چینی‌ها خورشید مصنوعی می‌سازند+عکس

پروژه خورشید هسته ای چینی‌ها برایِ شبیه سازیِ واکنش‌های خورشیدی و به عنوان جزئی از پروژه‌ی تبدیل هیدروژن به مقدار زیادی انرژی کم هزینه طراحی شده است. درواقع چین قصد دارد تا منبعی برای تولید انرژی پاک ایجاد نماید.

خبرگزاری رسمی کشور چین از این موضوع خبر داد که این کشور توانسته است با موفقیت راکتور همجوش خورشید مصنوعی خود را راه‌اندازی کند. این عمل می‌تواند پیشرفتی محسوس در ظرفیت تحقیقات هسته‌ای این کشور  باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، راکتور «اچ ال-2ام توکامک» بزرگترین و پیشرفته‌ترین مرکز همجوشی هسته‌ای کشور چین است. دانشمندان این کشور امیدوار هستند این راکتور بتواند منبع بزرگی در انرژی‌های پاک باشد.

چین به تازگی از راکتور همجوش هسته‌ای خود که درحقیقت یک خورشید مصنوعی است، رونمایی کرد

بنا به گزارش خبرگزاری «پیپلز دیلی» این راکتور با استفاده از میدان مغناطیسی قدرتمند خود می‌تواند پلاسما داغ را ذوب کرده و دما را تا بالاتر از 150 میلیون درجه سیلیسیوس بالا برد.

این دما تقریبا 10 برابر گرمتر از دما هسته خود خورشید می‌باشد. این راکتور در جنوب غربی «سیچان» قرار دارد و سال پیش تکمیل شده است. این راکتور را معمولا به‌خاطر توانایی‌اش در تولید گرما زیاد، خورشیدی مصنوعی می‌نامند.

در گزارش خبرگزاری «پیپلز دیلی» آمده است: « توسعه انرژی هم‌جوش هسته‌ای نه‌تنها مشکل استراتژیک چین را در تامین انرژی حل کرده، بلکه همچنین می‌تواند تاثیر بزرگی در آینده توسعه انرژی و اقتصادی ملی این کشور بگذارد.» دانشمندان چینی از سال 2006 بر روی نسخه‌های کوچک‌تر راکتورهای هم‌جوش هسته‌ای کار می‌کردند.

دانشمدان چینی قصد دارند از این دستگاه برای همکاری ساخت راکتور آزمایشگاهی بین‌المللی که بزرگترین پروژه تحقیقاتی همجوشی هسته‌ای در جهان است، استفاده کنند. این مرکز که در کشور فرانسه واقع شده است طبق پیش‌بینی‌های انجام شده احتمالا در سال 2025 تکمیل شده و می‌توان از آن بهره برد.

اما مشکلی که چینی ها را برای رسیدن قطعی به ساخت خورشید مصنوعی، با مانع روبرو می سازد؛ نگاه داشتن و حفظ این دما می باشد. در حال حاضر آن ها توانسته اند به کمک میدان مغناطیسی ایجاد شده، به مدت چیزی بیش از ۱ دقیقه، دمای ذکر شده را حفظ کنند. (این میدان مغناطیسی به وسیله سیم پیچ هایی از جنس ابررسانا و وارد ساختن جریان الکتریکی به وجود می آید.) اما هنوز بیش از آن میسر نشده است و چالش این پروژه جهانی، حفظ دما بدون ریسک از بین رفتن کل راکتور است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 93495

مطالب مرتبط :
انرژی خورشیدی

با ۵ مورد از جدیدترین رآکتورهای هسته‌ای آشنا شوید+عکس

وزارت انرژی کشور ایالات متحده آمریکا از ۵ پروژه پیشرفته در زمینه راکتورهای هسته‌ای حمایت می‌کند.

نتداذدذ

به زودی محقق می شود :

کاوشگر خورشیدی پارکر در ماموریت بعدی خود در کنار خورشید شرکت خواهد داشت

کاوشگر ناسا برای بررسی دقیق تر، از هر زاویه ممکن خورشید را رصد می کند.

جعفرزاده

طرح انقلابی بسیجی نخبه قمی

تولید برق با انرژی برق ‌آبی بدون نیاز به سد

حمید جعفر زاده طراح پروژه نیروگاه برق آبی بدون نیاز به سد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان قم درباره طرح خود توضیح داد

۱

توسط مخترع همدانی انجام شد؛

طراحی و ساخت راکتور چند مرحله ای تصفیه پساب های صنعتی با روش نوین تلفیقی

دکتر امید پورئی ، مسئول هسته پژوهشی شیمی بسیج دانشگاه بوعلی سینا موفق به ساخت نوعی دستگاه برای تصفیه آب با فناوری نوین شده است که می تواند صنایع داخلی را از واردات این تکنولوژی برای مراکز صنعتی و کارخانه ها بی نیاز نماید.

انرژی هسته‌ای

نشریه اکونومیست بررسی می‌کند؛

آیا شرکت‌های خصوصی خواهند توانست «انرژی هسته‌ای» تولید کنند؟

آنچه مشخص است مانع بزرگی بر سر راه این شرکت‌ها قرار ندارد، اما ظرف ۶۰ سال گذشته که از ساخت اولین نمونه‌های نیروگاه‌های همجوشی هسته‌ای می‌گذرد، تاکنون اقدام بزرگی صورت نگرفته است و همین موضوع امیدواری‌ها را کاهش می‌دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب