کارشناس حوزه روانشناسی اجتماعی مطرح کرد؛

بررسی آسیب های روابط قبل از ازدواج

بعد اجتماعی انسان تنها با ارتباط و تعامل با دیگران معنی پیدا خواهد کرد؛ زیرا ارتباط با هم نوع برای آدمی ضرورت دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛انسان عنصری اجتماعی است که در زندگی اجتماعی تلاش می کند تا برخی از وجهه های فردی خود را بروز و ظهور نماید. گاهی در تنهایی و انزوا و گاهی در میان انبوه جمعیت به عنوان عنصری از یک جامعه ی انسانی حاضر می شود.

رابطه های اجتماعی به شکل معمول بین گروه هم جنسان ایجاد می شود که این یک مسئله ی عادی و روزمره است. اما در جامعه ی کنونی با تغییرات فرهنگی و اجتماعی و تغییر بافت خانواده ها، روابط اجتماعی بین دو جنس مخالف بیشتر از قبل به چشم می خورد.یکی از مهم‌ترین نشانه‎های رشد اجتماعی هر فرد شناخت حدود رفتار خود با افراد مختلف است.

بعد اجتماعی انسان تنها با ارتباط و تعامل با دیگران معنی پیدا خواهد کرد؛ زیرا ارتباط با هم نوع برای آدمی ضرورت دارد.

باید دانست که به هر فردی تا چه حد می‎توان نزدیک شد و راجع به مسائل مختلف به گفت‌وگو پرداخت.

در دهه های گذشته که ازدواج‌ها شکل سنتی داشت، اما امروزه آشنایی‌های مدت دار دختر و پسر، ازدواج‌ها را دستخوش تغییراتی کرده که به اعتقاد برخی خوب و به اعتقاد برخی نادرست است.البته باید توجه داشت که نتیجه این نوع دوستی‌ها به چند مسیر ختم می‌شود، بخشی از آنها به جدایی و شروع رابطه با افراد دیگر ختم می‌شود و درصدی هم به ازدواج می‌انجامد و می‌توان گفت در این زمینه نقش والدین در تعیین سرنوشت این دوستی‌ها با نظارت صحیح اهمیت بسزایی دارد.

در جوامع امروزی، با هر وسعتی، این ارتباط ها هستند که جامعه را تشکیل می دهند.به طبع تنوع و سبک زندگی ها در این اجتماعات متنوع است. در شهرهای بزرگ، ارتباط بین دختر و پسر، بیشتر از شهرهای کوچکتر دیده می شود و این نوع ارتباط در نگاه نخست دیگر تعجب کسی را بر نمی انگیزد.

اما نگرانی از آسیب های این نوع روابط، در اغلب خانواده ها در هر سطح فکری و عقیدتی مخصوصا در قبال فرزندان دختر وجود دارد. چرا که اغلب دوست دارند دخترانشان زندگی زناشویی موفقی تشکیل داده و یک ازدواج به سامان داشته باشد. بنابراین معتقدند در هر نوع رابطه ای باید رعایت شان و موازین اخلاقی را کرد.

از سویی نسل جوان این مطالبه را دارند که جامعه نیاز های آن ها را برآورده کند و در مقابل جامعه هم از نسل جوان انتظاراتی دارد.جامعه انتظار دارد که سلامت و امنیت جوانان شان در اجتماع حفظ شود.

با توجه به مطالب ذکر شده باید گفت در دین مقدس اسلام تقسیم‎بندی بسیار زیبایی از انواع روابط بین دو جنس صورت گرفته است و این تقسیم‎بندی با اصطلاحاتی چون، حلال، حرام، محرم و نامحرم مشخص و معین گردیده است.

در مورد نامحرم باید رفتاری سنگین و باوقار داشت پوشش و حجاب خود را رعایت کرد و در گفتگوی با آن‌ها حدودی را نگاه داشت و از خنده و شوخی اجتناب کرد. در برخورد با جنس مخالف باید به گونه‎ای رفتار کرد که نشانه رشد اجتماعی و دوراندیشی باشد.

نکته دیگر آن که دوست داشتن صادقانه همیشه با پاکی همراه است. عاشق کسی است که جز به پاکی و تعالی نمی‎اندیشد.حتی اگر مانعی بر سر راه وصل خود ببیند با صبر و اندیشه سلاح انتظار را در دست می‎گیرد و دست به کاری نمی‎زند که مایه بدنامی و سرزنش اطرافیان شود. چنین فردی با صبر، معنای زیباترین صفت بشری یعنی عشق الهی را درک می‎کند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

یک کارشناس مسائل روانشناسی در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان پیرامون تأثیر روابط دختر و پسر قبل از ازدواج در زندگی چنین بیان داشت:ارتباط درست دختر و پسر قبل از ازدواج با اطلاع خانواده‌ها و با هدف شناخت بیشتر باشد، فواید بسیار زیادی خواهد داشت.

دکتر سمانه قوشچیان در ادامه از تأثیر روابط دختر و پسر قبل از ازدواج در زندگی این گونه گفت: روابط دختر و پسر قبل از ازدواج پیامدهای مثبت و منفی به همراه دارد که باید این پیامدها را شناخت و آنها را برای دختران و پسران بیان کرد.

وی با تأکید بر تبیین پیامدهای مثبت و منفی روابط دختر و پسر قبل از ازدواج ابراز داشت: از جمله پیامدهای مثبت در مورد آشنایی‌های قبل از ازدواج این است که هر دو طرف انتخابی عاقلانه خواهند داشت و این ارتباط موجب می‌شود به صورت کامل تمامی جوانب از لحاظ مذهبی، عقیدتی، اخلاقی، شخصیتی، فرهنگی و دیگر جوانب را بسنجند و بر اساس آن تصمیم خود را بگیرند.

دکترای روانشناسی از دیگر پیامدهای مثبت آشنایی‌ها و روابط دختر و پسر قبل از ازدواج زیر نظارت والدین را آشنایی با تمامی آسیب‌ها و اختلالات طرفین در صورت موجود بودن عنوان کرد.

قوشچیان تصریح کرد: وابستگی طرفین به دلیل عدم بلوغ فکری، احتمال خطر گناه در طرفین و آلوده شدن ارتباط و مورد سوء استفاده قرار گرفتن طرفین و اطلاعات همدیگر از جمله پیامدهای منفی ارتباط دختر و پسر قبل از ازدواج است.

وی نقش خانواده‌ها در آشنایی‌های قبل از ازدواج را بسیار مهم دانست و گفت: نظارت بالا و آموزش‌های لازم در زمینه ازدواج مناسب و وجود ارتباط مناسب و فضای روانی با کیفیت در منزل از جمله وظایف والدین است که باید مدنظر خانواده‌ها باشد.

این کارشناس روانشناسی عنوان کرد: مسؤولان نیز باید بسترهای لازم برای ازدواج جوانان را از طریق از طریق فراهم کردن جامعه سالم و گسترش آموزش‌های لازم در زمینه آموزه‌های دینی در جامعه دانش آموزی و دانشگاهی مهیا کنند.

قوشچیان ایجاد سایت‌های آموزشی مناسب در زمینه، آشنایی با ازدواج مناسب متناسب با احکام إسلامی را از دیگر بسترهای لازم برای فراهم کردن شرایط ازدواجی پایدار عنوان کرد که باید مسؤولان امر بدان توجه داشته باشند.

وی گفت: ارتباط قبل ازدواج اگر با نظارت خانواده طرفین و با بلوغ فکری جلو روند و محدود به زمان مشخص شده باشد و با آگاهی از احکام شرعی و اخلاقی باشد و مسئله خطر گناه در صورت پختگی عقیدتی - فکری طرفین باشد، می‌تواند نقش مؤثری در ازدواج داشته باشد؛ اما در صورت عدم رعایت این موارد، نه تنها مؤثر نیست؛ بلکه آسیب‌های شدید و خطرناکی برای طرفین در ازدواج به همراه دارد.

این کارشناس مسائل روانشناسی تأکید کرد: زن و مرد، مکمل نیازهای روحی و روانی یکدیگرند و هر یک بدون دیگری احساس فقر و نیاز می‌کند؛ زن به دنبال تقدیس از جانب مرد و در آرزوی این است که تنها ملکه کاخ عشق و محبتش باشد  و مرد نیازمند کسی است که قلبش برای او بتپد و با گرمی نگاه و کلام پرمهرش، او را در مواجهه با ناملایمات زندگی امید بخشد.

بطور خلاصه اینکه "هر یک از ما، در جدایی (مجردی) فقط نیمه‌ای از انسان است و همیشه نگران آن نیم دیگراست" تا زمانی که دختر و پسر جوان این نیاز فطری را از راه ازدواج تأمین نکرده و به آرامش روانی نرسیده باشند در معرض خطر هستند وظیفه مسئولین این است که زمینه را برای ازدواج جوان‌ها فراهم سازند تا مشکلات اجتماعی، کمتر شود. لذا رسول خدا (ص) فرمود«آن کس که ازدواج کند نیمی از دینش را حفظ کرده است.»

انتهای متن/ص