مهندس عباسپور:

پرینتر سه بعدی پیوند عضو، هزینه درمان را کاهش می‌دهد.

مهندس علیرضا عباسپور گفت: دستگاه پرینتر سه بعدی عضو بدن انسان این امکان را به بیمار می‌دهد تا با کمترین هزینه درمان شود.

طی ۴ سال اخیر کشورهای پیشرفته جهان به تکنولوژی ساخت ارگان های اساسی بدن انسان  در جهت خدمت به بشیریت در حیطه بهداشت و درمان دست یافتند که به نام "پزشکی بازیافتی" شهرت یافته است. این علم به هر بیمار نیازمند به ارگانی که دچار آسیب شده این امکان را می‌دهد با کمترین هزینه درمان شود.

مهندس علیرضا عباسپور در گفت‌و گو با خبرگزاری علم و فناوری استان قزوین  اظهار کرد: ما برای اولین بار در جهان و خصوصا ایران به تکنولوژی ساخت پرینتر سه بعدی در عرصه پیوند اعضا (قلب،کلیه و کبد) دست‌یافته و در ثبت این اختراع در اروپا به موفقیت دست یافتیم. دستگاه مذکور این امکان را به بیمار می‌دهد تا با کمترین هزینه درمان شود.

به گفته‌ی وی، شیوه کار اینگونه است که؛ اعضای حیوانی را داخل دستگاه گذاشته و بافت خونی آن را جدا می‌کنیم وعضو تولید شده را به ۱۲ لایه تقسیم کرده و هر لایه به یک بیمار اهداء می‌شود. این فرایند به عمل جراحی نیاز ندارد و شاهد  عوارضی مانند ایمونولوژیستی (پس زدن) در آن نخواهیم بود.

مخترع پرینتر سه بعدی پیوند عضو در ادامه افزود: اعضای مورد نظر از خرگوش(کلیه)گرفته و داخل دستگاه گذاشته می‌شود و طی فرآیند ۱۳ روزه سلول های خونی عضو مورد نظر را از بین می بریم. با از بین رفتن سلول های خونی، عضو مورد نظر به رنگ سفید یا شیشه ای تبدیل می‌شود.

عباسپور اذعان کرد: سپس عضو تولید شده را به ۱۲ قسمت لایه‌برداری کرده که به داربست یا ماتریس موسوم است. در مرحله بعد از بیماری که در انتظار پیوند عضو است نمونه مغز استخوان گرفته‌ می‌شود. سلول‌های خونی کلیوی را جداسازی کرده و روی هر یک از این لایه ها کاشته می‌شود و به بیمار تزریق می‌شود.

وی بیان کرد: سلول بدن انسان هوشمند است و زمانی که روی ماتریس کشت می‌شود و عضو داخل بدن تزریق می‌شود، با آن هماهنگ شده و طی ۱۱ الی ۲۱ روز عضو از کار افتاده یا دارای نقص مادر زادی را بازسازی می‌کند.

این مخترع اظهار کرد: در ورژن ۲ این دستگاه، از تلفیق سلول نمونه‌گیری‌ شده از بیمار با ماتریس که قبلا جداسازی کردیم می‌توانیم اعضای مورد نیاز مانند انگشت قطع شده را پرینت ‌کنیم.
عباسپورعنوان کرد: تقریبا ۱۱ سال است که به صورت دانش بنیان در زمینه تولید ارگانهای بدن انسان فعالیت می‌کنیم. بدون سرمایه اولیه و با سفارش و فروش دستگاه توانستیم به سرمایه ۱‌میلیارد تومانی برسیم.

به گفته وی، از طرف هیچ ارگانی از لحاظ تامین مکان کارگاه و اعتبار مالی حمایت نشدیم و در حال حاضر در یک مکان شخصی فعالیت می‌کنیم.
مخترع پرینتر سه بعدی پیوند عضو در ادامه یادآور شد: مهمترین مشکل ما عدم همکاری مسئولان استان با تولید کنندگان است. با توجه به دعوت بنده از سوی مسئولین در شورای اقتصاد مقاومتی و اخذ تاییدیه طرح توسط این شورا مبنی بر حمایت تمامی زیر گروه های استان از این طرح و اجرای آن به صورت پایلوت در استان قزوین ولی متاسفانه طرح در مرحله اجرا با بی مهری و بی اهمیتی مسئولان مواجه شد.

عباسپور بیان کرد: از مسئولان استان خواستاریم، حداقل مصوبه شورای اقتصاد مقاومتی را که خود تصویب کردند را به اجرا بگذارند. مقرر شد دانشگاه آزاد بودجه‌ای برای اجرای این طرح که قرار است برای اولین بار در استان محقق شود از ریاست جمهوری دریافت کنند که تا کنون محقق نشد.

وی اظهار کرد: ما  به سفارش مرکز پیوند دانشگاه شیراز، بیمارستان امام خمینی تهران، دانشگاه ایران(بیمارستان میلاد) تهران دستگااه تولیدی خود را ارسال کردیم. اکنون هم از زنجان، تبریز و برلین آلمان سفارش کار داریم.
 
عباسپور گفت: متاسفانه در استان قزوین با وجود اینکه این دستگاه در پارک علم و فناوری رو نمایی شده مسئولین علوم پزشکی هیچ اشرافی نسبت به طرح ما نداشته و تا کنون از هر گونه مساعدت و حمایتی دریغ کردند.در رو نمایی این طرح حتی یک نفر از مجموعه علوم پزشکی حضور نداشت.

این مخترع افزود: دو سال پیش از سوی وزارت علوم به دانشگاه علوم پزشکی قزوین ۷۰۰ بودجه ای بالغ بر میلیون تومان برای اجرای این طرح اختصاص داده شد، ولی تا کنون ریالی هم در این زمینه هزینه نشده و طی پیگیری های بعمل آمده دانشگاه این بودجه را صرف بدهی های معوقه ی خود کرده است.
عباسپور در پایان یادآور شد؛ تا زمانی که در استان قزوین به دانشجویان جوان و طرح های علمی اهمیتی داده نشود و همچنین با حضور مافیای پزشکی در کشور و استان قزوین، انتظار پیشرفت داشتن امری بیهوده است.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱:۲۴

شناسه خبر: 93543

مطالب مرتبط :
آئورت

با تلاش محققان سوئیسی :

کاهش سختی پمپاژ قلب بیماران با کمک آئورت مصنوعی

دانشمندان سوئیسی در موسسه تکنولوژی لوزان، آئورت مصنوعی از جنس سیلیکون ساخته اند که می تواند علاوه بر کمک به پمپاژ خون ، تا حدی فشار قلب را کم و نیاز به پیوند قلب را کاهش داده و یا حتی از بین ببرد.

پرینتر سه بعدی

مخترع گلستانی خبر داد

ساخت پرینتر سه بعدی با دقت ۵۰ میکرون در گلستان

مخترع گلستانی از ساخت پرینتر سه بعدی با دقت ۵۰ میکرون در گلستان خبر داد.

وزیر

با حضور وزیر دفاع؛

واحد تولید مخازن سی‌ان‌جی با ظرفیت ۲۵۰هزار مخزن درسال در قزوین افتتاح شد

همزمان با ایام دهه مبارک فجر و با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح واحد تولید مخازن تحت فشار سی. ان. جی در استان قزوین افتتاح شد.

وزیر

با حضور وزیر دفاع؛

واحد تولید مخازن سی‌ان‌جی با ظرفیت ۲۵۰هزار مخزن درسال در قزوین افتتاح شد

همزمان با ایام دهه مبارک فجر و با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح واحد تولید مخازن تحت فشار سی. ان. جی در استان قزوین افتتاح شد.

پرینتر

با این پرینتر سه بعدی تفکرات خود را پرینت بگیرید

«اسپارک میکر اورجینال ۳D» طرز فکر شما را درباره پرینت سه بعدی تغییر می‌دهد.

لقمانی

رئیس دانشگاه یزد:

پژوهش در حوزه علوم انسانی در کشور ما مغفول مانده است

رئیس دانشگاه یزد گفت: موضوع علوم انسانی، موضوعی است که در کشور ما مغفول مانده و مورد نظر رهبر انقلاب نیز می‌باشد.

عمل جراحی

گاهی مرگ زندگی می بخشد؛

اهدای اعضای بدن خانم ۳۵ ساله قمی

دهمین مورد اهدای عضو ماندگار در سال ١٣٩٩ استان قم با اهدای اعضای حیاتی خانم ۳۵ ساله مرگ مغزی شده رقم خورد.

مافی

فعالیت ۱۱۰ واحد علمی در پارک علم و فناوری استان قزوین

رییس پارک علم و فناوری استان قزوین از فعالیت ۱۱۰ واحد علمی در پارک علم و فناوری در این استان خبر داد.

۱

پا بر پدال نخستین دوچرخه ساخته شده با پرینتر سه بعدی جهان بگذارید

این شرکت در حال مذاکره با چندین تولید کننده دوچرخه است، این شرکت در نهایت امیدوار است تا قطعات هوا و فضا و دیگر وسایل کاربردی را عرضه کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب