری که در ابتدا برای اندازه گیری میزان آبرسانی در بیماران تحت دیالیز ایجاد شده است، روش ساده تری برای بررسی فیبروز کبدی پیدا کرده اند. برای تجزیه و تحلیل سطح مایعات در عضله اسکلتی، این دستگاه با استفاده از تشدید مغناطیسی هسته ای (NMR) تغییرات مغناطیسی اتم های هیدروژن آب در بافت را تشخیص می دهد.

هنگامی که آب هنگام تعامل با بافت چربی یا فیبروز با سرعت کمتری حرکت می کند، تیم تحقیق مشکوک شدند که می توان با استفاده از ردیاب، علائم بیماری کبد را با ردیابی نحوه انتشار آب در اندام، برداشت.

میکاییل سیما گفت: اگر مشاهده کنید که چگونه مغناطش تغییر می کند، می توانید سرعت حرکت پروتون ها را مدلسازی کنید. مواردی که مغناطیسی خیلی سریع از بین نرود، مواردی است که نفوذ در آنها کم است و بیشترین فیبر را دارند.

این تیم از آشکارساز  NMR، که به اندازه کافی کوچک است و می توان آن را بالای میز قرار داد، برای عمق حدود 6 میلی متر (0.23 اینچ) زیر سطح پوست موش ها استفاده کرد. این کافی بود تا کبد و عضله اسکلتی جوندگان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، با تکنیکی که قادر به شناسایی فیبروز با دقت 86 درصد و بیماری کبد چرب با دقت 92 درصد است. با استفاده از آن بر روی بافت کبدی انسان، فیبروز را با دقت 93 درصد تشخیص داد.

از اینجا محققان در حال کار بر روی نسخه ای از دستگاه هستند که می تواند به عمق پوست نفوذ کند، که به گفته آنها برای آزمایش روی بیماران انسانی لازم است. اگر این کار موثر باشد، می تواند راهی برای تشخیص فیبروز در مراحل اولیه خود ایجاد کند، درب را برای درمان های موثرتر باز بگذارد.

سیما افزود: از آنجا که این یک آزمایش غیرتهاجمی است، شما می توانید افراد را حتی قبل از اینکه علائم واضحی از کبد به خطر بیاندازند، غربال کنید، و می توانید بگویید که کدام یک از این بیماران فیبروز داشته است

این تحقیق در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 93330

مطالب مرتبط :
۰۲۵

مطالعات نشان می‌دهد؛

کبد چرب یک قدم تا سرطان کبد

مطالعات بیان می دارد که پروتئین متصل به RNA که در تنظیم سطح چربی کبد و خون نقش دارد، باعث ابتلا و پیشرفت بیماری کبد چرب و سرطان کبد می‌شود.

ردیابی

ردیابی حرکت بدن با حسگرهای رسانای الکتریکی

محققان دانشگاه تافتس ماساچوست سیستمی را ابداع کردند که حرکت بدن را ردیابی می کنند.

چربی قهوه ای

این نوع چربی‌‌ها برای سلامتی مفید هم هستند+عکس

کمتر از از خوبی چربی گفته میشود. البته که چربی سفید معمولا مزیتی در بر ندارند اما از مزایای چربی قهوه ای چه میدانید؟

همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا برگزار می شود

توسط بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان اصفهان؛

همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا برگزار می شود

همایش منطقه ای مسائل تربیتی و آموزشی دانشگاه فرهنگیان در پسا کرونا توسط بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان اصفهان و همکاری بسیج اساتید دانشگاه فرهنگیان ۹ استان مجاور برگزار می شود.

داده

ابداع دستگاهی که داده ها را از طریق بدن و نوک انگشتان منتقل می کند

محققان پردو دستگاهی را ابداع کرده اند که می تواند داده ها را از طریق بدن و نوک انگشتان منتقل می کند.

ثبت فشار انگشت با

سنسوری بسیار نازک تر از موی انسان ساخته شد:

ثبت فشار انگشت با "پوست نامرئی" !

اگرچه قبلاً در مورد "پوست" های حساس به فشار شنیده ایم که می توان آن ها را روی اجزای رباتیکی یا مصنوعی اعمال کرد، دانشمندان ژاپنی یکی از آنها را برای استفاده روی انگشتان واقعی انسان ایجاد کرده اند؛ و گرچه ممکن است تعجب کنید که چرا آنها اذیت شده اند، اما در واقع کاربرد پنهانی جالبی دارد.

روزه

فوق تخصص گوارش و کبد:

تاثیر مثبت روزه داری بر درمان کبد چرب/بیماران حاد گوارشی روزه نگیرند

فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مازندران از تاثیر مثبت روزه داری بر درمان کبد چرب خبر داد و گفت: افراد مبتلا ضمن روزه داری نسبت به کاهش وزن هم اقدام کنند.

یل

آخرین تحقیق دانشمندان چینی:

کافئین در دوران بارداری برای نوزاد خطرناک است

نوشیدن قهوه دارای کافئین در زمان بارداری ممکن است تا تکامل کبد نوزاد را مختل کند و موجب بیماری های کبد در بزرگسالی شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب