رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی:

عادی انگاری بیماری توسط مردم بسیار نگران کننده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی درباره وضعیت استان گفت: در هفته های گذشته شرایط ویژه ای را پشت سر گذاشتیم و استان یک وضعیت بحرانی را سپری کرد.

دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در حاشیه ستاد استانی مقابله با کرونا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان افزود: پس از موج دوم بررسی شده بود که میزان ابتلا و شیوع در آذربایجان غربی نسبت به سایر استان های کشور بیشتر خواهد بود. این در حالی است که سیستم آمادگی لازم برای پذیرش بیماران را داشت.

وی درباره کانون شیوع در موج سوم بیان کرد: به طور میانگین تعداد یک هزار و 800 تست در روز در استان انجام می شد که 80درصد این تعداد مثبت بودند. در موج سوم ارومیه کانون اپیدمی بود اما با ورود تامین اجتماعی و سایر بیمارستان ها، بخش های بستری و تخت های بیمارستان ها مدیریت شده و هیچ بیماری بدون تخت نماند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی درباره وضعیت کنونی بیماری در استان گفت: امروز استان در وضعیتی قرار دارد که میزان بستری ها از 1708 به 1024 نفر کاهش یافته است. تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها، تعداد بستری روزانه و تعداد مراجعه کننده به درمانگاه ها کاهش یافته و در نتیجه تعداد فوتی ها نیز کاهش یافته است.

دکتر آقازاده با بیان این که در نتیجه اعمال محدودیت ها، شیوع بیماری کاهش یافته است، افزود: شهر های استان در نتیجه اعمال محدودیت ها بجز چند شهر از وضعیت قرمز به نارنجی تغییر وضعیت دادند. این در حالی است که سه شهر تکاب، شوط و چایپاره وضعیت قرمز و خطرناکی دارند.

وی افزود: عادی انگاری بیماری توسط مردم بسیار نگران کننده است زیرا در صورت سهل انگاری و عادی انگاری شرایط، درگیر طوفانی خواهیم شد که سهمگین تر از طوفان قبلی خواهد بود. براساس پیش بینی های اپیدمیولوژی در صورت ورود استان به موج چهارم بیماری، به طور متوسط بیماران بستری در استان ممکن است تا 3 هزار و 200 نفر افزایش یافته و تعداد 80 بیمار در روز جان خود را براثر ابتلا به کووید 19 از دست خواهند داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی افزود: به منظور پیشگیری از ورود به فاز چهارم بیماری، طرح هایی از جمله طرح کنترل محله محور بیماری کرونا آغاز شده است که مشابه این طرح را استان در طرح مراقبت از افراد بالای 60 سال اجرایی کرده است.

دکتر آقازاده درباره اهمیت نقش صداوسیما و رسانه ها گفت: از صداوسیما و رسانه های استان تشکر وِیژه ای دارم. ورود رسانه ها به امر هوشیار نگه داشتن مردم و عدم ورود به فاز چهارم بیماری کمک بسیار بزرگی برای کادر درمان و مردم عزیز می کند.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 93431

مطالب مرتبط :
ذ

باز هم جهاد و باز هم ایثار از کادر پرتلاش درمان؛

همت بسیج جامعه پزشکی شهرستان آباده برای سلامت بیماران در شهر سورمق

جهادگران عرصه سلامت و بسیج جامعه پزشکی شهرستان آباده با حضور در شهر سورمق این شهرستان به یاری بیماران شتافته و به ویزیت رایگان آنان پرداختند .

محصولات پزشکی

علم و فناوری گزارش می‌دهد:

رونمایی از ۳ دستاورد فناورانه استان قزوین به مناسبت هفته پژوهش

با حضور استاندار و مسئولین استانی از سه دستاورد پزشکی و سلامت حوزه کرونا در پارک علم و فناوری رونمایی شد.

دستاورد پزشکی

علم و فناوری گزارش می‌دهد:

رونمایی از ۳ دستاورد فناورانه استان قزوین به مناسبت هفته پژوهش

با حضور استاندار و مسئولین استانی از سه دستاورد پزشکی و سلامت حوزه کرونا رونمایی شد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب