سرباز مخترع کردکویی عنوان کرد

طراحی دستگاهی برای دور زدن سیم کشی های برق/ سختی برق رسانی به مناطق صعب العبور آسان شد

سرباز مخترع کردکویی توانست برج کویل تسلا را به جریان برق مستقیم متصل کند و اعتقاد دارد که این طرح باعث کاهش هزینه های برق رسانی و مخاطرات مربوط به آن می شود.

 

«مصطفی مهدوی»  در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گلستان گفت: فارغ التحصیل رشته تکنولوژی برق و قدرت در دانشگاه امام جعفر صادق (ع) بابل و دانشگاه شهید چمران گرگان هستم و در دوران تحصیلم آشنایی با جریان وایرلس سبب شد به فکر  ساخت دستگاهی به منظور انتقال جریان برق به صورت بی سیم بیفتم.


سرباز مخترع کردکویی ادامه داد: از ابتدای سال 98 و قبل از آنکه به خدمت سربازی اعزام شوم تحقیق برای اجرای این طرح را آغاز کردم و براساس این تحقیقات متوجه شدم که پیش از این  برج کویل تسلا ساخته شده است، نیکولا تسلا نخستین مخترعی بود که نظریه انتقال جریان برق را به صورت بی سیم ارائه کرد و موفق به ساخت دکلی شد که توانایی انتقال جریان الکترسیته را تا فاصله 20 کیلومتری داشت.

 

مهدوی یادآور شد: با وجود شکست های فراوان من نیز نمونه کوچک شده این پروژه را طراحی کردم که قادر است جریان الکترسیته را تا شعاع نیم متری منتقل کند.

 

وی ابراز داشت: در دنیا تعداد کمی از افراد نسبت به ساخت این برج اقدام کردند و من در داخل کشور نخستین کسی هستم که توانستم سطح ولتاژ این برج را بالا ببرم و از ظرفیت برق دی.سی استفاده کنم.

 

سرباز مخترع کردکویی در خصوص نحوه فعالیت این دستگاه گفت: برج کویل تسلا وسیله ای است که با ایجاد میدان مغناطیسی انرژی الکتریکی را به مصرف کننده به صورت وایرلس انتقال می دهد.

 

مهدوی افزود: ما با استفاده از این طرح دیگر احتیاجی به تیرهای برق، کابل، سیم و سیم کشی نداریم و تصور کنید که شهرهای ما بدون وجود تیرهای برق و سیم کشی های شلوغ چقدر شکیل تر  می شود.

 

وی گفت: از این طرح می توانیم در برق رسانی به مناطق صعب العبور، رفع خطرات جانی، کاهش بسیار زیاد مصرف برق، کاهش تلفات در برق رسانی، آزادسازی فضای اشتغال شده توسط دکل های انتقال توزیع، شارژ وایرلس خودروهای هیبریدی و شارژ وایرلس گوشی های همراه استفاده کرد.

 

سرباز مخترع کردکویی ابراز داشت: در اجرای این طرح چندین بار شکست خوردم اما هیچ وقت ناامید نشدم، در سطح ولتاژی 50 ولت و در ابعادی که دستگیر و مزاحم نباشد این برج را ساختم و در دوران سربازی تصمیم گرفتم که این طرح را برای نخستین بار در سازمان علمی سپاه ارائه کنم.

 

مهدوی افزود: نمونه های قبلی این طرح با باطری کار می کردند ولی نمونه ای که طراحی کردم به برق شهری متصل می شود و می توان به آسانی از آن استفاده کرد.

 

وی تصریح کرد: امیدوارم که سازمان علمی سپاه برای ثبت این اختراع به من کمک کند و همچنین  با حمایت سرمایه گذاران بتوانم این دستگاه را به تولید انبوه برسانم.

 

سرباز مخترع کردکویی متذکر شد: مخترعان زیادی در کشور داریم ولی حمایت ها از سوی دانشگاه ها و سازمان ها از این افراد کم است و این مهم انگیزه مخترعان را کاهش می دهد ولی این مخترع است که تصمیم می گیرد تسلیم شود و یا اینکه مسیر خود را ادامه دهد.

 

مهدوی در پایان بر لزوم حمایت بیشتر از مخترعان تاکید کرد و گفت: مخترعان به فضای توسعه اقتصادی کشور کمک می کنند.

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۵:۵۴

شناسه خبر: 93723

مطالب مرتبط :
میمون

تماشا کنید: میمون ایلان ماسک با مغزش بازی کامپیوتری انجام می‌دهد

پروژه رشته های مغزی جدیدترین پروژه ایلان ماسک است که در حال توسعه است. به کمک این پروژه یک میمون قادر به انجام بازی های ویدیویی شده است.

برق رسانی

رشد ۱۳۸ برابری ظرفیت برق تحویلی به مشترکین چهارمحال و بختیاری در طول دوران انقلاب اسلامی

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق چهارمحال و بختیاری از رشد ۳۸ برابری تعداد مشترکین و ارتقاء ۱۳۸ برابری ظرفیت برق تحویلی به مشترکین در طول دوران انقلاب اسلامی خبر داد.

ایلان ماسک

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

تسلا با ارزش‌ترین خودروساز جهان

شرکت خودروسازی تسلا (Tesla) که اکنون توسط یکی از بنیان‌گذارانش، یعنی ایلان ماسک، مدیریت و رهبری می‌شود، توانست با کنار زدن برند محبوب و قدرتمند تویوتا (Toyota)، به ارزشمندترین برند خودروسازی دنیا تبدیل شود. این برند آمریکایی که مرکزش در کالیفرنیا واقع شده است، اکنون رسما ۱۸۳ میلیارد دلار آمریکا ارزش دارد

خودروهای برقی

یادداشت/

استفاده از خودروهای برقی راه حل ایده آل کاهش آلودگی شهرهای بزرگ

عباسی گفت: خودروهای برقی علاوه بر اینکه آلودگی هوایی ندارند به علت بی صدا بودن آلودگی صوتی هم ندارند و برای شهرهای پر تردد و شلوغ امروزی ایده آل محسوب می شوند. با توجه به نقش جدی حمل و نقل در آلودگی شهرها، ایده محوری آن حفظ محیط زیست شهری و افزایش سلامت زیستی در شهر ها بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
فرهاد
۰ مخالف          ۲ موافق
چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۰:۳۱

مخترع این دستگاه نیکولا تسلا بوده و هیچ کاربردی در انتقال برق بصورت وایرلس نداره

اشتراک گذاری مطالب