عضوهیئت علمی گروه مهندسی برق؛

نخبه کرمانی عنوان پژوهشگری برتر را به خود اختصاص داد

حسام رهبری مقام که در آبان ماه سال جاری موفق به چاپ اولین کتاب در حوزه ترانسفورماتورهای هوشمند در ایران شده بود، پس از انتخاب به عنوان پژوهشگر برتر استان، این جایزه را تقدیم به دانشجویان خود کرد.

به گزارش خبرنگار علم و فناوری از کرمان؛ صبح امروز در جلسه تقدیر از پژوهشگران برتر استان کرمان در دانشگاه آزاد اسلامی دکتر حسام رهبری مقام به عنوان پژوهشگر برتر در گروه فنی مهندسی انتخاب شد.

وی که در آبان ماه سال جاری موفق به چاپ اولین کتاب در حوزه ترانسفورماتورهای هوشمند در ایران شده بود، پس از انتخاب به عنوان پژوهشگر برتر استان، این جایزه را تقدیم به دانشجویان خود کرد.

حسام رهبری مقام در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری از کرمان در خصوص چگونگی کسب مقام برتر در این عرصه گفت: برای انتخاب پژوهشگر برتر استانی بازه زمانی سه ساله را در نظر می گیرند و امتیازات پژوهشی اعضای هیات علمی را محاسبه می کنند.

وی به زحمات دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود اشاره کرد و گفت: تلاش و ابتکار آنها را در صنایع مس سر چشمه و حوزه های ترانسفورماتورهای هوشمند، ردیاب های خورشیدی و میکرو گریدهای سیستم قدرت، عامل اصلی کسب این موفقیت بدست امده است.

حسام رهبری مقام ادامه داد: بنده دکتری مهندسی برق- قدرت، استادیار و عضو هیات علمی گروه مهندسی برق هستم که در کارنامه علمی و پژوهشی خود بیش از 60 مقاله ژورنالی، کنفرانسی و کتاب را به ثبت رسانده ام.

وی افزود:از بارزترین مقالات بنده چند ژورنال IEEE هستند که در کشور آمریکا چاپ شده اند و توسط کتابخانه سازمان ناسا و دانشگاه هاروارد نیز این مقالات برگزیده و منتشر شده اند لذا دلیل توجه سازمان­ها و دانشگاه های مطرح دنیا به این مقالات  استفاده از فناوری هایتک و ارائه روشهایی جدید در حوزه ترانسفورماتورهای قدرت است.

رهبری مقام اذعان کرد: در دوران دانشجویی موفق به کسب جایزه دانش آموخته نمونه و همچنین پایان نامه برتر دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران شدم که قطب علمی سیستمهای قدرت در کشور محسوب می شودواینک در کرسی استادی، کسب عنوان پژوهشگر برتر استانی در میان اساتید باتجربه و فرهیخته استان را در سن سی سالگی به فال نیک گرفته و این تلاش و حرکت رو به جلو برای ارتقا سطح علمی و پژوهشی کشور را ادامه خواهم داد.

 این پژوهشگر تاکید کرد: هیچ گاه تمرکز صد در صدی روی مقاله نویسی و صرفا کمیت نداشته ام و همواره جهت حرکت پژوهشی خود و دانشجویانام رادر راستای حل مشکلات صنعت تعیین کرده ام.

حسام رهبری مقام همچنین به مشکلات پیش روی پژوهشگران نیز اشاره کرد و در پاسخ به این سوال که چرا اکثر پژوهش های مهم خود را در مجلات خارجی چاپ می کند، گفت: معمولا روند داوری مجلات داخلی بسیار بدون برنامه ریزی و بلند مدت است، گاهی اوقات شما پس از گذشت ماه ها جوابی از مجلات دریافت می کنید که اصلا منطقی نیست و دلیل اصلی که پژوهشگران مطرح، زیاد تمایلی به چاپ مقالات داخلی ندارند، عدم زمان بندی مناسب در این مجلات است.

وی که خود از جمله داوران مطرح در ژورنال های IEEE  هستند، اشاره کرد: این مجلات بالاترین رتبه مجلات مهندسی برق در دنیا هستند و زمانی که ادیتور یک مقاله را به منظور داوری به من ارسال می کند یک بازه زمانی کوتاه مثلا سی روز و گاهی کمتر فرصت می دهد که نظرات خود را به نویسندگان ارسال کنم، در نتیجه این زمان بندی و نظم مشخص در روند داوری باعث می شود، نویسندگان خیلی زود از نظرات داوران آگاه شوند و تصمیم به اصلاح مقاله خود بگیرند.

حسام رهبری مقام بحث نظم و زمان بندی دقیق در داوری ها را تعمیم و به داوری کتاب ها اشاره کرده و گفت: گاهی یک تا دو سال این داوری ها در دانشگاه ها طول می کشد،لذا نتیجه این روند داوری موجبات عدم تمایل نویسندگان به چاپ کتاب در نشریات دانشگاهی و روی آوردن آن ها به نشریات دیگر ذکر کرد.

 وی از برخی مشکلات و بروکراسی­های اداری جهت انجام کارهای تحقیقاتی ابراز نارضایتی کرد و گفت: گاهی اوقات روند کارهای اداری برای انجام یک طرح تحقیقاتی آنقدر فرسایشی و طولانی می شود که پژوهشگر از انجام آن طرح کاملا دلسرد می شودلذا برای رفع این مشکلات، نیازمندیم که تظم در پروسه تمام داوری ها در هر زمینه ای ، با زمان بندی مشخص و با هماهنگی بیشتر با داوران صورت گیرد.

حسام رهبری مقام در پایان خاطر نشان کرد: از حمایت­های شرکت مس سرچشمه و مدیران این شرکت تشکر و قدر دانی کرده و امیدواریم در سال آینده چند کار پژوهشی-صنعتی مشترک بسیار خوب را با این واحد معدنی و همچنین شرکت برق منطقه ای کرمان انجام دهیم.

انتهای پیام /طهماسبی

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰:۵۲

شناسه خبر: 93699

مطالب مرتبط :
مقاله نویسی

نکاتی که قبل از پژوهشگر شدن باید در خود به وجود بیاورید

بشر از دیرباز در جستجوی سوالات خود با روش های گوناگون به پژوهش پرداخته است اما قبل از انجام پژوهش در وهله اول آموختن اخلاق پژوهش است که به یک پژوهش ارزش و اعتبار می بخشد و آموزش شیوه های نگارش و... در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

علی رضا نیاوند

در گفتگو با مخترع بسیجی لاری مطرح شد:

با تکیه بر ایده‌ها و نوآوری‌های جوانان می‌توان دشمن را شکست داد

مخترع بسیجی لاری گفت: جنگ نرمی که دشمن به راه انداخته با هوشیاری جوانان بسیجی و جوانان خط راه امام به پیروزی با تکیه بر ایده ها و نوآوری ها مبدل می شود.

رتبه برتر

کسب رتبه برترششمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی توسط نخبه کرمانی؛

مقاله ای با عنوان كنترل توان راكتيو در توربين بادي با استفاده از روش حساسیت ولتاژ و کنترل فازی قاپ داوران را ربود

مقاله با عنوان " كنترل توان راكتيو در توربين بادي با استفاده از روش های حساسیت ولتاژ و کنترل فازی " که توسط سرکار خانم مهندس زین الدینی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق-قدرت و تحت راهنمایی آقای دکتر حسام رهبری مقام عضو هیات علمی گروه مهندسی برق نگارش شده بود، به عنوان مقاله برتر در این کنفرانس انتخاب شد.

پژوهشگر برتر

نام ۲ پژوهشگر کرمانشاهی در میان برترین های کشور

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: ۲ نفر از دانشجویان کرمانشاهی توانستند «دانشجوی پژوهشگر برجسته کشور» شوند.

لطفی

کسب عنوان پژوهشگر برتر توسط رئیس پارک علم و فناوری یزد

رئیس پارک علم و فناوری یزد پژوهشگر برتر دانشگاه یزد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب