واکسن ها یک اعجاب دارویی

تعداد کمی از واکسن ها در واقع از بروز عفونت جلوگیری می کنند زیرا در حقیقت مشکل خاصی محسوب نمی شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، واکسن ها یک اعجاب دارویی هستند و مداخلات اندکی می تواند ادعا کند که به همان اندازه جان افراد را نجات داده است. اما ممکن است شما را متعجب کند که بدانید همه واکسن ها از سطح محافظت یکسانی برخوردار نیستند. برخی از واکسن ها شما را از ابتلا به بیماری علامتی متوقف می کنند اما برخی دیگر نیز شما را از ابتلا به این بیماری متوقف می کنند.

 

دومی به عنوان "ایمنی ضدعفونی کننده" شناخته می شود. با ایمنی ضدعفونی کننده ویروس حتی نمی تواند یک قسمت اولیه از بدن را بدست آورد زیرا سیستم ایمنی از ورود ویروس به سلول ها و تکثیر جلوگیری می کند.

 

یک تفاوت ظریف و در عین حال مهم بین پیشگیری از بیماری و جلوگیری از عفونت وجود دارد. واکسنی که "فقط" از بیماری جلوگیری می کند نیز ممکن است شما را از انتقال بیماری به دیگران منصرف کند حتی اگر احساس خوبی دارید. اما واکسنی که ایمنی ضدعفونی کننده را ایجاد کند ، ویروس را در مسیر خود متوقف می کند.

 

در جهان ایده آل همه واکسن ها باعث ایجاد ایمنی ضدعفونی کننده می شوند. در واقع تولید واکسن هایی که به طور کلی عفونت ویروس را متوقف می کنند بسیار دشوار است. اکثر واکسن هایی که امروزه بصورت معمول استفاده می شوند به این هدف نمی رسند. بعنوان مثال واکسن هایی که روتاویروس را هدف قرار می دهند یکی از دلایل عمده اسهال در نوزادان هستند و فقط قادر به جلوگیری از بیماری شدید می شوند. اما این امر هنوز هم در کنترل ویروس بسیار ارزشمند به اثبات رسیده است. از زمان واکسن سازی در سال 2006 ، در ایالات متحده تقریباً 90 درصد موارد کمتر از مراجعه به بیمارستان مرتبط با روتاویروس مشاهده شده است. وضعیت مشابهی با واکسن های ویروس فلج اطفال در حال حاضر اتفاق می افتد اما امید است این ویروس در جهان ریشه کن شود.

 

ثابت شده است که اولین واکسن های Covid_19 در کاهش بیماری بسیار م,ثر هستند. با وجود این ما هنوز نمی دانیم که آیا این واکسن ها می توانند ایمنی ضدعفونی کننده ایجاد کنند یا خیر.

انتظار می رود به زودی اطلاعات مربوط به این سوال از آزمایشات بالینی واکسن در دسترس باشد. اگرچه حتی در ابتدا ایمنی ضدعفونی کننده ایجاد شود ، با کاهش واکنش های ایمنی و تکامل ویروسی ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

 

مصونیت در افراد

 

عدم ایمنی ضدعفونی کننده برای کسانی که با واکسن های جدید COVID_19 واکسینه شده اند به چه معناست؟ خیلی ساده به این معنی است که اگر بعد از واکسیناسیون با ویروس روبرو شدید ، ممکن است آلوده شوید اما علائمی از خود نشان ندهید. این بدان دلیل است که پاسخ ایمنی ناشی از واکسن شما قادر به جلوگیری از تکثیر هر ذره ویروس نیست.

 

به طور کلی قابل درک است که برای عقیم سازی ایمنی ، نوع خاصی از آنتی بادی شناخته شده به عنوان آنتی بادی خنثی کننده لازم است. این آنتی بادی ها مانع ورود ویروس به سلول ها می شوند و از تکثیر آنها جلوگیری می کنند.

 

با این حال برای القای آنتی بادی کامل ممکن است ویروس آلوده کننده یکسان با ویروس واکسن باشد.

خوشبختانه پاسخ های ایمنی ما به واکسن ها شامل سلول ها و اجزای مختلف سیستم ایمنی بدن است. حتی اگر پاسخ آنتی بادی بهینه نباشد با حمله ویروس ، سایر جنبه های حافظه ایمنی بدن شروع می شود. اینها شامل سلولهای سیتوتوکسیک و آنتی بادی های غیر خنثی کننده هستند. همانند سازی ویروسی کند شده و در نتیجه بیماری کاهش می یابد.

 

ما این را از سال ها مطالعه در مورد واکسن آنفلوانزا می دانیم. این واکسن ها معمولاً باعث محافظت در برابر بیماری می شوند ، اما لزوماً از عفونت محافظت نمی کنند. این امر عمدتاً به علت سویه های مختلف آنفلوانزا است که در گردش هستند و وضعیتی که ممکن است با Covid_19 نیز رخ دهد.

اطمینان بخش است که توجه داشته باشید که واکسن های آنفلوانزا علی رغم اینکه قادر به ایجاد ایمنی ضدعفونی کننده نیستند ، اما در کنترل ویروس بسیار ارزشمند هستند.

 

مصونیت در یک جمعیت

 

در صورت عدم وجود ایمنی ضدعفونی کننده ، واکسن های Covid_19 چه تاثیری می توانند در انتشار ویروس از طریق جمعیت داشته باشند؟ اگر بعد از واکسیناسیون عفونت های بدون علامت امکان پذیر باشد ، این نگرانی وجود دارد که Covid_19 به سادگی به آلودگی تعداد افراد قبلی ادامه دهد. آیا این ممکن است؟

 

افراد مبتلا به علامتی که بدون علامت می باشد معمولاً در سطوح پایین تری ویروس تولید می کنند. اگرچه رابطه کاملی وجود ندارد اما معمولاً ویروس بیشتر برابر با بیماری بیشتر است. بنابراین افراد واکسینه شده احتمال انتقال ویروس کافی برای ایجاد بیماری شدید کمتر است.

 

این به نوبه خود به این معنی است که افرادی که در این شرایط آلوده می شوند ویروس کمتری را به فرد مستعد بعدی منتقل می کنند. این امر به طور تجربی با استفاده از واکسنی که ویروس متفاوتی را در مرغ ها هدف قرار می دهد ، نشان داده شده است. هنگامی که فقط تعدادی از آنها واکسینه شد ، پرندگان واکسینه نشده هنوز بیماری خفیف تری نشان دادند و ویروس کمتری تولید کردند.

 

بنابراین ، در حالی که عقیم سازی ایمنی اغلب هدف نهایی طراحی واکسن است اما به ندرت محقق می شود. خوشبختانه این موضوع واکسن های مختلف را متوقف نکرده است که به طور قابل توجهی تعداد موارد عفونت ویروس را در گذشته کاهش می دهد.

 

با کاهش سطح بیماری در افراد این امر باعث کاهش انتشار ویروس در میان افراد می شود و امیدوارم که این پاندمی (ویروس) همه گیر کنونی را تحت کنترل درآورد.

 

سارا ال کدی ، محقق بالینی در ایمنی شناسی ویروسی و جراح دامپزشکی ، دانشگاه کمبریج.

 

این مقاله از درsciencealert منتشر شده است.

حسین استواری

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۴

شناسه خبر: 93668

مطالب مرتبط :
۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

انصراف ۴ کشور از تزریق واکسن آمریکایی/فعلا منتظر نتیجه واکسن در سایر کشورها می‌مانیم

انتشار وسیع اخبار مرگ و میر افرادی که واکسن شرکت آمریکایی فایزر را دریافت کرده‌اند، منجر به استیصال برخی از کشورها برای آغاز واکسیناسیون شده است و تصمیم گرفته‌اند تا حصول اطمینان کامل از ایمنی و موثر بودن واکسن کرونا، نسبت به آن اقدام نکنند.

قطب

گرم شدن استراتوسفر نزدیک قطب شمال

دانشمندان از یک رویداد گرم شدن استراتوسفر نزدیک قطب شمال هشدار می دهند.

ارلذلراذلر

پاسخ به پرسشی مهم :

آیا تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند منجر به خطرناک تر شدن سویه های ویروس کرونا شود؟

برخی از کارشناسان نگران هستند که این استراتژی می تواند ویروس را به روش های مضر تکامل بخشد.

میکروپلاستیک

خطرات میکروپلاستیک ها

بیشتر میکروپلاستیک های موجود در قطب شمال از پزباله بیرون نمی آیند بلکه آنها از لباس ما هستند.

شیر مادر

شیر مادر نوزادان را در برابر کرونا ایمن می‌کند

محققان در تحقیقی که اخیرا بر روی شیر مادران کرونایی بهبودیافته انجام دادند دریافتند شیر مادر حاوی آنتی‌بادی‌های است که می‌تواند در درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا موثر باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب