به بهانه رویداد علمی پارچه و البسه هوشمند در قم

لباسی که ذهن شما را میخواند !

لباس ذهن خوان جلوه یکی دیگر از البسه و پارچه های هوشمند است که میتواند در آینده تاثیر بسزایی در زندگی بشریت بگذارد .

به بهانه رویداد علمی البسه و پارچه های هوشمند که قرار است در ۱۵ دیماه سال جاری در استان قم و با شرکات کنندگان کشوری برگزار شود , برای معرفی بهتر این برنامه به سراغ یکی از اختراعات در این ضمینه رفتیم .

شاید اگر در حدود سی سال قبلتر از شما میپرسیدند , که آیا میتوانیم با شخصی در آنسوی کره زمین به صورت تصویری ارتباط مستقیم بگیریم ؟ جواب ما نه و یا نمیدانم بود , اما امروز پاسخ چیز دیگریست ...

جدا از پیشرفت جهشی علم در این عصر شاید رویداد و محصولاتی مثل لباس ذهن خوان یا لباسی که با فرمان اپلیکیشن موبایل شما تغییر رنگ میدهد ,دیگر عجیب بنظر نیاید .

فکر کنید دیگر کمد و البسه ی الوان دیگر به کار نیاید, و فقط شما یک مدل پیراهن یا کت داشته باشید که هر زمان خواستید با تغییر رنگ ,آن را ست کنید یا هنگامی که گرم یا سرتان است , شمارا خنک یا گرم میکند و این درحالیست که به صورت مجاورتی و بیسیم گوشی همراه شمارا شارژ کرده و از قضا برق آن را از فعالیت بدنی و یا گرمای تن شما میگیردو همه این فعالیت ها در پایان فقط با خواست ذهنی شما و بدون فشردن دکمه یا فرمان صوتی صورت میپذیرد  .

بله شاید دیگر این تکنولوژی ها در سالهای نچندان دور آینده مرسوم و قابل دسترس باشد , همچون گجت ایرپاد های اپل که روزی تکنولوژی جاسوسی سرویس ها محسوب میشدند اما امروز گوشواره تکنولوژیکی افراد سطح جامعه اند.

آنوک ویپرشت طراح هلندی لباسی طراحی کرده است که بر اساس فعالیت مغز کسی که آن را به تن دارد شکل عوض می‌کند.  این لباس که به صورت سه بعدی چاپ شده است، لباس پانگولینی (مورچه‌خوار پولک‌دار) نام دارد و با ۱۲۰۴ حسگر الکترومغزنگاری به مغز وصل می‌شود.

حسگر‌های روی این لباس شبیه پولک‌های پانگولین (نوعی مورچه‌خوار) هستند و نام لباس هم برگرفته از نام همین جانور است. بسته به امواج مغزی دریافت‌شده، این لباس تکان می‌خورد و رنگ عوض می‌کند و این امواج را به حرکت و الگو‌های رنگی مختلف تبدیل می‌کند.

با تشدید فعالیت مغزی فرد پوشنده، چراغ‌های روی سطح این لباس چشمک می‌زند و بال‌های روی شانه آن به حرکت در می‌آید. به گزارش سی‌نت، وقتی پوشنده این لباس آرام است، رنگ آن بنفش می‌شود.

ویپرشت گفت: «هریک از ورودی‌های بی‌سی‌آی (رابط مغزی رایانه‌ای) این لباس به یک محرک وصل است و این باعث می‌شود حرکات این لباس منحصربه‌فرد باشد.» ویپرشت در مصاحبه با تارنمای تری‌دی‌پی‌بی‌ام گفت: «چون در بی‌سی‌آی از ۶۴ مدار چاپی استفاده کردیم این لباس نیاز به ۶۴ خروجی داشت.

من این ۶۴ تا را به ۳۲ سر و موتور و ۳۲ چراغ ای‌ئی‌دی تقسیم کردم که هریک به یکی از پولک‌های پانگولین و به مدار چاپیِ نصب‌شده روی سر مدل وصل شده است و باعث ایجاد جلوه‌های بصری زنده می‌شود.»

خود لباس از مواد نایلونی سبک تهیه شده است و رابط بین مغز و لباس نیز ساخت مؤسسه مدار‌های یکپارچه دانشگاه یوهان کپلر لینز و شرکت عصب‌فناوریِ جی‌تک است. «مشکل اصلی در ساخت این لباس این بود که باید از انداختن وزن اضافی روی آن خودداری می‌کردیم.

راه حل این مشکل استفاده از استخوان‌بندی خارجی سبک به ضخامت سه میلیمتر بر روی لباس بود که به صورت سه‌بعدی چاپ شده بود. وزن این استخوان‌بندی آن قدر کم بود که بتوان آن را پوشید و استحکامش چنان زیاد بود که بتوان قطعات متحرک مختلف را روی آن سوار کرد.»

ویپرشت افزود: «می‌خواستیم لباس ظاهری سایبورگ‌وار (مابین موجود زنده و رایانه‌ای) داشته باشد و شبیه کار‌های اچ آر گیگر باشد. این نما با رنگ و بوی کلی این جشنواره که ترکیبی از هنر، خوش‌پوشی و فناوری بود هم‌خوانی داشت.»

این لباس در جشنواره آرس الکترونیکا در اتریش به نمایش در خواهد آمد. این اولین لباس عجیبی نیست که این طراح تولید کرده است.  ویپرشت در سال ۲۰۱۶ «پیراهن عنکبوتی» را ساخت که اعضای متحرک متصل به حسگر داشت و عابران را از حریم خصوصی پوشنده لباس دور می‌کرد.

به زودی ممکن است به فناوری برقراری رابطه میان مغز انسان و سایر اشیای خارجی دست پیدا کنیم. ایلان ماسک اخیراً از یک رابط مغزی رایانه‌ای رونمایی کرد که به خوبی کار می‌کرد و امیدوار است بتواند «همزیستی انسان و هوش مصنوعی» را عملاً ممکن کند.

این فناوری ساخت شرکت نوآفرین نورالینک ماسک است و اولین کاربرد‌های آن در درمان اختلال‌ها و بیماری‌های مغزی خواهد بود. ماسک گفته این فناوری همچنین «با کار گذاشتن قطعاتی داخل بدن انسان مشکلات مهم ستون مهره‌ای و مغزی را حل خواهد کرد».

البته برخی با دیدی انتقادی‌تر به این فناوری می‌نگرند و مدعی‌اند کارآیی دستگاه ساخت این شرکت «نسبت به بی‌سی‌آی‌های طبی مشابه و موجود در بازار کمتر است».

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹:۲۸

شناسه خبر: 93396

مطالب مرتبط :
فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری هفتگل:

دستاوردهای علمی نانو مدیون اعتماد به جوانان است/تلاش بسیج علمی برای رفع مشکلات

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری هفتگل گفت: دستاوردهای علمی نانو در کشور ایران مدیون اعتماد به جوانان است.

دره زرشکی

دانشمند جوان کرمانی مطرح کرد؛

ارائه روش­ های نوین در تولید نانو ذرات برای رفع الودگی زیست محیطی/ دولتمردان سرمایه گذاری در عرصه نانو را نادیده گرفته اند

اسماعیل دره­ زرشکی گفت: در زمینه نانو فناوری و تولید نانو ذرات از مواد دور ریز صنعتی و همچنین استفاده مجدد آن­ها در فرایندهای مختلف و ارائه روش­های نوین و استفاده آن­ها در زمینه­های حذف آلودگی­های محیط زیستی و کاربردهای دیگر و انتشار در مجلات معتبر و به الطبع ارجاعات بالا به این مقالات، سبب شد تا در جمع ۲ درصد دانشمندان برتر در سال ۲۰۱۹ قرار بگیرم.

تکنولوژی

فرمانده سپاه ناحیه قیروکارزین در گفت وگو با علم و فناوری:

نقش موثر علم و تکنولوژی در جایگاه ایران در عرصه بین المللی

سرهنگ دوم پاسدار علی اکبر تقیان، فرمانده سپاه ناحیه قیروکارزین گفت: جایگاه امروز انقلاب اسلامی ایران با تکیه بر علم و دانش جوانان بوده، دستاوردهای علمی و فناوری مایه استحکام نظام و ایران است و زیر بنای اصلی توسعه می باشد.

ستاری در قم

در حاشیه سفر معاون علمی فناوری ریاست جمهوری به استان قم

بازدید دکتر ستاری از خانه نانو

بازدید معاون علمی فناوری ریاست جمهوری از غرفه خانه نانو و مرکز هدایت و حمایت بسیج علمی استان قم

برگزاری رویداد کارآفرینی ایده بازار (داکا) همراه با جوایز نقدی و امکان جذب در مرکز رشد

به مناسبت هفته پژوهش؛

برگزاری رویداد کارآفرینی ایده بازار (داکا) همراه با جوایز نقدی و امکان جذب در مرکز رشد

رویداد کارآفرینی ایده بازار (داکا) با محوریت کلیه حوزه های فنی و مهندسی به مناسبت هفته پژوهش توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد با همکاری بسیج اساتید استان اصفهان و فرمانداری شهرستان برخوار برگزار می شود.

ساخت حافظه فلش با ضخامت تنها یک اتم و ظرفیت ۱۰۰ برابر حافظه های فعلی!

جدیدترین های تکنولوژی:

ساخت حافظه فلش با ضخامت تنها یک اتم و ظرفیت ۱۰۰ برابر حافظه های فعلی!

مهندسان دانشگاه تگزاس یکی از کوچکترین دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات را ساخته اند که از ماده ای دو بعدی به ابعاد یک نانومتر مربع ساخته شده است. این دستگاه بر روی حرکات تک-اتم ها کار می کند که می تواند راه را برای سیستم های حافظه ای بسیار کوچک تر با تراکم اطلاعات باور نکردنی هموار کند.

آغاز روند عمرانی مرکز رشد قم

خبرگزاری علم و فناوری استان قم خبر داد :

آغاز عملیات عمرانی مرکز رشد بسیج علمی قم

مهندس کاویانی مسئول بسیج علمی پژوهشی قم گفت : مرکز رشد این سازمان را به نقطه ثقل و مرکزی شهر جهت سهولت دسترسی علاقه مندان علوم در شهر و استان قم انتقال دادیم .

استانداری قم

آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان برگزار شد

تجلیل از۵ واحد فناور برتر استان قم

درخشش ۵ واحد فناور عضو پارک در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر

نمایشگاه قم

خبرگزاری علم و فناوری استان قم از نمایشگاهی که امسال بصورت مجازی برگزار میشود خبرداد

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار استان قم

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار استان قم از ۲۹ آذرماه تا ۵ دی ماه توسط پارک علم و فناوری استان قم به صورت مجازی برگزار می شود.

شهید فخری زاده

راه علمی شهیدان هسته ای با قوت ادامه دارد

سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان آذربایجان شرقی در پی شهادت دکتر فخری زاده دانشمند هسته ای ایران اسلامی بیانیه ای صادر کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب