رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی استان یزد:

قوانین خلق الساعه صادرکنندگان را سردرگم کرده است

حیدرزاده گفت: یکی از معضلات پیش روی صادرکنندگان این است که وقتی در انبوه قوانین صادراتی کشور کنکاش می شود آنقدر موارد متناقض زیاد است که باور کردنی نیست.

امیرحسین حیدرزاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد اظهار داشت: در استان یزد بیش از ۳۰۰ واحد معدنی و پروانه فعال بهره‌برداری وجود دارد که در استان مشغول به کار هستند. تولیدات این واحدها شامل کانی های فلزی و غیرفلزی، خاک های صنعتی و سنگ های ساختمانی می باشد.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی استان یزد افزود: بالغ بر ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم در این معادن مشغول به کار هستند. همچنین پراکندگی معادن در سطح استان باعث شده که در این بخش مهاجرت معکوس و کاهش مهاجرت به مرکز استان و شهرستان‌های بزرگ اتفاق بیافتد.

وی ادامه داد: در استان یزد میزان استخراج از معادن در کل حدود ۵۰ میلیون تُن در سال است که یک و نیم میلیون تُن مربوط به معادن سنگ ساختمانی است. این رقم می تواند با سیاستگذاری‌های درست به ۵ تا ۶ میلیون تن نیز برسد.

حیدرزاده در ادامه اعلام کرد: صادرات یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصادی هر کشور است با این حال  معضلاتی در صادرات کالاهای ایرانی وجود دارد که کار را دشوار می کند.

وی ابراز داشت: دولت مشوق‌ها و جوایز صادراتی برای صادرکنندگان کالاها در نظر گرفته بود که از سال ۹۲ قطع شد. در دراز مدت نیز اتفاقاتی افتاد نظیر اینکه بازرگانان و صادرکنندگان که استعداد صادرات داشتند با دولت همسو و همراستا نشدند زیرا انگیزه ای برای تولید و صادرات بیشتر وجود نداشت. 

وی ادامه داد: اتفاق بعدی که رخ داد خلق ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که واقعاً فاجعه به بار آورد. بعد از آن ایجاد سامانه نیما و قیمت ارز نیمایی نیز اوضاع را بدتر کرد. در اثر این تصمیمات صادرکنندگان بزرگ و شناسنامه‌دار و کسانیکه تولید با برند مشخص انجام می داند هزینه آنها با ارز آزاد تامین می شد لذا ارز صادراتی خود را باید با قیمت پایین‌تر به سامانه نیما می فروختند. اما واقعیت این بود که آن ها به این وضعیت تن نداده و ترجیح می داند که صادرات انجام ندهد.

رئیس انجمن استخراج و فرآوری سنگ های تزئینی خانه صمت استان یزد ابراز داشت: در این حین یک سری افراد دلال و واسطه گری به وجود می‌آیند که به واسطه داشتن کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف در مناطق مرزی کشور شروع به صادرات می کنند و خیلی  اصراری ندارند که ارز به مملکت بازگردد.

حیدرزاده افزود: یکی از معضلات پیش روی صادرکنندگان این است که وقتی در انبوه قوانین صادراتی کشور کنکاش می شود آنقدر موارد متناقض زیاد است که باور کردنی نیست. دلیل آن نیز وضع مقررات و قوانین خلق الساعه است.

وی بیان داشت: مسئولین استان کمال همکاری و مساعدت را با تولیدکنندگان دارند ولی در بعضی مواقع کاری از دستشان برنمی‌آید و تصمیم گیری های حکومتی و دولتی در سطح کلان اتفاق می افتد.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی استان یزد گفت: باید دانست رقیب ما در صادرات همکاران در شیراز، اصفهان و یا مشهد نبوده بلکه کشورهای دیگر با محصولات مشابه هستند و مزیت رقابتی ما با این کشورها سنجیده می شود.

وی تاکید کرد: راه برون رفت از این معضل اعمال سیاست‌های تشویقی به جای سیاست های تنبیهی است که باعث بازشدن غل و زنجیرها از دست و پای صادر کننده می شود. اگر این کار صورت گیرد صادر کننده نه تنها ارز را به کشور باز می گرداند بلکه باعث توسعه صادرات علی رغم همه محدودیت ها و تحریم ها می شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶:۳۶

شناسه خبر: 93659

مطالب مرتبط :
۱۲۳

لزوم تسریع صادرات سیب از آذربایجان غربی/۵۵۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های استان موجود است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی ضمن انتقاد از خروج بسیار کم سیب از استان، گفت: مسئولان و دستگاه‌های مرتبط با موضوع سیب توان خود را برای برطرف کردن مشکلات صادرات به کار گیرند.

خیراندیش

خیراندیش:

دید لیبرالی آفت عدالت آموزشی است/ تاثیر سوء کرونا بر تربیت دانش آموزان محروم

خیراندیش اظهار داشت: بعد از کرونا دانش آموزان مناطق محروم علاوه بر ضربه‌هایی که به خاطر کاهش کیفیت آموزشی به خاطر نبودن در شرایط عادی خوردند، به علت عدم دسترسی به شبکه شاد یک ضربه عظیم تر نیز متحمل شدند.

میرجلیلی

ساخت سنسور تشخیص نشت ولتاژ در آب توسط مخترع یزدی

میرجلیلی مخترع یزدی موفق به ساخت "سنسور تشخیص نشت ولتاژ در آب" شد.

۱۱

مدیر اجرایی رویداد سرمایه‌گذاری ۱۰۰ استارت آپ خبر داد

فرصت جذب ۴۰۰ میلیارد سرمایه برای استارت آپ های استان یزد

عزیزپور از برگزاری رویداد سرمایه‌گذاری ۱۰۰ استارت آپ در یزد خبرداد و گفت: بر اساس تخمین و ظرفیت دستگاه های استان یزد ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای این رویداد در نظر گرفته شده است.

سپهر

مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد:

باید بستر لازم برای تجاری سازی ایده ها در کشور فراهم شود

سپهر اظهار کرد: تمام کشورهایی که در حوزه استارت آپ موفق بوده اند بستری را فراهم کرده اند که افراد بتوانند ایده های خود را بیان کرده و نوآوری‌های خود را تجاری‌سازی کنند.

تولید و پرورش صدف، یکی از تجارت‌های ایده آل در سطح بین الملل است/حمایت مسئولین باعث اشتغالزایی و رونق صادرات خواهد شد

پژوهشگر و محقق بوشهری؛

تولید و پرورش صدف، یکی از تجارت‌های ایده آل در سطح بین الملل است/حمایت مسئولین باعث اشتغالزایی و رونق صادرات خواهد شد

یک پژوهشگر و محقق بوشهری، برای اولین بار در کشور موفق شده است درمحيط محصورپرورشي درمنطقه ساحلي بصورت مداربسته ونيمه متراكم پرورش و تکثیر صدف خوراكي بومي منطقه، گونه ساكوستراكوكولاتا(saccostrea cucullata) راه‌اندازی نماید و معتقد است این تولیدات جدید و درآمدزا در مناطق ساحلی می‌تواند ایجاد اشتغال و ارزآوری بالایی برای استان داشته باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب