یک تحقیق بین المللی گزارش کرد؛

اولین شبکیه مصنوعی بیوهیبرید با سلولهای فیبروئین ابریشم و شبکیه ساخته شد

یک تحقیق بین المللی به سرپرستی دانشگاه کامپلوتنسه مادرید گزارش کرد: در یک گام اساسی برای حل مشکل کبودی ناشی از دژنراسیون ماکولا (AMD) که ۱۹۶ میلیون نفر در جهان را درگیر کرده است، اولین شبکیه مصنوعی بیوهیبرید با سلولهای فیبروین ابریشم و شبکیه ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکار اکسپرس، یک تحقیق بین المللی به سرپرستی دانشگاه کامپلوتنسه مادرید گزارش کرد: در یک گام  اساسی برای حل مشکل کبودی ناشی از دژنراسیون ماکولا (AMD)  که 196 میلیون نفر در جهان را درگیر کرده است، اولین شبکیه مصنوعی بیوهیبرید با سلولهای فیبروین ابریشم و شبکیه ساخته شد.

 

 

فیوس پانتسوس، مدیر گروه محاسبات عصبی و رباتیک عصبی از UCM و عضو موسسه بهداشت می گوید: "شبکیه بیوهیبرید یک سلول درمانی برای بازسازی شبکیه آسیب دیده از طریق کاشت سلول های سالم در چشم بیمار است."

سلولهای شبکیه مصنوعی به بیوفیلمهای بسیار نازک فیبروئین ابریشمی می پیوندند - ماده ای 100٪ زیست سازگار با بافت انسان - و توسط ژلی پوشانده می شود که از آنها در حین جراحی چشم محافظت می کند و به آنها اجازه می دهد بافت پس از پیوند تا در هر زمانی که نیاز به انسجام با محیط زیست دارند زنده بمانند.

محقق و مدیر مطالعه UCM، در این مطالعه که در مجله مهندسی عصبی منتشر شده، اضافه می کند: "شبکیه پیوندی همچنین شامل سلولهای مزانشیمی است که به عنوان تولیدکننده مولکولهای محافظت از نور و سلولهای عصبی عمل می کنند و ادغام عملکردی بین سلولهای کاشته شده و بیمار را تسهیل می کند."

 

یک قدم دیگر در مسئله ای که بیش از 196 میلیون نفر را درگیر خود کرده است

برای ساخت این شبکیه مصنوعی، محققان فیلمهای فیبروئین ابریشمی با ویژگیهای مکانیکی مشابه غشای بروخ - لایه سلولهایی که از شبکیه عصبی پشتیبانی می کنند، ایجاد کرده اند. سپس، محققان آنها را بی عملکرد کردند تا سلولهای شبکیه بچسبند و روی آنها سلولهای اپیتلیال و عصبی رشد کرده اند. سرانجام، آنها یک مطالعه آزمایشگاهی از ویژگیهای ساختاری و عملکردی ترکیبی زیستی انجام داده اند.

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD) یک بیماری تخریب عصبی است که در پیشرفته ترین مرحله خود باعث کاهش تدریجی بینایی مرکزی و حتی کوری می شود. با مکانیزم های ناهمگن، پیچیده و هنوز هم به خوبی درک نشده، این عامل اصلی کاهش بینایی برگشت ناپذیر در افراد بالای 65 سال است و بیش از 196 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد.

دژنراسیون ماکولای یک بیماری لاعلاج است و درمان های فعلی فقط می توانند علائم را کاهش دهند و روند پیشرفت بیماری را کند کنند. پانتسوس نتیجه گیری می کند: "این تحقیق گام مهمی در جهت حل مشکل نابینایی بیماران AMD است."

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2020-12-biohybrid-artificial-retina-built-silk.html

زمان انتشار: شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۰:۰۲

شناسه خبر: 93569

مطالب مرتبط :
نابینایی بیمار مبتلا به اختلال ژنتیکی نادر با یک تزریق معکوس شد

پزشکان دانشگاه پنسیلوانیا گزارش کردند؛

نابینایی بیمار مبتلا به اختلال ژنتیکی نادر با یک تزریق معکوس شد

یک بیمار پزشکی پن با یک فرم ژنتیکی نابینایی در دوران کودکی، پس از تزریق یک روش آزمایشی RNA درمانی در چشم، بینایی پیدا کرد که بیش از یک سال طول کشید.

۱۲۳۴

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه گزارش کردند:

کووید۱۹به ناهنجاری‌های خطرناک چشم منجر می‌شود

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی ۱۲۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید۱۹شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید۱۹شدید ضرورت دارد.

داروی بازیابی بینایی بیماران مولتیپل اسکلروزیس(MS) کشف شد

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند؛

دارویی که بینایی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) را باز می گرداند

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند: دارویی به نام کلرید ایندازول (IndCl) توانایی بهبود دید در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را دارد، این دارو در موش ها باعث بهبودی در میلین شده و عملکرد بینایی حدود ۵۰٪ بهبود یافت، دانشمندان معتقدند درمان به موقع می تواند ۷۵٪ -۸۰٪ عملکرد اصلی را بازیابی کند.

داروهای رایج ایدز از علت اصلی کاهش بینایی مربوط به ماکولا جلوگیری می کند

محققان کشف کردند؛

داروهای رایج ایدز از «دژنراسیون ماکولا» عامل اصلی نابینایی جلوگیری می کند

دانشمندان گروهی از داروها را شناسایی کرده اند که می تواند از «دژنراسیون ماکولا» عامل اصلی نابینایی جلوگیری کند. این داروها با نام بازدارنده های نوکلئوزید Reverse Transcriptase یا NRTI شناخته می شوند، معمولاً برای درمان ایدز استفاده می شوند.

داروی تلاگلناستات، پرتودرمانی سرطان سر و گردن را موثرتر می کند

محققان دانشگاه سین سیناتی گزارش کردند؛

داروی تلاگلناستات، پرتودرمانی سرطان سر و گردن را موثرتر می کند

محققان دانشگاه سین سیناتی در یک مطالعه پرتودرمانی را با دارویی تایید شده (تلاگلناستات) ترکیب و در مدل های حیوانی دریافتند که این دارو به تنهایی رشد سلولهای سرطانی سر و گردن را تا ۹۰٪ کاهش می دهد و همچنین تأثیر پرتودرمانی را در حیوانات دارای تومورهای سر و گردن ۴۰٪ افزایش می دهد.

عامل تصویربرداری جدید به اندازه گیری سلامت کلیه کمک می کند

با همکاری یک محقق ایرانی در دانشگاه واشنگتن؛

عامل تصویربرداری جدید به اندازه گیری سلامت کلیه کمک می کند

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتن شامل نویسندگان ادوین بالدلومار، دیوید ریچرت و کوروش شوقی عامل تصویربرداری با نام RadioCF برای کمک به ارزیابی کلیه های اهدایی و ابزاری بالینی برای ارزیابی سلامت کلیه ایجاد کردند، با این ابزار محققان توانستند تعداد نفرون ها را در کلیه موش های زنده و در کلیه انسان شمارش کنند.

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

توسط محققان دانشگاه براون؛

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

محققان دانشگاه براون با تکنیک جدید، فلزات فوق العاده سخت را از نانوذرات ساختند. کار آنها ایجاد بلوک های سازنده ذرات نانو است که هنگام فشردن با هم ترکیب می شوند. به این ترتیب اندازه دانه های یکنواختی ایجاد می شود که می توان دقیقاً آنها را برای خواص پیشرفته تنظیم کرد.

انقلابی در ارتباطات هوشمند: ساخت سنسور چند-منظوره بر روی لنز چشم

ساخت شبکیه مصنوعی با استفاده از ابریشم+عکس

محققان، اولین شبکیه مصنوعی بیوهایبرید را با فیبروئین ابریشم و سلول‌های خود شبکیه توسعه‌ دادند.

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار در ایران طراحی و تولید شد

توسط محققان اصفهانی؛

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار در کشور طراحی و تولید شد

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار با مزیتهای رقابتی متعدد در کشورتوسط محققان شرکت زیست روانکار پویا مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طراحی و تولید شد، محصول ایرانی با مزیت رقابتی با نمونه های آلمان و کره جنوبی کاهش قیمت حدود ۵۰ تا ۷۰ درصدی را ایجاد کرده است.

واکسن شخصی سازی سرطان پوست اثر طولانی مدت را نشان می دهد

محققان موسسه سرطان دانا-فاربر گزارش کردند؛

واکسن شخصی سازی سرطان پوست اثر طولانی مدت را نشان داد

تحقیقات جدید محققان موسسه سرطان دانا-فاربر منتشر شده در مجله نیچر به تشریح اثر طولانی مدت یک نوع جدید واکسن سرطان می پردازد. این واکسن بر روی هشت بیمار مبتلا به سرطان پوست نشان داد که درمان آزمایشی پاسخ های ایمنی با دوام و مداوم به سلول های سرطانی را تا چهار سال بعد ارائه می دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
نیلو
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱:۲۹

تست

نیلو
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲:۳۲

تست

اشتراک گذاری مطالب