یادداشتی درپی ترور شهید محسن فخری زاده؛

ناکامی اهداف شرارتی دشمن با پاسخ‌های هوشمندانه ایران/کلوخ انداز را پاداش سنگ است

از راهبردهای بنیادین در جهت پاسداری از "سرمایه ملی" که مسئولان امر، باید به صورت فعال دنبال ‌کنند بالا بردن هوشمندانه هزینه رفتارهای خصمانه‌ دشمن است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ انسان گرگ انسان است! (Homo homini lupus). اين جمله معروف با كمي تغيير، برگرفته از عبارت lupus est      homo homini, non homo, quom qualis sit non novit  است كه در نمايش‌نامه «آسيناريا» نوشته «پلوتس» نمايش‌نامه نويس و نويسنده معروف رومي آمده است. «توماس هابز» فيلسوف سياسي انگلستان و ادامه دهنده انديشه سياسي «ماكياولي»، اين عبارت را براي نخستين بار در كتاب معروف خود با عنوان «شهروند» به‌كار برد. هابز، اساساً اعتقادي به زندگي اجتماعي انسان نداشت و بر اين باور بود كه: «نوع بشر از سر اضطرار و براي تأمين امنيت و فرار از مشكلات زندگي فردي، مجبور به زندگي اجتماعي شده است». برآيند اين نوع نگاه به انسان، اين مي‌شود كه: «با زندگي اجتماعي، انسان‌ها بر سر ارضای امیال خود دچار نزاع خواهند شد و در این نزاع، تنها آن‌کس که قدرت بیشتری دارد، پیروز می‌شود». اين يعني همان اصل تنازع بقا يا به تعبيري، قانون جنگل! . اينجاست كه مولوي، انديشمند ايراني، متاثّر از كلام الهي آرزو مي‌كند كه: 
 
مر  بشر  را  پنجه  و  ناخن  مباد
که نه دین اندیشد آنگه نه سداد
 
هر چند مغرب‌زمين مدت‌هاست كه مدّعي عبور از انديشه و فلسفه «هابز»ي است؛ اما با كمي تامّل در نظريه        ليبرال دموكراسي، اين پايه اساسي تمدّن مغرب‌زمين، سيطره روح اين سخن توماس هابز، كاملاً هويدا است. اساساً الگوي ذهني مستكبران عالم، علي‌الخصوص آمريكاي جنايتكار و رژيم غاصب صهيونيستي و اذناب آن‌ها، دقيقا گرته‌برداري شده از همين باورهاي انحرافي امثال «هابز»‌ها و «ماكياول»‌ها است. فهم فلسفه مغرب‌زمين از زندگي اجتماعي انسان و كرامت انساني او‌، علي‌رغم ادّعاي پيشرفت در مباحث مرتبط با حقوق بشر، مقهور همين رويكردهاي اقتدارگرايانه و استعلايي است. 
مدت مديدي است كه چهره پلشت و البته واقعي ليبرال دموكراسي غربي، آشكار شده است و كنشگران آن، مهار پاره كرده‌اند. زبان غالب اين متشبّهان به انسان و انسانيّت و اين گرگ‌هاي جهش يافته روزگار ما ، زبان زور و جبر است، و چه بامسمّاست تعبير «زورگويان عالم» درباره آن‌‌ها! . اين سخن كه اين نسناس‌هاي آدم‌نما منحصراً بايد با منطق زور و قدرت، پاسخ درخور رفتارها و اعمال جنايتكارانه خود را دريافت كنند، سخني است برصواب، و قولي است كه جملگي برآنند. «كلوخ انداز را پاداش سنگ است!». اين تصوّر كه بشود با گرگ‌ها و كفتارها، از در تعامل و گفتگو درآمد، و اين باور كه آن‌ها بالاخره بر سر عقل خواهند آمد و دست از رفتار‌هاي ددمنشانه خود برمي‌دارند نيز، تصوّري است واهي و البته باطل. گرگ زاده، عاقبت گرگ مي‌شود و هرآينه، توبه گرگ، مرگ است! 
 
با ترور شهيد والامقام محسن فخري زاده كه درود خدا بر روح ملكوتي او و همه شهداي مقاومت و پايداري از آغاز تا كنون باد، آشكار گرديد كه دشمن به شكل كاملا هدفمندي «هيمنه و هژمون امنيتي» جمهوري اسلامي ايران را نشانه رفته است. بدون ترديد، بازتعريف «دال امنيت ملّي» ايران اسلامي و انتساب «مدلول‌هاي مطلوب خود» به آن، از راهبردهايي است كه به‌طور جدّ، در دستور كار دشمن قرار گرفته است.
 
«امنيت ملّي» كه كيان هر كشوري وابسته به آن است، از معدود سرمايه‌هاي ملّي ما است كه ديگر دارايي‌هاي ملّي، مذهبي، تمدّني و ... نيز در پرتو آن معنا پيدا مي‌كند. اين مقوله حياتي، فارغ از شكنندگي‌هاي اقتصادي اخير كه منشأ نارضايتي‌هاي عمومي گرديده است، به‌صورت كاملا باورمندانه از سوي توده‌هاي مردم، به‌مثابه تكيه‌گاهي امن و قابل اتّكا مورد پذيرش عمومي است وآحاد افراد جامعه، درباره جايگاه و اعتبار آن اتّفاق نظر داشته و دارند. بنابراين، هرگونه رفتاري – داخلي يا خارجي- كه باورمندي به آن را در نزد توده‌هاي مردم به چالش بكشد، گناهي است نابخشودني كه البته بايد تاوان سنگيني در پي داشته باشد. راهبردهاي زير با هدف پاسداري جدّي از هيمنه و هژمون امنيت ملّي كشور، پيشنهاد مي‌گردد:
 
 بالا بردن هوشمندانه هزینه رفتارهای خصمانه‌ای که این «سرمایه ملی» را به مخاطره می‌اندازد، از راهبردهای بنیادینی است که انتظار می‌رود از سوی مسئولان امر، به صورت فعال دنبال شود.
 
«شرطی سازی دشمن» از این حیث که با ارتکاب هر نوع از شرارت علیه مدافع ملی ایران اسلامی ، به ویژه ترور اندیشمندان ایرانی، پاسخی به موقع، قاطع، کوبنده و البته من حیث لا یحتسب، در انتظار او‌خواهد بود، راهبردی است مطلوب که قطع به یقین، کمترین دست‌آورد آن به حداقل رساندن ارتکاب چنین رفتارهای ددشمنانه و تحقق واقعی «موازنه نسبی» است.
پرهیز از رفتارهای صرفا واکنشی و‌مقطعی، با به دست گرفتن ابتکار عمل و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فشار به دشمن در مواردی همچون: کنار گذاشتن طرح‌های تاریخ مصرف گذشته‌ای همچون «پروتکل الحاقی» که روزگاری به وسیله تیم مذاکره کننده ایرانی به سرپرستی رئیس جمهور فعلی و با هدف اعتماد‌ سازی پذیرفته شد و تا كنون جز زيان و ارسال پيام‌هاي صبر منفعلانه به دشمن، سود ديگري بر آن مترتب نبوده است، و در موردي ديگر، بازي كردن و انجام جنگ رواني فعّال - با هدف بر هم زدن محاسبات دشمن -  با ظرفيت و گزينه «ماندن يا خروج از ان پي تي» و قرار دادن دشمن در حالت «يك بام و دو هوا!».  تجربه سال‌هاي اخير، نشان داده است، كه اين مقوله مي‌تواند به‌مثابه پاشنه آشيل اتاق فكر دشمن عمل نمايد و آن‌ها را وادار به عقب‌نشيني از مواضع اقتدارگرايانه خود نمايد.
 
در اين ميان، از خطاهاي نابخشودني كه منشأ آسيب‌ها و تبعات جبران‌ناپذيري براي ما خواهد شد، كوچك شمردن  مكر، توانمندي و اراده مصمّم دشمن و به تعبيري عاميانه، دست كم گرفتن او خواهد بود:
 
دانی که چه گفت زال با رستم گرد‌
دیدیم بسی، که آب سرچشمه خرد دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد
چون بيشتر آمد، شتر و  بار ببرد!‌‌
 
نویسنده: احمد توانايی
 
انتهای پیام/
 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۸:۰۴

شناسه خبر: 93766

مطالب مرتبط :
جلسه

در دومین جلسه مرکز رشد گیاهان دارویی شهید فخری زاده مطرح شد:

همکاری بیشتر با فعالان عرصه تولید و پرورش گیاهان دارویی شهرستان کنگاور

به همت بسیج علمی پژوهشی سپاه شهرستان کنگاور، دومین جلسه مرکز رشد گیاهان دارویی شهید محسن فخری زاده با تصویب؛ طرح حمایت، همکاری و تسهیل فعالیت علاقمندان عرصه تولید و پرورش گیاهان دارویی به کار خود پایان داد.

رسانه و امنیت

براساس یافته های یک پژوهش؛

جای خالی مقالات علمی در حوزه «رسانه و امنیت» در ایران

مقاله علمی «مطالعه روند تولیدات علمی در حوزه رسانه و امنیت در پایگاه استنادی وبگاه علوم» نشان می دهد در حوزه «رسانه و امنیت» تنها یک مقاله علمی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ در ایران نگارش شده است.

۱

یادداشت؛

نیمه پنهان فایزر آمریکایی

اسناد تصریح شده نویسنده های آمریکایی شجاعی همچون مرحوم گریوز که جان خود را در راه افشاگری فدا کردند و مدارک مستند پژوهشگرانی غربی همچون دکتر مولونی پیش و بیش از همه چیز ثابت کننده خباثت برخی لیبرال های قلم به دست و تریبون دار است که عادت به کوبیدن تلاش های وطنی و واکسن های ایرانی نظیر «کووییران» و حلوا حلوا کردن اسلحه های بیولوژیک آمریکایی و شرکت های داروسازی جنایتکار نظام سلطه کرده اند.

انرژی خورشیدی

با ۵ مورد از جدیدترین رآکتورهای هسته‌ای آشنا شوید+عکس

وزارت انرژی کشور ایالات متحده آمریکا از ۵ پروژه پیشرفته در زمینه راکتورهای هسته‌ای حمایت می‌کند.

مجازی

به بهانه درخواست افزایش اطلاعات کاربران در واتساب از سوی شرکت فیسبوک

فیسبوک پیمانکار سرویس های جاسوسی!

فیسبوک وگوگل و ابر شرکتهای خدمات مجازی از چه راه هایی کسب در آمد میکنند ؟ آنهم بی آنکه ما اشتراکی خریده و یا هزینه ای به آنها پرداخت کنیم ؟ آیا آنها هزینه های خود را از فروش اطلاعات ما به سرویس های جاسوسی در می آورند؟!

ستاد

طرح و برنامه هفته پژوهش معاونت علمی استان تهران اعلام شد،

برگزاری هفته پژوهش امسال با یاد دانشمند علمی، شهید محسن فخری زاده / رونمایی از تندیس شهید فخری زاده

هفته پژوهش امسال با قوت بیشتری با یاد شهید فخری زاده واجرای چندین عنوان برنامه متنوع ازسوی معاونت علمی پژوهشی استان تهران برگزارخواهد شد.

۳۳

بمناسبت روز جهانی حفاظت خاک

حفظ خاک و تنوع زیستی بستر حیات و سرمایه ملی است

سرعت رشد جمعیت جهان با نسبت۱.۸درصد در هرسال و متعاقب آن ناآگاهی و عدم مدیریت مناسب با توجه به توزیع نامتعادل منابع خاک در کره زمین، تلاش انسان به منظور دستیابی به انواع مواد غذائي و محصولات کشاورزي، محدوديت موجود در منابع خاک و سرانه زمين و… اين تخريب و هدر رفت را تشديد نموده است.

بیانیه بسیجیان خانه نخبگان تهران بزرگ در محکومیت ترور دانشمند هسته ای شهید فخری زاده

بیانیه بسیجیان خانه نخبگان تهران بزرگ در محکومیت ترور دانشمند هسته ای شهید فخری زاده

بسیجیان خانه نخبگان تهران بزرگ در محکومیت ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای کشور بیانیه صادر کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب