از جدیدترین تصاویر هابل به دست آمد:

شکار سحابی در حال نابودی توسط تلسکوپ فضایی هابل

سحابی های سیاره ای اساساً انفجارهایی آهسته در فضا هستند که انتظار می رود طی ده ها هزار سال گسترش یافته و سپس محو شوند. اما در یک نمایش بی سابقه، تلسکوپ فضایی هابل تنها در طی ۲۰ سال شاهد محو شدن و کوچک شدن سحابی ای بود که ممکن است در چند دهه آینده کاملاً ناپدید شود.

سحابی سفره ماهی طی 20 سال اخیر به طرز چشمگیری تیره شده است - بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، سحابی های سیاره ای اساساً انفجارهایی آهسته در فضا هستند که انتظار می رود طی ده ها هزار سال گسترش یافته و سپس محو شوند. اما در یک نمایش بی سابقه، تلسکوپ فضایی هابل تنها در طی 20 سال شاهد محو شدن و کوچک شدن یک سحابی بود که ممکن است در چند دهه آینده کاملاً ناپدید شود.

هنگامی که ستارگان در ابعاد خاصی شروع به نابود شدن می کنند، به غول های قرمز رنگی تبدیل می شوند که لایه های گرد و غبار و گاز را بیرون می ریزند. سرانجام این ستاره دوباره به یک کوتوله سفید تبدیل می شود که مواد اطرافش را گرم می کند تا بدرخشد. انتظار می رود این مرحله ده ها هزار سال به طول انجامد، بنابراین در دید محدود انسانی ما، این آتش بازی های آسمانی در زمان منجمد به نظر خواهند رسید.

اما سحابی ها هنوز اجسامی پویا و متحرک هستند و در هیچ کجای دیگر، مشاهداتی به وضوح مشاهدات جدید هابل وجود ندارد. سحابی سفره ماهی در اصل نام خود را از رنگ های زیبای آبی و طرح های مواج شبیه پرتوی در حال پرواز گرفته، که به ویژه در یک عکس نمادین در سال 1996 گرفته شده، قابل توجه است.

The Stingray nebula as it appeared in 1996

سحابی سفره ماهی، چنان که در سال 1996 ظاهر شد

با این حال، این در تضاد کامل با تصاویر گرفته شده در سال 2016 است که یک سحابی بسیار تار تر، کوچک تر و خاموش را نشان می دهد و به سختی می توان نوع اصطلاحا سفره ماهی آن را تشخیص داد. میزان رنگ آبی حلقه های داخلی و ساختارهای رشته ای نواحی خارجی نیز همگی از بین رفته اند.

درخشش ساطع شده از اجزای اصلی این ابر - هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن - به شدت کمرنگ شده و انتشار اکسیژن تقریباً با ضریب 1000 کاهش می یابد. در صورت وجود انتظار می رفت که سحابی بزرگتر شود، اما واضح است که این گونه نیست.

مارتین گوئره رو، نویسنده این تحقیق، می گوید: "این بسیار بسیار چشمگیر و به شدت عجیب است. آنچه ما شاهد آن هستیم، تکامل یک سحابی در زمان واقعیست. طی یک سال، شاهد تغییرات در این سحابی هستیم. ما قبلاً چنین چیزی را با وضوح و شفافیتی که با این تصاویر بدست آورده ایم، ندیده بودیم."

The Stingray nebula as it appeared in 2016, much smaller and dimmer than it was just 20 years earlier

سحابی سفره ماهی همانطور که در سال 2016 ظاهر شد، بسیار کوچکتر و کم نورتر از 20 سال قبلش بود.

محققان تغییرات سریع سحابی را به ستاره موجود در قلب آن نسبت می دهند، که خودش یک توپ عجیب است. SAO 245567 کوتوله سفیدی است که مشاهدات قبلی آن را نشان داده و در حال تغییر و تحولاتی سریع است، دما بین سال های 1971 و 2002 به مقدار 38000 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. از آن زمان تاکنون دوباره سرد شده و سحابی مجاور را کم نور می کند.

ستاره شناسان نمی توانند از وقایع بعدی به طور دقیق اطمینان یابند، اما حدس می زنند که در صورت ادامه روند محو شدگی، سحابی سفره ماهی ممکن است طی 20 یا 30 سال آینده از آسمان شب ناپدید شود.

 

زمان انتشار: جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵:۲۴

شناسه خبر: 93336

مطالب مرتبط :
بیشترین آسیب از فضای مجازی، متوجه کودکان و نوجوانان است!

کارشناس امور کودکان بهزیستی شهرستان بوشهر؛

بیشترین آسیب از فضای مجازی، متوجه کودکان و نوجوانان است!

کارشناس امور کودکان بهزیستی شهرستان بوشهر گفت: فرهنگ صحیح استفاده از گوشی بسیار حائز اهمیت است و اگر از مدیریت فضای مجازی برای فرزندان چشم پوشی کنیم با خطرات فضای مجازی روبه رو خواهیم که در بیشتر اوقات کودک و نوجوان بیشترین آسیب را می‌بیند.

fghf

کشفی جدید و مشخص؛

سیاره‌های مرده می‌توانند تا میلیاردها سال نور ساطع کنند

منجمان با بهینه‌سازی امواج رادیویی منتشرشده از سیاره‌های شبه مشتری اطراف ستاره‌های کوتوله سفید در حال برنامه‌ریزی برای مشاهده این ستاره‌ها هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب