مقابله با آلودگی هوا؛ محصولات دانش‌بنیان و خلاق به جنگ آلاینده‌ها می‌رود

ده‌ها شرکت دانش‌بنیان، خلاق و فناور توانمندی خود را برای مقابله با آلودگی هوا به کار بردند تا محصولات فناورانه آنها هوای سالم‌تری را به شهرها هدیه دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، آلودگی هوا از جمله چالش‌هایی است که تنها به کمک فناوری و دانش روز می‌توان با آن مقابله کرد. در این حوزه نیز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تلاش کرده است تا از طریق انعقاد تفاهم‌نامه با نهادها و سازمان‌های مختلف و حمایت گسترده از صدها شرکت فناور و دانش‌بنیان در این زمینه به سهم خود راه را برای مبارزه با آلاینده‌های هوا باز کند.

فرهنگسازی برای کاهش آلودگی

شرکت‌های خلاق نیز در زمینه فرهنگ‌سازی برای کاهش استفاده از خودروهای تک سرنشین و گسترش استفاده از خودروهای حمل و نقل عمومی از ظرفیت‌های بسیار بالای برخوردار هستند.

به تازگی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با حضور در شهرداری تهران دو تفاهم‌نامه با این نهاد در زمینه گسترش استفاده از موتورسیکلت‌ها و خودروهای برقی به امضاء رساند. با توجه به همه‌گیر شدن استفاده از وسیله های حمل و نقل برقی در بسیاری از کشورها تولید داخلی آنها می‌تواند، نقشی موثر در کاهش  آلودگی هوا داشته باشد.

تولید بیش از 10 محصول دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور نیز توانسته‌اند تا کنون بیش از 10 محصول و خدمت مفید و کارآمد در این حوزه ارائه کنند. ایجاد اپلیکیشن‌هایی برای اجاره صندلی‌های خودوروهای تک سرنشین برای افراد هم‌مسیر و تسهیل در استفاده از وسائل نقلیه پاک و الکترونیکی از جمله برخی طرح‌های استارتاپی عرضه شده از سوی فعالان فناور زیست‌بوم فناوری‌های مقابله با آلاینده‌های هوا بوده است.

برای تولید محصولات مفید برای کاهش آثار آلودگی هوا، مثال‌های بسیاری وجود دارد. به تازگی یکی از  شرکت‌های دانش‌بنیان، توانست، با استفاده از اشعه ماوراء بنفش، دستگاهی برای تصفیه آلودگی‌ها و ذرات معلق موجود در هوا به ویژه در محیط‌های بسته تولید کند.

دستگاه پایش غبار خروجی دودکش صنایع موسوم به (PSDM)، از جمله دیگر محصولات تولید شده توسط فعالان فناور است. این دستگاه برای اندازه‌گیری میزان ذرات خروجی دودکش منابع انتشار ساکن از قبیل دودکش کارخانجات و منازل به کار می‌رود. این وسیله قادر است پارامترهای زیر را در خروجی دودکش اندازه گیری و در حافظه خود ذخیره کرده و همچنین این اطلاعات را بر روی کاغذ به چاپ برساند.

دستگاه پایش ایستگاهی آلاینده‌های گازی هوای محیط، موسوم به (SAPA) نیز، نام دیگر محصول دانش‌بنیان در این حوزه است که توسط فعالان دانش‌بنیان تولید شده است. دستگاه پایش آلودگی هوای ایستگاهی جهت اندازه‌گیری آلاینده‌های هوای شهری از جمله ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرومتر و کمتر از ۲.۵ میکرومتر و همچنین گازهای آلاینده‌ ازن و کربن به کار می‌رود. این دستگاه دارای قابلیت ارسال داده‌های پایش آلودگی هوا از محل نصب خود به فضای اینترنت است.

اندازه‌گیری دقیق غلظت گازها

دستگاه آنالایزر اگزوز خودرو نیز از جمله دیگر تولیدات برای مقابله با آلودگی هوا است که توسط متخصصان فناور ایران اسلامی تولید شده است. این دستگاه برای اندازه گیری غلظت گازهای اکسیژن، کربن مونوکسید، نیتروژن دی اکسید۲ و نیتروژن مونوکسید نسوخته HC موجود در جریان گازهای خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مرکز تحقیقات آلودگی هوا دانشگاه ایران نیز اعلام کرد: توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، محصولی با عنوان سامانه از بین برنده عوامل پاتوژنیک، تولید شده است. این ساخته دست فعالان دانش‌بنیان، می‌تواند، یک فضای، ایزوله و تصفیه شده برای بیماران در اتاق‌های بیمارستان ایجاد کند و هوای استنشاق شده توسط آنها را پاک کند.

لیست محصولات دانش‌بنیان تولید شده در کشور برای مقابله با آلاینده‌های هوا، بسیار طولانی است. در حال حاضر بیش از 5 هزار شرکت دانش‌بنیان و بیش از 6 هزار استارتاپ، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، تاسیس شده است. تعداد قابل توجهی، از این شرکت‌ها در زمینه مقابله با آلودگی هوا نیز فعال هستند و از ظرفیت‌های خوبی در این زمینه برخوردار هستند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۷:۳۸

شناسه خبر: 93574

مطالب مرتبط :
آلایانده

تماشا کنید: طرح هواپیمای الکتریکی محققان MIT

توسعه فناوری های متناسب با محیط زیست در وسایل نقلیه برای کاهش آلایندگی آنها همچنان ادامه دارد و حالا وارد عرصه حمل و نقل هوایی شده است.

۱

درخواست نمایندگان یزد:

باید از تکنولوژی‌های جدید برای کاهش آلایندگی صنایع بهره برد/ واحدهای تحقیق و توسعه صنایع فعال شوند

دشتی نماینده اردکان گفت: ما اکنون نمی‌توانیم کارخانه‌ها و صنایع را تعطیل کنیم لذا باید از تکنولوژی‌های جدید، ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین پارک‌های علم و فناوری برای کاهش آلایندگی ها بهره ببریم.

خبرگزاری علم و فناوری

ایران‌ساخت| محققان دستگاهی برای تشخص آلودگی آب و غذا ساختند

محققان کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت موفق به تولید دستگاهی برای تشخیص آلودگی آب و غذا شدند.

آلودگی هوا

آلودگی هوای تهران در ایجاد پیک های کرونا دخیل است؟

آنجا که هوا با تنفس ارتباط دارد و بیشترین آسیب هایی که بیماران کرونایی می بینند از نواحی مجاری تنفسی و ریه است بنابراین وقتی سیستم اکسیژن رسانی بدن مختل شود، هر چیزی که این مکانیسم را تحت تاثیر قرار دهد منطقا می تواند موثر باشد و باید گفت که آلودگی هوا می تواند آسیب بیشتری به فرد مبتلا بزند اما تاثیر آلودگی هوا بر افزایش شیوع کرونا در چه مواردی رخ میدهد؟

۱

این گجت می تواند با تولید امواج الکترومغناطیسی آلودگی وسایل شما را پاک کند !

به تازگی گجت هوشمندی به نام "Sonic Soak" ساخته شده است که می تواند با تولید امواج الکترومغناطیسی و بدون نیاز به هیچ گونه مواد ضدعفونی کننده ، انواع کثیفی و آلودگی را از وسایل شما پاک نماید.

میکروپلاستیک

کشفی در قله اورست که دانشمندان را به وحشت انداخت+عکس

برخی برآوردها نشان می دهد هر انسان به طور متوسط سالانه حدود یک وعده غذایی میکروپلاستیک مصرف می کند. میکروپلاستیک ها امروزه همه جا وجود دارند؛ از اقیانوس ها و دریا ها گرفته تا نوک قله ها. حالا مطالعه جدید نشان می دهد در بالاترین نقطه کره زمین نیز آثاری از ریزپلاستیک ها به چشم می خورد.

n 
mn

ذراتی که «حمله قلبی» را افزایش می‌دهند

یک مطالعه جدید هشدار می‌دهد، تنها چند ساعت قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

ساری

رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری مطرح کرد

سهم ۱۲ درصدی بخش کشاروزی در آلوده کردن هوای سالم/نقش مرداب‌ها در آلودگی هوا نباید نادیده گرفته شود

رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری، گفت: سهم بخش کشاورزی در ایجاد آلاینده هوا ۱۲ درصد است و امکان کاهش گاز متان دامداری‌ها با مدیریت تغذیه وجود دارد

۵۵۵۸۸۸۵۸

خلق روشی نوین برای یک معضل زیست محیطی؛

ساخت پوسته ی جداکننده ی نفت از آب

تا به حال برای جدا کردن نفت از آب از روش‌های مختلفی استفاده شده که اکثر آنها کارآیی لازم را ندارند، اما تولید یک پوسته با قابلیت استفاده مجدد حذف نفت از آب را در حین عبور ممکن می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب