خبرگزاری علم و فناوری استان قم خبر داد :

مطلوبیت وضع ذخایر خونی در قم

مرتضی نوریان مدیرکل انتقال خون استان قم با بیان اینکه برخی افراد به صورت مستمر اهدای خون دارند، اظهار کرد: این افراد خون خود را به بیماران نیازمند هدیه می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان قم  , مرتضی نوریان با بیان اینکه برخی افراد به صورت مستمر اهدای خون دارند، اظهار کرد: این افراد خون خود را به بیماران نیازمند هدیه می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از اعمال جراحی، سوانح و حوادث به خون و فرآورده‌های خونی نیاز است و بیماران تالاسمی و هموفیلی، مادران باردار نیز به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند.

مدیرکل انتقال خون استان قم با بیان اینکه خون و فرآورده‌های خونی ماده حیاتی است و عمر محدودی دارد، گفت: نیاز همیشگی به خون وجود دارد بنابراین به دلیل بیماری و عمر کوتاه سلول‌های خونی به خون و فرآورده‌های خونی به طور مستمر نیاز است.

وی عنوان کرد: افراد دارای سن 18 تا 60 سال می‌توانند در اهدای خون مشارکت داشته باشند به طوری که آقایان چهار مرتبه و بانوان سه مرتبه در سال می‌توانند خون خود را اهدا کنند.

نوریان با بیان اینکه بیماران تالاسمی هفته‌ای سه بار به خون نیاز دارند، گفت: در استان با مشارکت مردم نیازهای مراکز درمانی به طور کامل تأمین شده ولی انتظار داریم که افراد بیشتری به جمع اهداکنندگان خون بپیوندند.

مدیرکل انتقال خون استان قم با بیان اینکه 60 درصد اهداکنندگان مستمر هستند، یادآور شد: پروتکل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون به طور کامل رعایت می‌شود زیرا انتقال خون نیز مرکز درمانی محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به کسانی که بیان می‌کنند با اهدای خون ممکن است توان بدنی آنها کم می‌شود، گفت: این باور درستی نیست، هیچ خللی در بدن اهداکننده ایجاد نمی‌شود بنابراین توصیه است چهار تا 6 ساعت اول پس از اهدای خون مایعات بیشتر بنوشند تا میزان خون اهدا شده جبران شود.

نوریان با بیان اینکه اجزا و سلول‌های خونی طی مدت یک ماه جایگزین می‌شود و سلول‌سازی جدید در مغز استخوان صورت می‌گیرد، گفت: فرد از نظر ضعف بدنی معاینه می‌شود تا اهدای خون مشکلی برای فرد نداشته باشد و اگر سلامت اهداکننده با اهدای خون به خطر بیفتد؛ معاف از اهدای خون می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ذخایر خونی استان در حد مطلوب است و پاسخگویی خوبی در مراکز درمانی وجود دارد. اگر میانگین پنج روز به بالا ذخایر خونی داشته باشیم به شبکه خون‌رسانی کشور تزریق می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان قم عنوان کرد: اهدای خون به طور مرتب صورت می‌گیرد زیرا عمر سلول‌های خونی محدود است و گلبول‌های قرمز 35 روز بیشتر عمر نمی‌کند و پلاکت سه تا پنج روز عمر دارد و این امر سبب می‌شود که بخواهیم بین تولید و مصرف تعادل برقرار شود تا ذخایر حفظ و از خون اهدایی مصرف بهینه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه شرایط و پروتکل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون رعایت می‌شود، گفت: نوبت دهی اینترنتی نیز از طریق پایگاه انتقال خون استان ghom.ibto.ir صورت می‌گیرد تا از تجمع اهداکنندگان در مراکز انتقال خون جلوگیری شود.
نوریان با بیان اینکه درصد افراد دارای گروه خونی o منفی پایین است، گفت: با کاهش ذخایر خونی o منفی به افراد دارای این گروه خونی پیامک‌هایی ارسال می‌شود تا برای اهدای خون اقدام کنند.

زمان انتشار: شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵:۱۱

شناسه خبر: 93359

مطالب مرتبط :
انتقال خون

نیاز قطب پزشکی جنوب کشور به خون

شیراز به عنوان قطب پزشکی کشور در شرایط حساس کرونایی نیازمند گروه های مختلف خونی می باشد.

۱

توسط محققین ایرانی انجام شد؛

ساخت دستگاه هوشمندی که می تواند با یک قطره خون آزمایش CBC بگیرد

محققان کشورمان موفق به ساخت نوعی دستگاه هوشمند شده اند که می تواند آزمایش CBC یا شمارش کامل خون که جزء پرسفارش‌ترین آزمایش خون در آزمایشگاه‌ها است را برخلاف نمونه گیری های سنتی ، تنها با گرفتن یک قطره خون و بدون مراجعه به آزمایشگاه ها انجام دهد و پاسخ آن را نیز با دقت بالا و در مدت ده دقیقه در اختیار بیمار قرار دهد.

۴۷

محققان دانشگاه یو سی ای ال آمریکا موفق شدند؛

نابودی ویروس کرونا با فناوری پلاسمای سرد/فواید پلاسمای سرد چیست؟

برای اولین بار در دنیا محققان دانشگاه یو سی ای ال آمریکا توانستند با استفاده از پلاسمای سرد برای نابودی مؤثر و سریع ویروس کرونا و حذف آن از سطوح مختلف به نتایج مفید وارزنده دست یابند.

ذخیره خون اصفهان از ۷ روز به ۳ روز رسیده/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود

مدیرکل انتقال خون اصفهان؛

ذخیره خون از یک هفته به ۳ روز رسیده است/ روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود

مجید زینلی مدیر کل انتقال خون استان اصفهان، گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از اهداکنندگان سازمان انتقال خون استان اصفهان کم شده است و ذخیره خون این سازمان از ۷ روز تقریبا به ۳ روز رسیده است، همچنین روزانه هر چه قدر پلاسما بگیریم مصرف می شود که میانگین روزانه چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ واحد پلاسما است.

نوریان

مدیر کل انتقال خون قم گفت :

اهدا پلاسماتوسط ۱۴۰ بیمار کرونایی تا کنون

نوریان مدیرکل انتقال خون قم گفت:از ابتدای اجرای طرح اهدای پلاسمای بیماران بهبودیافته کرونا تاکنون ۱۴۰ بیمار بهبودیافته قمی پلاسمای خون خود را اهدا کرده اند.

انتقال خون اهدای خون

با اهدا خون، زندگی را به اشتراک بگذاریم

رئیس انتقال خون شهرستان فسا گفت: به اهداکنندگان خون تضمین می دهیم که هیچگونه تهدیدی برای انتقال خون نخواهند داشت و با رعایت کامل پروتکل ها خون از متقاضیان گرفته می شود.

اهدای خون

مدیر کل انتقال خون فارس مطرح کرد:

دعوت از شیرازی ها برای اهدای خون

مدیر کل انتقال خون فارس از مردم شیراز برای اهدای خون دعوت کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب