مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد:

توجه به کشورهای همسایه در دیپلماسی علمی ضروری است

حداد گفت: نگاه ما در فعالیت های علمی صرفا به کشورهای اروپایی و آمریکا نیست بلکه در حوزه دیپلماسی علمی کشور های همسایه نیز برای ما حائز اهمیت هستند و انجام فعالیت‌های مشترک آموزشی و پژوهشی با کشورهای همسایه یکی از موضوعاتی است که به آن توجه داریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد ظهر امروز در نشستی خبری  با اشاره به فعالیت های این اداره اظهار کرد: دانشگاه یزد چرخه فعالیت های بین المللی را در دانشگاه تکمیل کرده است. به عنوان مثال اداره کنسولی ما در بحث ورود دانشجویان غیر ایرانی و رسیدگی به بررسی مسائل فرهنگی آنها در سطح دانشگاه‌ها و همچنین در سطح شهر و استان فعالیت بسیاری داشته است.

دکتر محمدعلی حداد افزود: همچنین در دوره کرونا بسیاری از دانشجویان غیر ایرانی حاضر در کشور قصد بازگشت به کشورشان را داشتند که در این حوزه نیز به خوبی عمل شد.

وی اظهار داشت: کرونا همانطور که در بعضی از حوزه ها موجب تهدیداتی بود در برخی حوزه ها نیز فرصت‌های بسیار مغتنمی را ایجاد کرد. از جمله در دانشگاه یزد در بازه کرونا توانستیم نخستین دوره مشترک تحصیلات تکمیلی با کشور آلمان را اجرایی کنیم. در حال حاضر سه دانشجوی دانشگاه یزد به صورت مجازی و بعضاً بعد از کرونا به صورت حضوری با دانشگاه آلمان مدرک دوگانه دریافت خواهند کرد. در آینده نزدیک با دانشگاه های اسپانیا، فرانسه و پرتغال نیز قرارداد همکاری‌های مشترک را امضا خواهیم کرد.

این مقام مسئول افزود: در سال گذشته دو پروژه بسیار مهم و با اهمیت اتحادیه اروپا یعنی دوره دکترای مشترک و همینطور موضوع تبادل اساتید به منظور افزایش کیفیت فعالیتهای آموزشی و پژوهشی  توسط دانشگاه یزد تصویب شد که بعد از پایان کرونا این پروژه ها در دانشگاه یزد اجرا خواهد شد.

حداد اظهار داشت: نگاه ما در فعالیت های علمی صرفا به کشورهای اروپایی و آمریکا نیست بلکه در حوزه دیپلماسی علمی کشور های همسایه نیز برای ما حائز اهمیت هستند و انجام فعالیت‌های مشترک آموزشی و پژوهشی با کشورهای همسایه یکی از موضوعاتی است که به آن توجه داریم.

وی تصریح کرد: مهاجرت نخبگان پدیده ای است که در هر محیط پویایی اتفاق می افتد. هرچند در سال های اخیر این آمار افزایش پیدا کرده اما نکته اینجاست که آمار بازگشت نخبگان نیز افزایش داشته و این نشان دهنده این مساله است که زمینه بازگشت نخبگان به کشور وجود دارد.

وی بیان داشت: شاید خروجی علم دیربازده باشد اما بسیار پر اهمیت و پرنفوذ است. به عنوان مثال ساخت واکسن نشان دهنده آن است که توانایی فارغ التحصیلان ما به حدی است که کشور را از وابستگی به داروهای پزشکی سایر کشورها در امان نگاه می دارد.

حداد گفت: ما الزامی نداریم که در تمامی سیستم های رتبه بندی دانشگاه های دنیا شرکت کنیم. بلکه تعدادی از رتبه بندی های معتبر را انتخاب کرده ایم. چرا که اساسا برخی از این رتبه بندی ها شاخصه‌هایی را مورد مطالعه قرار می دهند که خیلی از آن ها با معیارهای ایرانی و اسلامی ما در تناقض است. لذا دانشگاه یزد در ۱۴ پایگاه رتبه بندی فعالیت خود را ارزیابی می کند.

وی اظهار داشت: این که دیده می‌شود در برخی از رتبه بندی ها، رتبه دانشگاه یزد متغیر است علت آن تغییر تعداد دانشگاه‌های حاضر در این رتبه بندی ها و همچنین شاخص هایی است که این رتبه بندی ها مورد توجه قرار می گیرد. خوشبختانه یکی از پایگاه های بسیار معتبر و مورد تاکید وزارت علوم پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) است که خوشبختانه پس از سال‌ها تلاش توانستیم در این پایگاه رتبه زیر ۱۰ را در بین دانشگاه های حاضر داشته باشیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۱:۳۲

شناسه خبر: 93664

مطالب مرتبط :
خیراندیش

خیراندیش:

دید لیبرالی آفت عدالت آموزشی است/ تاثیر سوء کرونا بر تربیت دانش آموزان محروم

خیراندیش اظهار داشت: بعد از کرونا دانش آموزان مناطق محروم علاوه بر ضربه‌هایی که به خاطر کاهش کیفیت آموزشی به خاطر نبودن در شرایط عادی خوردند، به علت عدم دسترسی به شبکه شاد یک ضربه عظیم تر نیز متحمل شدند.

میرجلیلی

ساخت سنسور تشخیص نشت ولتاژ در آب توسط مخترع یزدی

میرجلیلی مخترع یزدی موفق به ساخت "سنسور تشخیص نشت ولتاژ در آب" شد.

کانون تفکر

کانون های تفکر دانشگاه یزد به دنبال انسجام سیاستگذاری است

مدیرحوزه ریاست دانشگاه یزد گفت: معتقدیم مدیریت و تفکر جزیره ای راهگشا نیست. خوشبختانه کانون های تفکر توانسته اند تا حدی زمینه بحث و گفتگو را بازکنند و انتظار داریم در آینده انسجام لازم نیز شکل بگیرد.

تکنولوژی نظامی

رئیس دانشگاه یزد اعلام کرد

تکیه به نیروهای داخلی در عرصه نظامی؛ الگویی مناسب برای دانشگاه ها

برید لقمانی گفت: امروز پیشرفت های نظامی ما بر هیچ کس پوشیده نیست و باید الگویی برای دانشگاه ها باشد. با الهام از این پیش رفت ها در می یابیم که ما می توانیم با اتکا به نیروهای داخلی در عرصه‌های مهم قدم بگذاریم.

طالبی

استاندار یزد:

باید فرهنگ پژوهش را در جامعه گسترش داد

طالبی گفت: امروز یکی از نیازهای ضروری پرداختن به پژوهش در بین دانش‌آموزان و دانشجویان است تا بتوانیم آنها را با روحیه پرسشگری و پژوهشگری پرورش دهیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب