با همکاری محقق ایرانی تحقق یافت

ترکیب دوربین گوشی های هوشمند و فناوری CRISPR برای آزمایش سریع COVID ۱۹

محققان دانشگاه برکلی با همکاری محقق ایرانی خود مفق به ابداع دستگاهی شدند که می تواند برای شناسایی بسیاری از بیماری های ویروسی دیگر اصلاح شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از سایتک؛ یک آزمایش جدید سریع COVID 19 ارائه شده است، وعده داده می شود که در کمتر از 30 دقیقه با استفاده از یک دستگاه دستی ساده، یک سواب بینی و یک دوربین گوشی هوشمند نتایج دقیق ارائه می دهد. این دستگاه به طور بالقوه می تواند برای شناسایی بسیاری از بیماری های ویروسی دیگر اصلاح شود و در همکاری با جنیفر دودنا، که اخیراً برنده جایزه نوبل برای همکاری در کشف فناوری انقلابی ویرایش ژن CRISPR شد، ساخته شد.

آزمایش استاندارد طلای فعلی برای SARS CoV 2 آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) است. این آزمایش شامل چندین مرحله شامل تبدیل RNA ویروسی به DNA و سپس تقویت بخشهای DNA طی چندین ساعت تا رسیدن به سطح قابل تشخیص است. کل این فرایند شامل تجهیزات آزمایشگاهی حجیم است و ممکن است ساعتها طول بکشد.

A prototype device that uses a smartphone camera as part of a COVID-19 rapid diagnostic test

این نوآوری جدید از فناوری ویرایش ژن CRISPR بهره می برد تا اساساً از فرآیند تبدیل RNA به DNA رد شود و RNA ویروسی را به طور مستقیم در یک نمونه مشخص شناسایی کند. این فناوری قبلاً برای شناسایی HIV در دست توسعه بود اما در اوایل سال 2020 محققان تمرکز خود را برای ترجمه این فناوری به یک آزمایش سریع COVID 19 تغییر دادند.

پریناز فوزونی، اولین نویسنده مطالعه جدید گفت: ما می دانستیم که سنجشی که در حال توسعه آن بودیم منطقی است که می توان با کمک آزمایش سریع با حداقل منابع، به بحران کمک کرد. به جای پروتئین CRISPR معروف به نام  Cas9، و DNA را می شکافد، ما از Cas13 استفاده کردیم که RNA را می شکافد.

COVID-19 Test Smartphone Camera

این فناوری از پروتئین CRISPR Cas13 برای شناسایی و شکاف RNA SARS CoV 2 استفاده می کند و یک مولکول گزارشگر دوم با انتشار یک سیگنال فلورسنت به شکاف RNA پاسخ می دهد. سپس نمونه به یک آشکارساز فلورسانس ساده که دارای یک لنز اضافه شده است، و لیزری که میزان روشنایی را بزرگ می کند، فرو می ریزد. یک دوربین تلفن هوشمند قرار داده شده در بالا می تواند انتشاراتی را که نتیجه آزمایش مثبت را تأیید می کند، تشخیص دهد.

ملانی اوت، نویسنده ارشد مطالعه جدید، می گوید: آنچه واقعاً این تست را منحصر به فرد می کند، استفاده از یک واکنش مرحله ای برای آزمایش مستقیم RNA ویروسی است، در مقابل فرایند دو مرحله ای در آزمایش های PCR سنتی، همراه با دوربین گوشی هوشمند، زمان تشخیص را کاهش می دهد و به تجهیزات آزمایشگاهی پیچیده ای نیاز ندارد. همچنین به آزمون اجازه می دهد تا اندازه گیری های کمی را به جای یک نتیجه مثبت یا منفی بدست آورد.

CRISPR Based COVID Test Uses Smartphone

از آنجا که این آزمایش هیچ اثری از SARS CoV 2 را تقویت نمی کند، این توانایی منحصر به فرد و بسیار مهم را در تخمین بار ویروسی یک نمونه داده شده به پزشکان ارائه می دهد. این بدان معناست که پزشکان نه تنها می توانند روند پیشرفت بیماری را در بیماران کنترل کنند، بلکه میزان عفونی بودن آنها را نیز تخمین می زنند.

دانیل فلچر، مهندس زیست مهندسی از دانشگاه برکلی پیشنهاد می کند: نظارت بر روند عفونت بیمار می تواند به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا مرحله عفونت را تخمین زده و در زمان واقعی پیش بینی کنند که چه مدت برای بهبودی لازم است و چه مدت فرد باید قرنطینه شود.

محققان با توصیف این فناوری در ژورنال Cell ادعا می کنند که نمونه های مثبت را می توان در کمتر از 5 دقیقه تشخیص داد، در حالی که نمونه هایی با بار ویروسی کمتر 30 دقیقه طول می کشد. با این حال، محققان می گویند این سیستم می تواند برای نتایج سریعتر بهینه شود.

قبل از استقرار این سیستم در کلینیک ها، تحقیقات بیشتری لازم است، با این حال، محققان امیدوارند که به زودی دستگاه تست مراقبت سریع بتواند در دسترس باشد. و فناوری عمومی باید به راحتی ترجمه شود تا امکان تشخیص تعدادی از بیماری های ویروسی، از HIV گرفته تا سرماخوردگی فراهم شود.

جنیفر دودنا، که در اوایل سال 2020 جایزه نوبل را به دلیل همکاری خود در کشف فناوری ویرایش ژن CRISPR برنده شد، دو سال است که با همکارانش در زمینه این فناوری تشخیصی کار می کند. وی پیشنهاد می کند استفاده از فناوری CRISPR به عنوان یک ابزار تشخیصی می تواند دستیابی به موفقیت در تشخیص سریع و دقیق پزشکان به عفونت های ویروسی باشد.

دودنا گفت: یک دلیل که ما از تشخیص مبتنی بر CRISPR هیجان زده ایم، امکان دستیابی به نتایج سریع و دقیق در هنگام نیاز است. این به ویژه در مکانهایی که دسترسی محدود به آزمایش دارند یا در موارد مکرر، آزمایش سریع لازم است. این می تواند بسیاری از گلوگاه هایی را که با COVID 19 دیده ایم از بین ببرد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱:۲۴

شناسه خبر: 93535

مطالب مرتبط :
گوشی

نمایشگرهای موبایلی که اگر بشکنند خودشان ترمیم می‌شوند+عکس

گوشی‌های هوشمندی که قادر به ترمیم ترک‌های صفحه خود هستند.

ویروس

تست کرونای مبتنی بر کریسپر (CRISPR) توسعه می یابد+عکس

دوربین‌های گوشی هوشمند به همراه فناوری «کریسپر» برای تست سریع کووید-۱۹ به‌کار می‌روند.

ارلذلراذلر

پاسخ به پرسشی مهم :

آیا تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند منجر به خطرناک تر شدن سویه های ویروس کرونا شود؟

برخی از کارشناسان نگران هستند که این استراتژی می تواند ویروس را به روش های مضر تکامل بخشد.

برگزاری رویداد کارآفرینی ایده بازار (داکا) همراه با جوایز نقدی و امکان جذب در مرکز رشد

به مناسبت هفته پژوهش؛

برگزاری رویداد کارآفرینی ایده بازار (داکا) همراه با جوایز نقدی و امکان جذب در مرکز رشد

رویداد کارآفرینی ایده بازار (داکا) با محوریت کلیه حوزه های فنی و مهندسی به مناسبت هفته پژوهش توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد با همکاری بسیج اساتید استان اصفهان و فرمانداری شهرستان برخوار برگزار می شود.

 دانش آموزان اصفهانی رتبه برتر ۲۲ امین جشنواره جوان خوارزمی با ۵ طرح برگزیده شدند/ خیلی از طرحها باید تشویق و زمینه انبوه سازی آنها فراهم شود

رئیس اداره پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان؛

دانش آموزان استان اصفهان رتبه برتر ۲۲ امین جشنواره جوان خوارزمی/ خیلی از طرحها باید تشویق و زمینه انبوه سازی آنها فراهم شود

کلیم الله بابایی رئیس اداره پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، گفت: دانش آموزان اصفهانی رتبه برتر ۲۲ امین جشنواره جوان خوارزمی با ۵ طرح برگزیده شدند، خیلی از طرحها باید مورد تشویق قرار گیرد و زمینه انبوه سازی آنها فراهم شود

برنامه جامع توسعه سنواتی آموزشهای فنی و حرفه ای و کار دانش استان اصفهان در برنامه هفتم توسعه(افق ۱۴۰۴) تدوین شد/ سالانه ۱۲ هنرستان از نوع تیپ چهار رشته ای در مناطق پرجمعیت استان باید احداث شود

رئیس اداره آموزش فنی و حرفه ای و کار دانش استان اصفهان،

برنامه جامع توسعه سنواتی آموزشهای فنی و حرفه ای و کار دانش استان اصفهان در برنامه هفتم توسعه(افق ۱۴۰۴) تدوین شد/ سالانه ۱۲ هنرستان از نوع تیپ چهار رشته ای در مناطق پرجمعیت استان باید احداث شود

پیمان شاهپوری رئیس اداره آموزش فنی و حرفه ای و کار دانش استان اصفهان، با اعلام این خبر که برنامه جامع توسعه سنواتی آموزشهای فنی و حرفه ای و کار دانش استان اصفهان در برنامه هفتم توسعه(افق ۱۴۰۴) تدوین شده و در هفته پژوهش رونمایی می شود، گفت: سالانه ۱۲ هنرستان از نوع تیپ چهار رشته ای در مناطق پرجمعیت استان باید احداث شود.

قند

ابداع گوشواره ای که قند خون را کنترل می کند

محقق دانشگاه هادرزفیلد گوشواره ای ابداع کرده است که می تواند سطح گلوکز خون را از طریق لاله گوش ردیابی کند.

فرصتهایی در استان داریم که مغفول مانده اند/ چیزی که نیاز داریم جنبش دانشجویی پیگیری کند بحث مطالبه گری است

مدیر خبرگزاری فارس در استان اصفهان مطرح کرد؛

فرصتهایی در استان داریم که مغفول مانده اند/ چیزی که نیاز داریم جنبش دانشجویی پیگیری کند بحث مطالبه گری است

علی صالحی فعال دانشجویی و رسانه ای و مدیر خبرگزاری فارس در استان اصفهان گفت: فرصتهایی در استان داریم که مغفول مانده اند، بنابراین جنبش دانشجویی باید تغییر رویکرد بدهد و چیزی که نیاز داریم جنبش دانشجویی پیگیری کند در همه مسائل مثبت و منفی بحث مطالبه گری و موضوع مهم مطالبه جوان گرایی است.

تست کرونا

معاون علوم پزشکی خبر داد

اختصاص ۱۰۰ هزار تست تشخیص کرونا به کهگیلویه و بویراحمد/مشارکت سپاه و بسیج در فاز دوم مبارزه با کووید ۱۹

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰۰ هزار تست تشخیص کرونا به استان اختصاص داده شده که تا پایان هفته جاری وارد استان می‌شود.

۱

ساخت شارژر گوشی هوشمندی که با بریدن و قطع شدن سیمش از کار نمی افتد !

به تازگی نوعی شارژر گوشی هوشمند به نام "Zhuge Nang" ساخته شده است که با بریدن و قطع شدن سیمش امکان استفاده دوباره آن برای کاربر وجود دارد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب