نمايشگاهي از جنس خودكفايي در استان مركزي

با تكيه بر توان داخلي با وجود تحريم ها متخصصان شرکت پتروشیمی شازند استان مرکزی توانستند ۲۶۰۰ هزار قطعه حساس تخصصي را بومي سازی کنند.

به گزارش خبرگزاي علم و فناوري از استان مركزي، ابراهیم ولدخاني مديرعامل شركت پتروشيمي شازند در حاشيه گشايش نمايشگاه تجهيزات بومي سازي شده در اين شركت گفت: بيش از2600هزار قطعه بسيار حساس و تخصصی  در مجتمع پتروشیمی شازند با همراهی شرکت های دانش بنیان و صنایع دیگر توليد شده است.

ولدخانی بیان کرد: قطعاتی مانند توربين ها ، كمپرسورها ، پمپ ها ، اكسرودرها و.... که تولید انحصاری آنها تا پیش از این در اختیار چند کشور انگشت شمار بود و هم اکنون توسط همکاران ما طراحی شده و به وسیله شرکتهای داخلی ساخته می شود.

وی با اشاره به قطعاتی که در بخش هایی از صنعت پتروشیمی پرکاربرد هستند افزود: اين قطعات مثل بخش (اي –او) پركاربرد است مواد اوليه تجهيزات پزشكي را توليد مي كند و مستقيماً هدف تحريم ها قرار گرفته كه با تكيه بر توان داخلي متخصصان  و استفاده از تجهيزات داخلي توليد محصولات شيميايي و پليمري مجتمع بومي سازي شده است .

مديرعامل شركت پتروشيمي شازند بیان کرد:با ساخت این قطعات ضمن لغو حدود ۷۵ تقاضای واردات تجهیزات از خارج از کشور حدود ۱۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی شده است.

ولدخانی با اشاره به اینکه صرفه جویی ارزی با ساخت داخل قطعات تا پایان سال به 12میلیون یورو خواهد رسید گفت:تامین اين قطعات ضمن تاثيرات مستقيم در تداوم توليد محصولات جديد پليمري و شيميايي در شرکت پتروشیمی شازند هم نقش آفرين بوده است .

وی بیان کرد:به منظور تامین نیاز کشور و با تلاش متخصصان کشور گرید "پلیمر پروپیلن اسپان باند" در این شرکت تولید شد که ماده اولیه پارچه، ماسک و گان پزشکی بوده است  که قبل از این از کشورهای کره و ژاپن وارد کشور می شد.

ولدخانی با اشاره به اینکه مصرف كشور سالانه 10هزارتن از اين محصول است  بیان کرد: ما 10برابر اين را مي توانيم ساليانه درشرکت پتروشیمی شازند توليد كنيم و مازاد تولید را براي صادرات اختصاص دهیم .

وی در پایان گفت :براي سال 99 ما تارگت 12ميليون يورو ساخت داخل در نظر گرفته ايم كه تا  آذرماه 10ميليون يورو آن تحقق پيدا كرده است و تا پايان سال بيش از اين مبلغ را صرفه جويي ارزي خواهیم داشت.

 

شرکت پتروشیمی شازند اراک، یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات پلیمری و مواد شیمیایی و همچنین از مهم ترین طرح های زیربنایی کشور ایران است که در سال 1363 به تصویب رسید.

شرکت پتروشیمی شازند در راستای سیاست کلی صنعت پتروشیمی در زمینه ایجاد و توسعه صنایع مادر، توسعه و رونق صنایع پایین دستی و هماهنگ با اهداف اقتصادی، اجتماعی برنامه پنج ساله اول نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گام های نهایی تکمیلی را پشت سر گذاشته و به بهره برداری رسیده است.

پتروشیمی شازند به علت سیاست های فنی و اقتصادی در طول اجرا مراحل و مقاطع مختلفی را پشت سر گذاشت و نهایتاً در دو فاز متمایز و مشخص اجرا و به بهره برداری نهایی رسید.
فاز اول بهره برداری از واحدهای سرویس های جانبی و تاسیسات عمومی و مشترک از سال 1371 آغاز شد و واحدهای فرایندی شامل واحدهای الفین و واحدهای تولیدی پایین دستی در سال 1372 و در سال های بعد مجموعه واحدهای فرایندی در مدار تولید قرار گرفتند و در فاز دوم و سوم تولیدات پلیمری و شیمیایی تکمیل نمودند.

پایان خبر/ج

 

 

 

 

 

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۱:۱۴

شناسه خبر: 93548

مطالب مرتبط :
علمی پژوهشی و فناوری سپاه

تشریح برنامه های معاونت علمی پژوهشی و فناوری سپاه استان مرکزی

خبرنگار علم و فناوری استان مرکزی بمناسبت هفته بسیج و به بهانه روز علم و فن آوری به گفتگو با معاون علمی پژوهشی و فن آوری سپاه استان مرکزی پرداخته است.

بومی سازی دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب با قابلیت صنعتی/ سالانه از خروج ۱۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می شود

توسط محققان اصفهانی؛

بومی سازی دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب با قابلیت صنعتی/ سالانه از خروج ۱۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می شود

محمد جواد بابائی سرپرست تیم تحقیق وتوسعه شرکت ایرسا الکترونیک آیریک، گفت: دستگاه جامع و دقیق سختی سنج آب (TDSسنج) با قابلیت صنعتی در کشور بومی سازی شد، در همین راستا ساخت سنسور دستگاه سختی سنج آب که منحصرا در دست امریکا، آلمان و ایتالیا بود، دانش آن را کشف و با موفقیت ساختیم، دستگاه در تصفیه خانه های صنعتی، مجتمع های فولاد، صنایع رنگ و صنایع مهم و مواد شیمیایی نصب و راه اندازی شده و با بکارگیری این محصول سالانه از خروج۱۰میلیون دلار ارز از داخل کشور جلوگیری میشود.

اتواکسیلات

ایرانی شدن واحد اتواکسیلات پتروشیمی شازند برای اولین بار در کشور

طرح صد درصد ایرانی توسعه واحد اتواکسیلات مجتمع پتروشیمی شازند به دست متخصصان ایرانی به بهره برداری رسید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب