تنفس راحت تر با استنت های تجزیه پذیر

محققان برای اولین بار استفاده موفقیت آمیز از یک استنت نای آلیاژ منیزیم کاملاً تجزیه پذیر را نشان می دهند که در تصویر تخریب می شود و نیازی به حذف ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل ؛ تحقیقات جدید به رهبری دانشگاه پیتسبورگ آماده بهبود شدید استفاده از استنتهای نای برای کودکان دارای انسداد مجاری هوایی است. محققان برای اولین بار استفاده موفقیت آمیز از یک استنت نای آلیاژ منیزیم کاملاً تجزیه پذیر را نشان می دهند که در تصویر تخریب می شود و نیازی به حذف ندارد.

تنگیلارنگوتراکئال کودکان  (LTS)، یک وضعیت پزشکی پیچیده است. ممکن است که کودک با این بیماری به دنیا بیاید و یا در اثر آسیب به آن مبتلا شود. عدم درمان این بیماری می‌تواند به تهدیدی برای زندگی تبدیل شود.

Breathing easier with a better tracheal stent

در هر حال، درمان این بیماری، چالش‌برانگیز است. پزشکان با توجه به شدت این بیماری، ترکیبی از روش‌های آندوسکوپی، ترمیم با جراحی، تراکستومی و یا قرار دادن استنت برای باز نگه داشتن راه هوایی و کمک به تنفس استفاده می‌کنند.

اگرچه استنت‌ها در باز نگه داشتن راه هوایی، عالی هستند اما هنگام برداشته شدن، می‌توانند حرکت کنند و به ایجاد آسیب منجر شوند.

پژوهش جدیدی که در دانشگاه پیتسبرگ و با هدف بهبود قابل توجه استفاده از استنت‌ها انجام شده است، برای نخستین بار، کاربرد موفقیت‌آمیز یک استنت قابل تجزیه زیستی را نشان می‌دهد که می‌تواند از بروز برخی از این خطرات پیشگیری کند.

پراشانت کومتا، از پژوهشگران این پروژه گفت: استفاده از استنت‌های فلزی یا سیلیکونی غیر قابل تجزیه زیستی می‌تواند خطر بروز پیامدهای منفی را به همراه داشته باشد و حتی در بزرگسالان نیز به نتیجه مطلوب نرسد. شاید استفاده از مواد زیستی، یک گزینه درمانی با تهاجم کمتر و موفقیت بیشتر ارائه دهد.

این پژوهش نشان می دهد که یک استنت قابل تجزیه زیستی و انعطاف‌پذیر از جنس منیزیم می‌تواند عملکرد بهتری نسبت به استنت‌های غیر قابل تجزیه زیستی داشته باشد. این موضوع، هم در بررسی‌های آزمایشگاهی و هم روی خرگوش‌ها ثابت شد. بررسی‌ها نشان داد که این استنت به مرور زمان، راه هوایی را باز می‌کند، میزان آسیب ناشی از آن کم است و امکان بهبود طبیعی بدون مشکلات جانبی را فراهم می‌کند.

کومتا افزود: نتایج بررسی ما برای استفاده از این استنت جدید قابل تجزیه زیستی، به ویژه برای کودکان بیمار، بسیار امیدوارکننده است. ما امیدواریم که این روش جدید، به ارائه درمان‌های جدید برای افرادی ختم شود که به بیماری‌های پیچیده‌ای مانند سرطان نای مبتلا هستند.

این پژوهش، در مجله "Communications Biology" به چاپ رسیده است.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶:۳۹

شناسه خبر: 93587

مطالب مرتبط :
شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار در ایران طراحی و تولید شد

توسط محققان اصفهانی؛

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار در کشور طراحی و تولید شد

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار با مزیتهای رقابتی متعدد در کشورتوسط محققان شرکت زیست روانکار پویا مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طراحی و تولید شد، محصول ایرانی با مزیت رقابتی با نمونه های آلمان و کره جنوبی کاهش قیمت حدود ۵۰ تا ۷۰ درصدی را ایجاد کرده است.

واکسن شخصی سازی سرطان پوست اثر طولانی مدت را نشان می دهد

محققان موسسه سرطان دانا-فاربر گزارش کردند؛

واکسن شخصی سازی سرطان پوست اثر طولانی مدت را نشان داد

تحقیقات جدید محققان موسسه سرطان دانا-فاربر منتشر شده در مجله نیچر به تشریح اثر طولانی مدت یک نوع جدید واکسن سرطان می پردازد. این واکسن بر روی هشت بیمار مبتلا به سرطان پوست نشان داد که درمان آزمایشی پاسخ های ایمنی با دوام و مداوم به سلول های سرطانی را تا چهار سال بعد ارائه می دهد.

سیستم آموزش دانشگاه فنی و حرفه ای باید دوگانه باشد/ در کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت؛

افزایش بیش از ۷۰۰ کد رشته در دانشگاه فنی و حرفه ای در دوسال اخیر/ روی کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم

ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در سفر به استان اصفهان از چند دانشکده و کارگاههای دانشگاه فنی شهید مهاجر بازدید و چند پروژه عمرانی را افتتاح کرد و در نشستی با روسای دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای استان اصفهان، با بیان این که در دوسال اخیر بالای ۷۰۰ کد رشته اضافه کردیم، گفت: روی کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم.

nlh

تولید گاز مصنوعی با استفاده از تغییرات دما

دانشمندان چینی با استفاده از نانوپلیت هایی که از تغییرات دما نیرو تولید می کنند، متانول مصنوعی ایجاد می کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب