شش اصل طب سنتی برای پیشگیری از بیماری ها

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی طب سنتی ایرانی گفت: طب ایرانی در واقع طب پیشگیری از بیماری ها است و شش اصل اساسی را برای سالم ماندن در زندگی را ضروری می داند.

دکتر راحله زارع شاهی متخصص داروسازی و عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی طب سنتی ایرانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد  گفت: طب ایرانی در واقع طب پیشگیری از بیماری هاست. اگر منابع و کتاب های طب سنتی را اندکی مطالعه کرده باشید می بینید که قدمای ما تا چه حد به پیشگیری از بیماری تاکید داشتنه اند.

وی افزود: ابن سینا، زکریای رازی و بسیاری دیگر از حکمای ما شش اصل اساسی را برای سالم ماندن در زندگی ضروری دانسته اند. این شش اصل عبارتند از هوای خوب، غذای سالم، ورزش مناسب،  خواب متعادل، اعراض نفسانی که به معنای دوری از استرس، اضطراب و خشم بوده و استفراغات بدن که همان عرق کردن و دفع ادرار و مدفوع است.

زارع شاهی اظهار کرد: حتی اگر فردی بیمار شد پزشک متخصص طب سنتی سعی می کند تا ببیند تعادل کدام یک از این شش اصل در زندگی فرد بر هم خورده و آن را اصلاح می کند تا توازن و تعادل را به وی برگرداند و بیمار بهبود پیدا کند.

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی طب سنتی ایرانی تاکید کرد: حکما تاکید دارند وقتی می‌خواهیم یک بیمار را درمان کنیم اول باید از طریق غذا اقدام کنیم. اگر بیمار با غذا درمان نشد از یک داروی گیاهی استفاده می شود و اگر باز هم نتیجه نگرفتند آنگاه از چند داروی گیاهی و ترکیبی استفاده می کنند.

وی ابراز داشت: در نتیجه زالو درمانی و حجامت فقط باید در موارد خاص و تحت نظر پزشک انجام شود. نه این که فرد خودسرانه اقدام به استفاده از داروهای گیاهی کند.

وی تصریح کرد: به همین دلیل است که وقتی می‌بینید که دارویی در فضای مجازی و فقط با یک شماره تلفن به فروش می رسد باید به سازنده و مجوز آن شک کنید. پس بهتر است به جای اینکه به دنبال داروهای عجیب برویم، سعی کنیم غذای سالم تهیه کرده، ورزش متناسب داشته و برنامه منظم برای خوابمان تدارک ببینیم. به این صورت پیشگیری از بیماری  و حفظ سلامت ممکن می شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶:۳۷

شناسه خبر: 93650

مطالب مرتبط :
واکسیناسیون

آیا طب سنتی مخالف واکسیناسیون است؟

نجفی عضو هیئت علمی دانشکده طب ایرانی اردکان به این سوال، پاسخ می دهد.

لطفی

رئیس پارک علم و فناوری یزد خبر داد

برگزاری رویداد بزرگ سکوی پرتاب در یزد

لطفی رئیس پارک علم و فناوری یزد از برگزاری رویداد سرمایه‌گذاری ۱۰۰ استارت‌آپ با عنوان سکوی پرتاب یزد خبر داد.

مکمل

هشدار یک کارشناس:

هیچ مکمل غذایی نمی تواند از ابتلا به کرونا پیشگیری کند

نجارزاده متخصص تغذیه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: هیچ مکمل غذایی نیست که بتواند از ابتلا به کرونا پیشگیری کرده و یا آن را درمان کند.

فناوری اطلاعات

یک کارشناس حوزه آی تی تشریح کرد:

ایجاد اشتغالی پایدار با استفاده از حوزه IT

ندافیون گفت: هم اکنون مهم‌ترین معضل استان وجود قشر تحصیل‌کرده بیکار است. اگر مسئولان بخواهند اشتغال پایدار و های تک با کمترین هزینه در استان ایجاد شود باید به بخش آی تی بیش از پیش توجه کنند.

مصدق

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر داد:

ایجاد ظرفیت عظیم تولید ماسک و الکل در استان یزد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: تا پیش از شیوع کرونا هیچ گونه واحد تولید ماسک یا ضدعفونی کننده رسمی در استان نداشتیم اما اکنون امکان صادرات این محصولات را نیز داریم.

اسپند

عضو هیئت علمی دانشکده طب ایرانی تشریح کرد

فلسفه استفاده از اسپند برای مقابله با بیماری های عفونی در طب سنتی

نجفی گفت: بسیاری از باورهای طب سنتی درست بوده و به جای خودش توصیه می‌شود اما اکنون چون ما اطلاعات ناقصی از آن داریم به صورت نابجا استفاده می کنیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب