آیا فرزند اول خانواده‌ها در زندگی موفق‌ترند؟

خیلی‌ها معتقدند که فرزند چندم خانواده بودن، خصوصیات شخصیتی خاصی را می‌سازد. در این گفتار در این باره بحث می‌کنیم که بر اساس تحقیقات علمی این افسانه‌ها با واقعیت هماهنگ‌اند یا خیر؟

یک پژوهش جدید ادعا می‌کند، فرزند ارشد بودن یک کودک تاثیر چندانی در انتخاب‌های شغلی او ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، تحلیلی به‌دست آمده از یک پژوهش طولی که 3763 آمریکایی در طول 50 سال مورد بررسی قرار داده بود، هیچ شواهدی مبنی بر ارتباط ترتیب تولد بر شغلی که در آینده فرزندان به سراغ آن می‌روند، پیدا نکرد. همچنین این تحقیق نشان داد که همبستگی بسیار ضعیفی میان ترتیب تولد و موفقیت تحصیلی وجود دارد.

فرزند ارشد؟ یک پژوهش جدید ایده تاثیر ترتیب سنی را بر انتخاب‌های شغلی رد می‌کند

در این پژوهش ایده محبوب و قدیمی که در آن ادعا می‌شد فرزندان اول همواره راه‌های آکادمیک و علمی را طی می‌کنند و فرزندان کوچکتر شغل‌های خلاقانه‌تری را دنبال می‌کنند، رد شد. پژوهشگران معتقدند برای وجود چنین ارتباطی نیاز به عواملی مختلف و گسترده دیگری است که باید آن را مورد توجه قرار داد.

پژوهش پیشین در این باره دو فرضیه را مطرح کرده بود. یک آن فرزندانی که بعد از فرزند اول به دنیا می‌آیند همواره سعی می‌کنند شکاف‌هایی که توسط فرزند ارشد پر نشده است را پر کنند بنابراین در این راه ریسک بیشتری انجام می‌دهند، خلاقیت بیشتری دارند و بنابراین اجتماعی‌تر اند در همین‌جهت نیز بر انتخاب‌های شغلی آن تاثیر می‌گذارد.

فرض دوم این بود که فرزند ارشد معمولا هوش بیشتری دارد و در مدرسه و محل کار بهتر وظایفش را انجام می‌دهد.

داده‌های به دست آمده از تحقیقی که توسط «دامیان» و همکارش «ماریون اسپنگلر» (روانشناس از دانشگاه «توبینگن آلمان) فرض اول را کاملا رد کرده و از فرض دوم به مقدار بسیار کمی پشتیبانی می‌کند.

احتمالا می‌دانید که بیشتر هوش انسان‌ها اکتسابی است. تنها ۴۰٪ از هوش به شرایط ژنتیکی مربوط می‌شود. باقی آن در محیط پرورش می‌یابد. پس تفاوت آی‌کیو بین فرزندان نتیجه‌ی محیط است نه ژن! یکی از دلایلِ بیشتر بودن هوش فرزندان اول این است که این فرزندان تا چند ماه یا چند سال اول زندگی‌شان در مرکز توجه هستند. اما پای فرزندان بعدی که به دنیا باز می‌شود توجهات بین آنها و فرزند اول قسمت می‌شود. پس فرزندان بعدی هیچ‌گاه توجه تمام و کمال کسب نمی‌کنند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 93496

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
موفقیت ایران در ساخت سامانه هوشمند فرآوری گل زعفران برای نخستین بار در جهان

موفقیت ایران در ساخت سامانه هوشمند فرآوری گل زعفران برای نخستین بار در جهان

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با ساخت دستگاه گل پاک کن زعفران تحت عنوان “سامانه هوشمند فرآوری گل زعفران” برای نخستین بار در جهان، گام بلندی را در جهت رفع خام ‌فروشی برداشته که مطالبه مقام معظم رهبری نیز بوده است.

بیشترین آسیب از فضای مجازی، متوجه کودکان و نوجوانان است!

کارشناس امور کودکان بهزیستی شهرستان بوشهر؛

بیشترین آسیب از فضای مجازی، متوجه کودکان و نوجوانان است!

کارشناس امور کودکان بهزیستی شهرستان بوشهر گفت: فرهنگ صحیح استفاده از گوشی بسیار حائز اهمیت است و اگر از مدیریت فضای مجازی برای فرزندان چشم پوشی کنیم با خطرات فضای مجازی روبه رو خواهیم که در بیشتر اوقات کودک و نوجوان بیشترین آسیب را می‌بیند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب