در کشفی جدید :

آنچه همه گیری ویروس کرونا می تواند در مورد راه های کاهش آلودگی هوا به ما بیاموزد

در حالی که تعطیلی های ناشی از همه گیری کووید ۱۹، آلودگی هوا را برطرف نکرد، اما باعث ایجاد یک آزمایش طبیعی برای مطالعه راه های کاهش آلودگی هوا گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Sciencenews، بیماری همه گیر کووید 19، نه فقط یک شوک برای سیستم ایمنی بدن انسان، بلکه یک شوک برای سیستم زمین بود که به طور چشمگیری کیفیت هوا را در شهرهای سراسر جهان تغییر داد.

در حالی که کشورهای سراسر جهان برای مهار این بیماری تلاش می کردند، تعطیلات موقت را اعمال کردند. دانشمندان اکنون اطلاعات جمع آوری شده توسط ماهواره ها را تحلیل می کنند تا بفهمند این وقفه در فعالیت های انسانی در مورد شرایط جوی که باعث ایجاد آلودگی در شهر می شود، چه چیزی می تواند به ما بگوید. بیشتر این داده های اولیه در نشست سالانه اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در ماه دسامبر به اشتراک گذاشته شد.

قبلاً مشخص شده بود که فعالیتهای مردم به اندازه کافی محدود شده است که این منجر به کاهش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه ای در ماه آوریل و همچنین افت در صداهای لرزه ای تولید شده توسط انسان شده بود.

هرچند که آن دوره آرام دوام نیاورد و انتشار تابش دی اکسیدکربن در تابستان به سمت بالا افزایش می یابد. آوریل 2020 شاهد کاهش 17 درصدی انتشار CO2 ماهانه در جهان از سوخت های فسیلی بود، اما تا پایان سال، انتشار سالانه CO2 برای جهان فقط 7 درصد کمتر از سال 2019 بود.

این کاهش، در مقایسه با صدها سالی که گاز می تواند در جو زمین باقی بماند، خیلی کوتاه بود تا بتواند در سطح CO2 اتمسفر سیاره فرو رود.

اما علاوه بر کاهش مختصر انتشار گازهای گرم کننده آب و هوا، توقف ناگهانی بسیاری از فعالیت های انسانی به ویژه تردد در مسافرت ها، آزمایش بی سابقه ای را برای دانشمندان به منظور بررسی شیمی پیچیده آلاینده های جوی در شهرها ایجاد کرد. با تغییر در ترکیب معمول آلاینده های معلق در شهرها، این تعطیلی ها ممکن است به دانشمندان کمک کند تا در درک بهتر یک معضل طولانی مدت دیگر برای سلامتی انسان، کیفیت هوای نامناسب در بسیاری از شهرها را درک کنند.

جسیکا گیلمن، شیمی دان تروپوسفری در اداره ملی اقیانوس و جوی در بولدر، کولو، می گوید: این بدان معنا نیست که همه گیری کرونا دارای یک پوشش نقره است. متاسفانه هیچ راه حلی برای چالش های جهانی زیست محیطی ما وجود ندارد.

اما اکنون اطلاعات زیادی از شهرهای سراسر جهان در مورد چگونگی تغییر غلظت منطقه ای یا محلی پیش سازهای ازن وجود دارد. این پیش سازها شامل اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار که هر دو از طریق ترافیک تولید می شوند و همچنین متان تولید شده توسط صنعت نفت و گاز هستند. با استفاده از ماهواره، دانشمندان همچنین قادر به ارزیابی چگونگی تغییر سطح این آلاینده ها در سراسر جهان هستند.

ایجاد یک تصویر جهانی از آلودگی تغییر یافته در شهر کار ساده ای نیست. محققان دریافتند که تأثیر همه گیری بر میزان آلاینده های مختلف تحت تأثیر تفاوت باد و باران و همچنین اثرات متقابل فتوشیمیایی با نور خورشید است و شدت آن نیز با تغییر فصل تغییر می کند.

این تنوع چشمگیر اثرات منطقه ای، به عنوان مثال، در سطح مختلف ازن پس از همه گیری در دنور و شهر نیویورک مشهود بود. گازهای اکسید نیتروژن تولید شده توسط ترافیک یک پیش ماده قدرتمند در افزایش سطح ازن در شهرها است که می تواند به ریه ها آسیب برساند و باعث ایجاد بیماری های تنفسی شود. طی چند دهه گذشته ایالات متحده در زمینه کاهش این گازها گام برداشته است - اما در آن سطح افت ازن به میزان قابل توجهی اتفاق نیفتاده است،

جافی می گوید: الگوهای مختلفی در شهرهای مختلف وجود دارد. عوامل زیادی برای مرتب سازی وجود دارد و کارهای زیادی باید انجام شود. دانشمندان امیدوارند که از سال جدید میلادی به انبوهی از داده های جدید دست پیدا کنند و بتوانند پیشرفتهای چشمگیری داشته باشند.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸:۵۰

شناسه خبر: 93590

مطالب مرتبط :
۱

درخواست نمایندگان یزد:

باید از تکنولوژی‌های جدید برای کاهش آلایندگی صنایع بهره برد/ واحدهای تحقیق و توسعه صنایع فعال شوند

دشتی نماینده اردکان گفت: ما اکنون نمی‌توانیم کارخانه‌ها و صنایع را تعطیل کنیم لذا باید از تکنولوژی‌های جدید، ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین پارک‌های علم و فناوری برای کاهش آلایندگی ها بهره ببریم.

کلاس

برگزاری ۸۰ کلاس کمک درسی در دوران کرونا برای دانش آموزان اردکانی

مسئول بسیج علمی شهرستان اردکان گفت: در کلاس های تقویتی که از سوی سازمان بسیج علمی شهرستان اردکان به صورت مجازی و حضوری برگزار شد قریب به ۱۸۰ دانش آموز شرکت کردند.

ارلذلراذلر

پاسخ به پرسشی مهم :

آیا تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند منجر به خطرناک تر شدن سویه های ویروس کرونا شود؟

برخی از کارشناسان نگران هستند که این استراتژی می تواند ویروس را به روش های مضر تکامل بخشد.

کووید ۱۹

چه کسانی بیشتر در معرض کووید طولانی مدت هستند؟

مدتی است که بحث ابتلا به کووید طولانی مدت اهمیت زیادی یافته است. اما به واقع چه کسانی با چه شرایط زمینه ای بیشتر مستعد ابتلا به کووید طولانی مدت هستند؟

کرونا

داشتن علائم کرونا پس از ۶ ماه بعد از بهبود

۷۶ درصد از بیماران ۶ ماه پس از عفونت و ابتلا به COVID_۱۹ هنوز هم علائم ها را دارند.

خبرگزاری علم و فناوری

ایران‌ساخت| محققان دستگاهی برای تشخص آلودگی آب و غذا ساختند

محققان کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت موفق به تولید دستگاهی برای تشخیص آلودگی آب و غذا شدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب