خبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی گزارش می دهد:

​بررسی وضعیت دانشگاه های خراسان جنوبی / دانشگاه بستری مناسب برای تعالی علمی دانشجویان و اساتید

​خراسان جنوبی به عنوان یکی از مراکز مهم علمی، فرهنگی وآموزشی کشور از غنای کافی برخوردار بوده و هم اکنون نیز با مساعدت نیروهایی فرهیخته دانشگاهی و علمی این رسالت را دنبال می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی، دانشگاه بستری برای تعالی فرهیختگان عرصه علم و دانش است که در ایران و دوره پهلوی اول  در سال ۱۳۱۳ بنیان نهاده شد. اگرچه در قبل از انقلاب متون و اندیشه های غرب جایگاه اصلی را به خود اختصاص می داد اما با پیروزی انقلاب اسلامی و انقلاب فرهنگی این نهاد در حوزه دانش و پژوهش سعی در ارائه علوم بر مبنای ارزش های والای اسلام نمود.

خراسان جنوبی به عنوان یکی از مراکز مهم، علمی، فرهنگی وآموزشی کشور در این زمینه از  غنای کافی برخوردار بوده و  هم اکنون نیز با مساعدت نیروهایی فرهیخته این رسالت را  دنبال می کند.

با توجه به موارد فوق و هدف اساسی تاسیس دانشگاه ها، موارد متعددی در کنار هم زنجیره وار ایفای نقش می کنند تا ضمن تعالی فرهنگ این مرز و بوم، استعدادهای نهفته در  این سرزمین شکوفا گردد.

از جمله مهم ترین مؤلفه ها در این راستا، بررسی امکاناتی از قبیل سطح سواد اساتید و تعامل با دانشجو، نحوه برخورد بخش اجرایی، دسترسی به خدماتی از قبیل  اینترنت، کتابخانه، کلاس ها، سالن مطالعه و در نهایت خوابگاه و ...، است که در کارایی این نهاد مؤثر بوده و می باشد.

سوادعلمی استاد تاثیر زیادی بر پیشرفت دانشجو دارد

در این رابطه مهرور از دانشجویان دانشگاه بیرجند در پاسخ به این سوال که سطح علمی دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟ می گوید: سواد استاد تاثیر زیادی بر پیشرفت دانشجو دارد و دانشگاه بیرجند در رشته تحصیلی من (ادبیات) به صورت خاص، از اساتید حاذق و بااخلاق بهره مند می باشد اما در بحث نمره و اهمیت اساتید برای باسواد کردن دانشجو، همواره جانب حق بوده و این باعث رضایت دانشجو نیز بوده است.

 او ادامه می دهد: در  مورد کتابخانه و دسترسی خوابگاه و دانشکده به اینترنت و سالن مطالعه نیز چند سالی هست که امکانات پاسخگوی نیاز دانشجو است و هر چند مواردی بعضا گلایه دانشجویان از کمبود کتاب های کمکی در بحث پژوهش دیده می شود که مسئولان می توانند با برنامه ریزی  این خلا را نیز پر کنند.

رفع کمبودهای دانشگاه های استان توسط مدیران بالادستی

صادقی از  دانشجویان رشته مهندسی دانشگاه صنعتی بیرجند است که رضایت نسبی از  امکانات آموزشی و خدمات دانشگاه دارد و می گوید: با توجه به مرکز بودن بیرجند در بحث آموزش امکان پیشرفت بیشتری وجود دارد که مدیران بالا دستی می توانند با  استفاده از پیشنهادات دانشجویان به عنوان راهکاری حداقلی در این زمینه ورود نموده و درصدد رفع کمبودها برآیند.

وی  با بیان اینکه دانشگاه بیرجند در بحث ارائه خدمات به دانشجو از هیچ گونه کمکی دریغ نمی کند در بحث امکانت رفاهی و خدماتی نیز ابراز رضایت نمود.

اما دانشجویی با گرایش کشاورزی معتقد است تعدادی از اساتید بدون توجه به ایده دانشجو، راهی را طی می کنند که از انگیزه ما در مورد طرح های پژوهشی کاسته و این شعار که معتقدیم باید دانشگاه ها پژوهش محور باشد را کمرنگ می کند.

وی در ادامه سایر امکانات را مناسب دانسته ومی گوید اگردانشگاه بتواند با برگزاری همایش  در رشته های مختلف خلاقیت و استعداد دانشجو را کشف و زمینه را برای عملیاتی نمودن ایده ها فراهم کند کارنامه درخشانی را ثبت خواه کرد.

نبود سلف و خوابگاه در دانشگاه پیام نور

محسن نیک فرجام ازدانشجوی برق از دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرگزاری علم و فن آوری می گوید: متاسفانه دانشگاه ما سلف و خوابگاه ندارد وباید گفت کیفیت ساختمان آموزشی، اداری و کلاسها خوب هست ، فضای کلاسها بزرگ و امکانات کلاسها نیز با توجه به نیاز دانشجویان می باشد.

وی ادامه می دهد: اتاقی هست به نام سایت دانشگاه که حدود ۳۰ رایانه گذاشته شده تا دانشجوها درصورت لزوم از کامپیوترها و اینترنت استفاده کنند.

نیک فرجام با اشاره به وجود کتابخانه بزرگ و باکتب متنوع و خوب آن می افزاید: سالن مطالعه خوب با فضای دلنشین از ویژگی های دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی است.

وی با اشاره به اینکه مدارک تحصیلی اساتید دانشگاه فوق لیسانس و دکترا هستند و دروس حضوری درحد مطلوب آموزش می دهند، می گوید: نحوه نمره دهی براساس حضوردانشجویان درکلاس ، پاسخ به سوالات اساتید ، شرکت در فعالیت های کلاسی، نمرات میانترم و پایانترم می باشد.

وی با اشاره به اینکه رفتارکارمندان خیلی خوب و تاحد ممکن پاسخگو دانشجویان هستند، عنوان می کند: حراست هم خیلی با فروتنی و ملایمت رفتار میکند.

دانشگاه های خراسان جنوبی جزء پیشرو ترین دانشگاه های کشور هستند

محمدی یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند است وی در گفتگو با خبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی می گوید: دانشگاه های خراسان جنوبی جزء پیشرو ترین دانشگاه های کشور هستند و می توان گفت نقش اساسی را در استان دارند.

وی با اشاره از رضایت بخشی خوابگاه و سلف سرویس دانشگاه می گوید: خوشبختانه اساتید مجربی در دانشگاه مشغول تدریس هستند.

محمدی با اشاره به کلاسهای حضوری و غیر حضوری دانشگاه می افزاید: چون ضشهرستانی هستم متاسفانه با وجود دوری راه امکان آموزش برخی از دروس برای من وجود ندارد.

وی فضای آموزش دانشگاه علوم پزشکی بیرجند را مطلوب و در حدقبول دانست وعنوان می کند: می تواند بهتر از این و در حد استاندارد دانشگاه های بزرگ کشور هم باشد.

در پایان می توان گفت کارآمد بودن دانشگاه زمانی محقق خواهد شد که اجزای مختلف نظام آموزشی در  کنار هم بتوانند این پازل تعلیم و تربیتی را کامل کنند لذا با بررسی انجام شده دانشجویان از فضای آموزشی، ارتباط آنها و اساتید راضی بودند اما سطح دانشگاه از لحاظ علمی و آموزشی در دانشگاه های خراسان جنوبی با توجه به نقش و جایگاهی که در سطح علمی استان وکشور دارند را مناسب ندانسته چرا که می توانند دانشگاه های استان به جایگاه بالای بزرگ در کشور برسند.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲:۰۳

شناسه خبر: 93687

مطالب مرتبط :
ایرانسل

معاون وزیر ارتباطات:

۵۱ سایت ایرانسل در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد احداث می شود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت ایرانسل گفت: ۵۱ سایت ایرانسل در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد در قالب طرح ارتقا و توسعه ارتباطات روستایی احداث می شود.

۲۲

در گفتگو با مریم علمی کارشناس ارشد روان شناسی بررسی شد

سبب شناسی و پیشگیری از ارتکاب بزهکاری های اینترنتی در بین نوجوانان

مریم علمی کارشناس ارشد روان شناسی گفت: با همه گیری ویروس کرونا و افزایش فعالیت های نوجوانان در بستر فضای مجازی، شاهد افزایش بزهکاری در این فضا هستیم!

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب