بازار تقلب در آزمون های آنلاین بسیار داغ است

آماری رسمی که درصد وقوع تقلب در آزمون‌های مجازی را مشخص کند وجود ندارد اما تمامی شواهد نشان از رواج پدیده تقلب در آزمون‌های غیرحضوری را دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان تهران، در تب و تاب برگزاری امتحانات آنلاین در بسیاری از دانشگاه‌های کشور، شوربختانه بازار تقلب بسیار داغ است. آگهی های متعدد در فضای مجازی برای استفاده از شخصی دیگر جهت حضور در امتحان آنلاین به جای دانشجو آن هم با پرداخت هزینه‌های عجیب حتی پای پلیس فتا را نیز به این موضوع باز کرده است.

البته آماری رسمی که درصد وقوع تقلب را در امتحانات و آزمون‌های مجازی مشخص کند وجود ندارد اما متأسفانه تمامی شواهد و قرائن نشان از رواج پدیده تقلب در آزمون‌های غیرحضوری که به منظور سنجش سطح پیشرفت و یادگیری دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار می‌شود، دارد.

خبر استفاده دانشگاه بیلکنت ترکیه از ۱۱ هزار آینه برای جلوگیری از تقلب در امتحانات آنلاین واکنش بسیاری از دانشجویان را برانگیخت. این دانشگاه برای تمام دانشجویان خود یک آینه ارسال کرده تا در هنگام امتحانات آنلاین پشت سر خود قرار دهند. هدف از ارسال آینه و قرارگیری آن در کنار دانشجویان، اطمینان از عدم وجود مواردی روی مانیتور یا اطراف برای جلوگیری از تقلب در امتحانات است.

یک دانشجوی ۲۲ ساله این دانشگاه راجع به این اقدام دانشگاه خود گفت: شرایط غیرمعمول است اما من فکر نمیکنم این کار ایده‌ای چندان غیرمنطقی باشد. این راه حل نه مضحک است نه کامل.

استفاده از آینه اولین بار نیست که توسط ترکیه استفاده شده باشد، پیش تر نیزگوگل برای مصاحبه های خود از این روش اینه استفاده میکرده، به نظر میرسد در این شرایط بدلیل نبود امکانات ثیت و رد گیری تقلب، آینه ساده و بهترین راهکار باشد.

 

 نظام آموزشی زیر ساخت های لازم برگزاری کلاس و آزمون آنلاین را ندارد

پایه نظام آموزشی ما بر روی آموزش حضوری است و زیر ساخت های لازم را برای برگزاری کلاس و خصوصا آزمون آنلاین ( بدون تقلب ) ندارد و لذا بدلیل کرونا ناچار به این روش روی آورده است و با توجه به اینکه دست‌ کم تا دو سال دیگر ویروس کرونا وجود دارد، باید تدابیری کارساز برای برگزاری آزمون و امتحانات اندیشیده شود تا ارزشیابی سطح تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان بدون هیچ مخاطره ای صورت گیرد.

البته امروز در دنیا سامانه‌هایی وجود دارد که راستی‌آزمایی می‌کنند و نشان می‌دهند دانش‌آموزان و دانشجویان در پاسخ‌هایی که به پرسش‌ها داده‌اند چقدر صداقت رفتار داشته‌اند ولی سامانه‌های موجود ما برای برگزاری آزمون برخط کفایت نمی‌کنند و قادر به ردگیری تقلب‌ها نیستند./ انتهای پیام

 

خبرنگار: ف. خانی

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 93618

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب