ناو بندر مکران افتخاری زرین در کارنامه کشتی سازی داخلی

گزارش علم وفناوری از به آب انداختن ناوبندرمکران / مأموریت ناوبندر مکران برای برقراری امنیت دریایی

ناو بندر مکران" اولین و بزرگترین ناو بندر خاورمیانه با فرمان سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به دریا انداخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به تلاش شرکت‌های دانش بنیان داخلی در تولید تجهیزات دفاعی کشور گفت: نیروی دریایی ایران نیازی به تجهیزات خارجی ندارد.  امروز ساخت یک ناوشکن در کمتر از دوسال امکان‌پذیر است که پیش از این 13 سال طول می‌کشید.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اندیشمندان صنعت دفاعی کشور خاطرنشان کرد: توانمندی در ساخت زیردریایی اژدر، مین و پرتاب موشک از زیر دریا صد در صد بومی است.

دریادار خانزادی، ناوشکن دنا را یکی از افتخارات ملی عنوان کرد و افزود: فناوری‌های حوزه الکترونیک و فضای الکترو مغناطیس هم خیلی پیشرفت کرده است که همه آن‌ها در ناوشکن‌های ایرانی و در بالاترین سطح خود ارائه می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش کشورمان در ادامه با بیان اینکه بیش از نود درصد صادرات کالاهای اساسی ایران از طریق دریا انجام می‌شود، گفت: امنیت دریایی برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است.

وی در ادامه تاکید کرد: اما در ارتباط با ناوبندر"مکران" باید اشاره کنم که ما همواره از سمت رهبری تدبیر داشتیم که به ظرفیت ها و امکانات اطرف خود توجه کنید. این امکانات در داخل کشور خیلی زیاد است و نیاز نیست که به بیرون نگاه شود. ما برای اینکه استقرارمعناداردر دریاهای آزاد دوردست  بدون وابستگی به دیگران داشته باشیم نیاز داشتیم که یک شناور بزرگ دردریا مستقر باشد و ضمن برقرار کردن امنیت برای خود بتواند تمامی خدمات بندری که یک ناوشکن وقتی به بندر برمی‌گردد از آن بهره مند میشود را در دریا به آن ارائه دهد. این بدان معناست که دیگر نیازی نیست تا ناوشکنی که سه هزارکیلومتر از مرزهای جهموری اسلامی ایران دور شده است برای تجدید آمادها مجبور شود به ساحل بازگردد و همه کارها در دریا برایش اتفاق بیفتد حتی اگر نیازمندی های تعمیراتی داشته باشد باید در دریا انجام شود.

دریادار خانزادی تصریح کرد:  همچنین ظرفیت های بالگردی  و انجام عملیات ویژه برای آن پیش بینی شده است و تکاوران و کماندوهای نیروی دریایی با تجهیزات و تسلیخات خود شامل قایق های تندرو بر روی شناور مستقر شوند. همچنین به عملیات پهپادی نیز توجه شده است و مقدار قابل توجهی هم بحث اشراف اطلاعاتی را برای ما مهیا می کند و همه اینها خوراک پشتیبانی از ناوگانی است که در منطقه دوردست مشغول فعالیت است.

وی گفت:  این شناور با تغییر ظرفیت های داخلی موجود به نظر میرسد حجم سازه فلزی تقریبا نهصد تن ( سنگین تر از ناوشکن) بر روی شناورهای موجود کارسازی شده و ایجاذ تغییرکاربری بستر را مهیا کرده است که شش فروند بالگرد در انواع و اقسام خود حتی سنگین ترین بالگردی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد می تواند بر روی عرشه این شناور بنشنیند که امری بینظیر است و پیش ازین این امکان را در اختیار نداشت. همه بالگردها می توانند روی آن بشینند و عملیات بالگردی انجام دهند و حتی امکان تعمیر و نگهداری و سوخت گیری هم دارند و ظرفیت بزرگی ست .

ناوبندر مکران با توانمندی‌ های پشتیبانی ویژه خود، علاوه بر ناوگروه‌ های نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امکان خدمت رسانی به سایر ناوگان تجاری کشورمان را داراست.

این ناوبندر، نخستین بندر متحرک ساخته‌ شده به دست متخصصان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نخبگان و دانشمندان توانمند ایرانی، است و جمهوری اسلامی ایران دومین کشور در جهان است که از این قابلیت برخوردار شده است.

ناوبندر مکران، بزرگترین شناور نظامی کشور است که با تلاش متخصصان مجموعه ی کارخانجات نیروی دریایی راهبردی ارتش به یکی از بزرگترین ناوبندر های بالگردبر تبدیل شده تا پشتیبانی از ناوگروه های این نیرو در آب های دور دست به ویژه منطقه شمال اقیانوس هند، تنگه باب المندب و دریای سرخ را بر عهده داشته باشد.

الحاق ناوموشک انداز زره با قابلیت مانور و سرعت بالا به ناوگان جنوب نداجا امکان حراست از آبهای تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران را فراهم می آورد.

مأموریت ناوبندر مکران برای برقراری امنیت دریایی در منطقه رأس الحد، خلیج عدن، دریای سرخ و تنگه باب المندب خواهد بود که به این مناطق اعزام خواهد شد.

مشخصات فنی ناو

ناوبندر مکران، یک جزیره متحرک ۱۲۱ هزار تنی است که نیروی دریایی ارتش آن را با تغییر کاربری به یکی از بزرگترین ناوبندر های بالگردبر تبدیل کرده است که وظیفه پشتیبانی از ناوگروه‌های رزمی نیروی دریایی ارتش در آب‌های بین المللی و دور دست به ویژه منطقه شمال اقیانوس هند، تنگه باب المندب و دریای سرخ را برعهده دارد.

مکران در حقیقت حاصل تغییر کاربری یکی از شناورهای تجاری کشور است که متخصصان نیروی دریایی ارتش تنها در مدت شش ماه و با صرف ۷۲ هزار نفر ساعت کار مداوم و با ایجاد عرشه بالگرد ۹۵۰ تنی با مساحت ۳۲۰۰ متر مربع روی آن، این شناور را تبدیل به یک ناو پشتیبان تمام عیار کنند.

این ناو توانایی حمل ۸۲ هزار تن انواع نیازمندی‌های پشتیبانی یگان‌های شناور رزمی را داشته و قادر است بدون ارتباط با ساحل یک هزار شبانه روز دریانوردی کند.

مکران با توانایی حمل همزمان ۵ فروند بالگرد در واقع می‌تواند به صورت یک پایگاه متحرک هوادریا عمل کرده و با بهره گیری ازبالگردهای مین روب، ضد زیردریایی و رزم سطحی از عملیات‌های نیروهای ویژه و همچنین عملیات‌های موشکی، پشتیبانی کند.

ظرفیت حمل یک گردان تکاور دریایی برای انجام عملیات در دریاهای دوردست با استفاده از شناورهای تندرو و زیردریایی‌های مرطوب، بالگردهای مستقر در عرشه پرواز از جمله دیگر قابلیت‌های ناوبندر مکران است.

این ناو با تجهیز به انواع سامانه‌های به روز جمع آوری اطلاعات می‌تواند در نقش یک ناو اطلاعاتی به اجرای مأموریت پرداخته و هرگونه اطلاعات را جمع آوری، پردازش و تحلیل کرده و از کیلومترها دورتر در اختیار مراکز فرماندهی و کنترل در ساحل قرار دهد.

مکران به عنوان یک پایگاه اطلاعاتی دورایستا و ایستگاه کنترل و هدایت پهپاد جهت پرواز در عمق مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

این ناوبندر با ۲۲۸ متر طول، ۲۱.۵ متر ارتفاع و ۴۲ متر عرض بزرگترین شناور نظامی ایران است که قادر است با سرعت ۱۵ گره دریایی دریانوردی کند.

مکران همچنین به عنوان یک بندر شناور توانایی ارائه خدمات فنی و طبقات دهگانه آمادی شامل آب، سوخت، مهمات و … را دارد،با توجه به شرایط خاص حاصل از شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های حاصل از این بیماری برای حضور ناو گروه‌های نداجا در بنادر سایر کشورها و لزوم پشتیبانی مداوم از آنها، فاز اول این ناوبندر که شامل تغییر کاربری یک شناور تجاری و تبدیل آن به یک ناو پشتیبان بود، ظرف مدت ۶ ماه انجام شده است و فاز دوم تجهیز این ناو به انواع تسلیحات آفندی و پدافندی سال آینده صورت خواهد گرفت.

همچنین در فاز دوم عملیات فنی این شناور یک مجموعه بیمارستانی در آن ایجاد خواهد شد که قادر به ارائه تمامی خدمات بیمارستانی خواهد بود.

دریادار خانزادی در پایان افزود: تلاش‌ سال‌های گذشته به ما نشان داده است که ظرفیت های بزرگی مهیا است و قابلیت هایی ایجاد شده که هر لحظه اراده شود چه شکلی از ناوشکن و زیردریایی ساخته شود امکان‌پذیر است. توانمندی در ساخت زیردریایی اژدر، مین و پرتاب موشک از زیر دریا صد در صد بومی است همچنین در شناورهای سطحی انواع موشک‌ها، توپخانه ها و انواع تسلیحات را داریم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱:۵۵

شناسه خبر: 93606

مطالب مرتبط :
رزمایش دریایی ایران و روسیه در شمال اقیانوس هند

همکاری جمعی در دریا برای امنیت تجارت دریایی؛

رزمایش دریایی ایران و روسیه در شمال اقیانوس هند

رزمایش دریایی ایران و روسیه با هدف تقویت امنیت تجارت دریایی بین المللی و مقابله با دزدی و تروریسم دریایی و همچنین تبادل اطلاعات و مهارت افزایی در حوزه امداد و نجات دریا، انواع تمرینات مخابراتی و عملیاتی، فرماندهی با تکیه بر توان قدرت، سیادت و صیانت دریایی به مدت دو روز درحال برگزاری است.

سیستم آموزش دانشگاه فنی و حرفه ای باید دوگانه باشد/ در کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت؛

افزایش بیش از ۷۰۰ کد رشته در دانشگاه فنی و حرفه ای در دوسال اخیر/ روی کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم

ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در سفر به استان اصفهان از چند دانشکده و کارگاههای دانشگاه فنی شهید مهاجر بازدید و چند پروژه عمرانی را افتتاح کرد و در نشستی با روسای دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای استان اصفهان، با بیان این که در دوسال اخیر بالای ۷۰۰ کد رشته اضافه کردیم، گفت: روی کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم.

۲۲

مرتضی پوربشیر طراح ترمز بدون لنت در هرمزگان :

نیازمند باور و حمایت از سوی مسئولان هستم / ترمز بدون لنت بسیار مقرون به صرفه برای مصرف کننده است

پوربشیر مخترع بشاگردی با ۳۳سال سن و مدرک تحصیلی لیسانس آموزش ریاضی در حال حاضر دبیر ریاضی مدارس شهرستان بشاگرد در شرقی ترین نقطه هرمزگان وبه نوعی محروم ترین نقطه کشور است .

۲۲۲

گزارش علم وفناوری از صیادی زنان در هرمزگان

هنگام؛ جزیره ای که زنان صیاد نان آورند

​زنان جزایرهرمزگان کار را عار نمی‌دانند و برای امرار معاش با وجود نداشتن مجوز قانونی و محرومیت از بیمه دل به دریا می‌زنند.

سیمان کرمان

مدیر عامل سیمان کرمان مطرح کرد؛

قطع ید وارداتی سیمان چاه نفت با تولیدات دانش بنیان سیمان کرمان

فریدون رحمانی گفت: از مهمترین دستاورد ما که با کمک متخصیصن داخلی کارخانه و کارگران نخبه ما ایجاد شد این نوع از سیمان است که مخصوص چاه های نفت تولید شده بوده و کشور را از نیاز به واردات این محصول بی نیازکرده است.

۱۲

گزارش خبری / نقش سازه های آبخیزداری در کاهش مخاطرات سیل غیرقابل انکاراست

آبخیزداری در استان هرمزگان آثار و دستاوردهای متعددی مثل تأمین آب شرب، رونق کشاورزی، اشتغالزایی، جلوگیری از سیل و غیره به دنبال داشته است.

امیر خانزادی

با حکم فرمانده کل قوا :

فرمانده جدید نیروی دریایی ارتش از گرگان آمد

امیر دریادار خانزادی که روز گذشته از طرف فرمانده کل قوا به عنوان فرمانده نیروی دریایی ارتش ج .ا.ا منصوب شده متولد ۲۷ دیماه ۱۳۴۶ شهر گرگان است .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب