کدام واکسن‌های کرونا باعث واکنش آلرژیک می‌شوند؟

از زمانی که سه واکسن کرونا به مرحله تایید نهایی و استفاده عمومی رسیده بحث واکنش های آلرژیک نسبت به واکسن ها اهمیت پیدا کرده است.

در مطلب پیش رو، تیمی از متخصصان آلرژی به شما راهنمایی را درمورد واکنش‌های آلرژیک به واکسن‌های کووید-19 ارائه می‌دهند. متخصصان آلرژی خاطر نشان می‌کنند که به طورکلی، واکسن‌ها بسیار ایمن هستند و فقط 1.3 واکنش «آنافیلاکتیک» در هر 1 میلیون دوز واکسن وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال نیوز، نویسندگان این پژوهش تحت هدایت متخصصان آلرژی در بیمارستان عمومی «ماساچوست» در بوستون، به بررسی دقیق مباحث مربوط به واکنش‌های آلرژیک به واکسن‌های فایزر و مدرنا پرداخته‌اند. آنها نتیجه گرفتند که واکنش‌ها به واکسن‌ها بسیار نادر است و حتی افرادی که آلرژی غذایی و یا دارویی دارند در شرایط مناسب می‌توانند واکسن دریافت نمایند.

واکنش‌های آلرژیک واکسن‌های کووید-19 کدامند؟

هر دو واکسن فایزر و مدرنا از مواد غیرفعال و جانبی پلی اتلین گلیکول برای تثبیت اجزای فعال استفاده می‌کنند. تولیدکنندگان دارو از این مواد در بسیاری از داروهای مجاز بدون نسخه استفاده کرده‌اند. نویسندگان پژوهش مورد نظر خاطر نشان کردند که اگرچه برخی شواهد نشان می‌دهند که سیستم ایمنی بدن فرد ممکن است به پلی اتلین گلیکول واکنش «آنافیلاکتیک» نشان دهد اما با اینحال آنقدر این موارد نادر بوده که ابدا جای نگرانی نیست.

واکنش‌های آلرژیک به واکسن‌ها معمولا به دلیل مواد جانبی واکسن‌ها پدید می‌آید، این مواد جانبی و غیرفعال واکسن طیف وسیعی از عملکردها از جمله جلوگیری از آلودگی باکتریایی، تثبیت واکسن در حین حمل، ذخیره سازی آن و اطمینان از پاسخ ایمنی قوی‌تر انجام می‌دهند.

نویسندگان تاکید می‌کنند که سازمان غذا و دارو به افرادی که سابقه واکنش آلرژیک شدید نسبت به هر یک از اجزای واکسن فایزر و یا مدرنا دارند توصیه نمی‌کند که این دو واکسن را دریافت نمایند. آلرژی واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل گوناگون است. کسانی که دچار حساسیت هستند دارای دستگاه ایمنی فوق هوشیار هستند که در برابر مواد ظاهرا بی‌ زیان موجود در محل زندگیشان واکنشی بیش از اندازه نشان می‌دهند.

برای نمونه گرده گیاهان می‌تواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را چنان برانگیزاند که گوئی با یک خطر جدی روبرو شده است. حساسیت یک بیماری بسیار شایع است و کمابیش از هر ده نفر، دو نفر به گونه ای از آن دچار هستند. نتایج یک پژوهش در دانشگاه اوتاگ نشان می‌دهند کودکانی که به مکیدن انگشت شست یا جویدن ناخن دست خود عادت دارند کمتر با خطر دچار شدن به آلرژی رو در رو هستند. اگر چه به تشویق این نوع از رفتار در کودکان سفارش نمی‌شود اما ظاهرا این عادت‌ها از جنبه‌های مثبت انکار نکردنی نیز برخوردارند.

و

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 93671

مطالب مرتبط :
واکسن کرونا

از ارتباط مرگ ۲۳ شهروند نروژی با واکسن فایزر چه می دانیم؟

نگرانی ها درباره واکسن کرونا بسیار است و برخی هنوز به اثربخشی واقعی آن باور ندارند. حالا از نروژ خبر میرسد ۲۳ نفر پس از دریافت این واکسن فوت شده اند.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

انصراف ۴ کشور از تزریق واکسن آمریکایی/فعلا منتظر نتیجه واکسن در سایر کشورها می‌مانیم

انتشار وسیع اخبار مرگ و میر افرادی که واکسن شرکت آمریکایی فایزر را دریافت کرده‌اند، منجر به استیصال برخی از کشورها برای آغاز واکسیناسیون شده است و تصمیم گرفته‌اند تا حصول اطمینان کامل از ایمنی و موثر بودن واکسن کرونا، نسبت به آن اقدام نکنند.

ی

تزریق پلاسما به ۱۰۰ بیمار کرونایی در ایلام

رئیس سازمان انتقال خون استان ایلام اظهار کرد : خوشبختانه پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونا به بیماران در استان ایلام تا کنون توانسته به حدود ۱۰۰ نفر از بیماران تزریق شود و بهبودی این دسته از بیماران را به همراه داشته باشد .

هاروارد فایزر

محقق هاروارد اثربخشی واکسن کرونای فایزر را زیر سوال برد

ویلیام هازلتین (William Haseltine) محقق برجسته حوزه ژنوم انسان و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد می گوید داده های موجود در خصوص واکسن کرونای فایزر به اندازه کافی اطمینان بخش نیستند. آقای هازلتین فایزر از کمپانی فایزر به دلیل انتشار اثربخشی واکسن بدون ذکر جزئیات بررسی ها انتقاد کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب