تشریح برنامه های معاونت علمی پژوهشی و فناوری سپاه استان مرکزی

خبرنگار علم و فناوری استان مرکزی بمناسبت هفته بسیج و به بهانه روز علم و فن آوری به گفتگو با معاون علمی پژوهشی و فن آوری سپاه استان مرکزی پرداخته است.

به گزارش خبرنگار علم و فناوری از استان مرکزی، علی رحیمی معاون علمی پژوهشی و فن آوری سپاه استان مرکزی در خصوص پیشینه معاونت علمی پژوهشی و فناوری بیان کرد: مرکز بسیج علمی و پژوهشی در پی تحولات ساختاري و سازمانی سـپاه در سـال98 به معاونت ارتقاء یافت. علت تاسیس این معاونت در راستاي پاسـخ به مطالبات بر حق مقام معظم رهبری است.

رحیمی افزود: رهبر معظم انقلاب دهه چهارم انقلاب را دهه عدالت و پیشــرفت معرفی کردند ودر ســـــخنرانی هاي متعدد خود تاکید ویژه بر فعالیت هاي علمی و حرکتهاي دانش بنیان دارند و به نوعی یکی از دغدغه هاي اصلی ایشــان در دیدار با دولتمردان، اقشار نخبه جامعه و اساتید دانشگاه فراهم کردن زمینه هاي مساعد براي رشد جوانان ممتاز و برتر جامعه بوده است.

وی ادامه داد: معاونت علمی،پژوهشـی و فناوري با هدف ایجاد یک حرکت امید بخش براي نسـل جوان و شناسایی و رفع خلاء هاي موجود تشـــکیل شده است که تمرکز این مجموعه عظیم علمی در سازمان بسیج حول محورهای ذیل می باشد.

۱.شناسایی خلاء ها، نیازها و الویت هاي چرخه نهضـــت نرم افزاري و توسعه فن آوري کشور و تعامل با سازمانهای اقشاری بسیج به خصوص مهندسین صنعت، کشاورزی و...

2.پشـتیبانی و تقویت تشـکل هاي علمی، پژوهشـی و فناوري بسـیجی براي ورود به عرصه علم، نهضت نرم افزاري و توسعه فناوري کشور: تعامل با اقشار دانشور، دانشجویی، دانش آموزی، اساتید و فرهنگیان

3.تقویت بنیه علمی، پژوهشی و توانمند سازي علمی مهارتی بسیجیان که در همین راستا ایجاد 26 پایگاه علمی در شهرستان های استان مرکزی برای برگزاری دوره های آموزشی، مهارتی، کنکور و المپیاد شکل گرفته است.

4.هدایت وحمایت ازطـرح هاي مختـرعان، مبتکـران، محققان و نخبگان علمــی، پژوهشی و فناوري در ابعاد مختلف: در این راستا با حمایت از بیش از ۱۸ طرح در ۶ ماهه اول سال جاری شکل گرفته است. در این راستا از عموم نخبگان و ... دعوت به همکاری می کنیم و طی این مرحله پروژه از مرکز حمایت تا مرکز هدایت در دستور کار این معاونت قرار می گیرد.

5.کمک به فراگیر نمودن تشکل هسته علمی-پژوهشی مردمی به منظور اثرگذاري در پیشرفت علمی و فناوري کشور: در راستای نیاز شهرستان ها به هسته های علمی، معاونت زیرمجموعه ای در شهرستان ها به وجود آمد. هم اکنون بیش از 100 هسته علمی فعال در سطح استان مشغول به فعالیت هستند.

6.مشارکت درکارآفرینی علمی -پژوهشی براي بسیجیان متخصص، محقق، مبتکر و کارآفرین: توافق نامه با مراکز علمی، دانشگاهی و سازمان های دولتی برون سازمانی، کمک به ایجاد مرکز رشد و مشارکت در کارآفرینی و بازاریابی درون سازمانی

7.شناسایی، جمع آوري، پرورش و حمایت از ایده ها و خلاقیت نوآورانه: استقبال و حمایت از ایده ها و خلاقیت های نوآورانه

8.کمک به ترویج ارزش هاي دینی، انقلابی و فرهنگ و تفکر بســیجی درعرصه هاي علم، پژوهش و فناوري، تولید صنعتی، توسعه اقتصادي و گسترش عدالت اجتماعی: راه اندازی هسته های گفتمان ساز در پایگاه های بسیج، شناسایی و پایش صنعتی

9.تلاش به منظور نقش آفرینی موثر اقشار و متخصـصـان در حلقه هاي زنجیره تولید علم، توسعه فناوري، تولید صنعتی،توسعه اقتصادي و گسترش عدالت اجتماعی.

10.تعامل موثر با کلیه مراکزعلمی، پژوهشی و صنعتی و دستگاه هاي ذیربط در کشـور و بهره گیري از ظرفیت ها، توانمندي ها و حمایت هاي آنان: امضای تفاهم نامه های مشترک با مراکز دانشگاهی. تحقیقاتی و علمی و پژوهشی در این راستا بوده است.

11.مشارکت در ایجاد و توسعه مراکز رشد: افتتاح مرکز رشد تا پایان سال 1399 از جمله برنامه های این مجموعه می باشد.

علی رحیمی معاون علمی پژوهشی و فن آوری سپاه استان مرکزی در ادامه به بخشی از فعالیت های معاونت علمی پژوهشی استان مرکزی به شرح ذیل اشاره نمود.

۱.راه اندازی  کارگروه های تخصصی در استان با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از اساتید، نخبگان و ... در قالب ۱۲ خانه بسیج نخبگان شهرستانی.

۲. فعال سازی علمی حوزه ها و پایگاه های بسیج در بیش از 60 درصد پایگاه های بسیج

۳. فعال سازی هسته های علمی و پژوهشی بصورت تخصصی بیش از ۱۵۰ هسته علمی.

 و ...

اهم فعالیت هاي بخش هاي اجرایی معاونت علمی، پژوهشی و فناوري: وظایف معاونت علمی پژوهشی و فناوري سپاه بهره مندي از اقدامات سخت افزاري و نرم افزاري کشور در این عرصه است.

 

1.مرکز حمایت از مبتکران، مخترعان و محققان بسیجی:

- توسعه و ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش.‌

- حمایت (مالی - مشاوره اي]

- جلب مشارکت و حمایت نهاد هاي مشابه.

2 .مرکز رشد و هدایت فناوري:

- توسعه و بهره برداري محصول از طریق برقراري ارتباط با صنایع مرتبط.

- حمایت از ایجاد شرکتهاي دانش بنیان.

-ایجاد ساز و کار مناسب جهت عملیاتی کردن طرح و ایده هاي مصوب (مرکز رشد)

انتهای پیام / م

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵:۳۷

شناسه خبر: 93401

مطالب مرتبط :
مرکز شتابدهی

مشارکت معاونت علمی سپاه و جهاد دانشگاهی برای راه اندازی مرکز نوآوری

معاونت علمی سپاه و جهاد دانشگاهی، مرکز نوآوری و شتابدهی جوانان جهاد دانشگاهی استان مرکزی را راه اندازی می کنند.

عکس

نقش مهم رسانه ها در مفهوم سازی اهداف انقلاب اسلامی

رسانه ها به عنوان موتور حرکت در تداوم پیروزی انقلاب

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، به مناسبت دهه فجر با یکی از مخترعان استان مرکزی درباره وضعیت علمی استان مرکزی به گفتگو پرداختیم.

ترویج اندیشه علمی

عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی بسیج دانشجویی:

تحقق ۸ طرح دانش بنیان طی دوسال/ چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی با حمایت های مالی چشمگیرتر است

علی سهیلی عضو شورای هماهنگی فعالیت های علمی پژوهشی ناحیه بسیج دانشجویی و عضو نخبگان بسیج علمی پژوهشی استان اصفهان، با بیان این که مرکز رشد حسان بسیج دانشجویی و بسیج علمی استان اصفهان از دوسال پیش فعالیت خود را با ۱۴ طرح آغاز کرد که الان ۸ طرح به مرحله آزمایشگاهی و تجاری رسیده، سه شرکت دانش بنیان و سه هسته فناور هم دارد، گفت: چشم اندازهای روشن، نیازمند ترویج اندیشه علمی و روحیه پژوهشگری با حمایت های مالی چشمگیرتر بسیج دانشجویی و بسیج علمی است

ببب

نقش آفرینی مردم در همه عرصه ها امیدآفرین و نشاط بخش خواهد بود

سردار کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت:: مهمترین ویژگی بارز پروژه ها نقش آفرینی مردم است ،هرکجا مردم نقش آفرینی کنند قطعاً امید آفرین و نشاط بخش خواهد بود.

خبرگزاری علم و فناوری

فعال عرصه علم و پژوهش در بسیج علمی خراسان جنوبی:

​استفاده از ظرفیت ها و توان بسیج علمی راهی برای رسیدن به جهش تولید است

مرادی گفت: تمام سعی بسیج علمی براین است که بتوانیم از ظرفیت های استان استفاده کرده ودرجهت تبدیل ایده به محصولات کاربردی وقابل ارائه به بازار در جهش تولید گامی موثر برداریم و گرهی از مشکلات استان باز کنیم.

تفاهم نامه

علت امضای تفاهم نامه بین سازمان علمی پژوهشی و فناوری سپاه با جهاد دانشگاهی چه بود؟

در این گزارش به بررسی جزئیات و اهداف تفاهم نامه مشترک بین سازمان بسیج علمی پژوهشی وفناوری سپاه روح الله استان مرکزی و جهاد دانشگاهی استان مرکزی می پردازیم.

شناسایی و جذب استعدادهای برتر در راستای خدمت به جهاد علمی

مسئول پایگاه ها و هسته های علمی تهران بزرگ:

شناسایی و جذب استعدادهای برتر در راستای خدمت به جهاد علمی

با شناسایی و جذب بسیجیان توانمند و نخبه در راستای خدمت به جهاد علمی می‌توانیم شاهد یک حرکت علمی بزرگ در کشور باشیم.

دانشجویان

برشی از مشکلات دانشجویان/از غذاهای سلف تا سردی خوابگاه ها

هر دانشجویی که وارد دانشگاه می شود با یک سری از مشکلات از جمله پایین بودن کیفیت غذا، اتاق ها و کلاس های سرد مواجه می شود.

پتروشیمی شازند

نمايشگاهي از جنس خودكفايي در استان مركزي

با تكيه بر توان داخلي با وجود تحريم ها متخصصان شرکت پتروشیمی شازند استان مرکزی توانستند ۲۶۰۰ هزار قطعه حساس تخصصي را بومي سازی کنند.

حمایت خودجوش معاونت علمی، پژوهشی ناحیه ابوذر از هسته های علمی

حمایت خودجوش معاونت علمی، پژوهشی ناحیه ابوذر از هسته های علمی

معاونت علمی، پژوهشی ناحیه ابوذر از پایگاه هایی که بستری مناسب برای نقش آفرینی نخبگان ایجاد می‌کنند حمایت می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب