با همکاری دانشمند ایرانی مطرح شد؛

ترکیبی جدید از درمان های ایمنی نویدبخش خوبی برای درمان سرطان ریه است

محققان دانشگاه مک مستر با همکاری دانشمند ایرانی خود، در محیط آزمایشگاه ثابت کرده اند که ترکیبی جدید از دو نوع سیستم ایمنی درمانی می تواند برای درمان سرطان ریه بسیار موثر باشد، که این نوع سرطان باعث مرگ بیش از هر نوع دیگر سرطان می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از مدیکال اکسپرس؛ محققان دانشگاه مک مستر با همکاری دانشمند ایرانی خود، در محیط آزمایشگاه ثابت کرده اند که ترکیبی جدید از دو نوع سیستم ایمنی درمانی می تواند برای درمان سرطان ریه بسیار موثر باشد، که این نوع سرطان باعث مرگ بیش از هر نوع دیگر سرطان می شود.

در درمان جدید، که هنوز روی بیماران آزمایش نشده است، از یک نوع روش درمانی برای از بین بردن تعداد قابل توجهی از سلولهای تومور ریه استفاده می شود، در حالی که باعث ایجاد تغییراتی در تومور می شود که درمان دوم را قادر می سازد کار را به پایان برساند.

اولین روش درمانی سلولهای ایمنی سرکوب شده "قاتل طبیعی" را با استخراج سلولها از تومورها یا خون بیماران و شارژ بیش از حد آنها به مدت سه هفته به کار می گیرد. محققان سلول ها را با استفاده از گسترش و فعال سازی سلول ها با استفاده از تومور مانند سلول های تغذیه کننده، بهبود می بخشند تا قبل از اعزام مجدد به تومورهای ریه که به چالش کشیده می شوند، آنها را بهبود بخشد.

سلول های سوپرشارژ به خودی خود بسیار موثر هستند، اما در ترکیب با شکل دیگری از درمان به نام درمان محاصره بازرسی، یک درمان بالقوه انقلابی ایجاد می کنند.

سوفی پوزنانسکی، دکترای مک مستر توضیح می دهد. دانشجو و CIHR Vanier Scholar که نویسنده اصلی گفت: ما فهمیدیم که مسلح کردن سلولهای ایمنی کشنده طبیعی بیماران سرطانی ریه به عنوان یک تهدید سه برابر علیه سرطان ریه عمل می کند.

New combination of immunotherapies shows great promise for treating lung cancer

اول، این سلولهای بسیار فعال قادر به از بین بردن موثر سلولهای تومور هستند. دوم، با انجام این کار، آنها همچنین از بین بردن تومور توسط سلولهای ایمنی خسته در تومورهای بیماران را دوباره فعال می کنند. و سوم، آنها فاکتورهایی را آزاد می کنند که تومورهای بیماران را نسبت به ایمونوتراپی دیگری به نام درمان انسداد ایست ایمنی ایمنی حساس می کند.

در نتیجه، ما دریافتیم که ترکیب این دو روش درمانی باعث تخریب شدید تومور در برابر تومورهای بیمار می شود که در ابتدا به درمان پاسخ نمی دهند.

موفقیت های قبلی در محاصره درمانی ایست بازرسی، محقق ژاپنی تاسوکو هونجو و ایمونولوژیست آمریکایی جیمز آلیسون موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی یا فیزیولوژی 2018 شدند.

محاصره درمانی ایست بازرسی با باز کردن قفل دفاعی سرطان در برابر پاسخ ایمنی طبیعی بدن انجام می شود. این روش درمانی می تواند در رفع حتی موارد پیشرفته سرطان ریه بسیار مثر باشد - اما فقط در حدود 10 درصد بیمارانی که آن را دریافت می کنند موثر است.

این تیم تحقیقاتی، با حضور 10 نویسنده، نشان داده است که سلول های ایمنی سوپرشارژ شده، هنگامی که مستقر می شوند، عاملی را آزاد می کنند که مقاومت تومورها را در برابر محاصره درمانی در ایستگاه بازرسی از بین می برد، و به او اجازه می دهد تا در اکثر قریب به اتفاق بیماران سرطانی ریه که تومورهای آنها کار می کند، کار کند. در غیر این صورت در برابر درمان مقاومت کنید.

سلولهای کشنده طبیعی پس از فعال شدن، قادر به ترشح عوامل التهابی هستند که به تقویت هدف بلاکچینی که سایر روشهای ایمنی درمانی کمک می کند، کمک می کنند.

علی اشکار، استاد پزشکی و دارای کرسی تحقیق در کانادا که سرپرست تحقیق پوزنانسکی و نویسنده مربوطه در این مقاله است، می گوید: ما برای از بین بردن محیط خصمانه تومور ریه، نیاز به یافتن یک مشت مشت و دو طرف داشتیم. این نه تنها یک روش درمانی جدید برای درمان سخت تومورهای سرطانی ریه با سلولهای کشنده طبیعی است، بلکه این روش درمانی همچنین بیمارانی را که به درمان انسداد PD1 پاسخ نمی دهند به کاندیداهای بسیار پاسخگو برای این درمان موثر تبدیل می کند.

Ali A. Ashkar

اشکار می گوید، چنین پیشرفتی به دلیل همکاری نزدیک بین پزشکان بالینی و محققان مستقر در آزمایشگاه در مک مستر و موسسات شریک آن امکان پذیر است.

وی گفت: پزشکان بالینی این تیم، که هر روز با بیماران سرطانی کار می کنند، خرد حیاتی را ارائه می دهند و نمونه های حیاتی را از بیماران در بخش بهداشت جوزف هامیلتون جمع آوری می کنند. اشکار می گوید که بینش آن دسته از پزشکان و نمونه ها از تحقیقات جدایی ناپذیر بودند.

زمان انتشار: شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 93793

مطالب مرتبط :
ایران در میان سرآمدان علم نوین سلول های بنیادی

گام به گام تا پایان سرطان؛

ایران در میان سرآمدان علم نوین سلول های بنیادی

با وقوع انقلاب اسلامی در کشورمان رشد تولید علم و پژوهش در رشته های نو ظهور مانند سلول های بنیادی آنقدر توسعه یافته که ایران در این حوزه و پزشکی باز ساختی در جایگاه چهاردهم دنیا و اول کشورهای اسلامی قرار دارد.

داروی تلاگلناستات، پرتودرمانی سرطان سر و گردن را موثرتر می کند

محققان دانشگاه سین سیناتی گزارش کردند؛

داروی تلاگلناستات، پرتودرمانی سرطان سر و گردن را موثرتر می کند

محققان دانشگاه سین سیناتی در یک مطالعه پرتودرمانی را با دارویی تایید شده (تلاگلناستات) ترکیب و در مدل های حیوانی دریافتند که این دارو به تنهایی رشد سلولهای سرطانی سر و گردن را تا ۹۰٪ کاهش می دهد و همچنین تأثیر پرتودرمانی را در حیوانات دارای تومورهای سر و گردن ۴۰٪ افزایش می دهد.

واکسن شخصی سازی سرطان پوست اثر طولانی مدت را نشان می دهد

محققان موسسه سرطان دانا-فاربر گزارش کردند؛

واکسن شخصی سازی سرطان پوست اثر طولانی مدت را نشان داد

تحقیقات جدید محققان موسسه سرطان دانا-فاربر منتشر شده در مجله نیچر به تشریح اثر طولانی مدت یک نوع جدید واکسن سرطان می پردازد. این واکسن بر روی هشت بیمار مبتلا به سرطان پوست نشان داد که درمان آزمایشی پاسخ های ایمنی با دوام و مداوم به سلول های سرطانی را تا چهار سال بعد ارائه می دهد.

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

استفاده از نانوذرات برای مبارزه با بیماری پارکینسون

مرکز پزشکی دانشگاه هلند در ماستریخت UMC و موسسات آلمانی ماکس پلانک، KIT وبا همکاری دانشمند ایرانی روش متفاوتی را کشف کردند که ذرات نانو با بار الکتریکی وارد مغز می شوند و می توانند از طریق یک میدان مغناطیسی مناطق آسیب دیده را تحریک کنند.

جلسه مشترک نهادهای انقلابی

به همت اداره کل سازمان تبلیغات اسلامی قم:

جلسه مشترک نهادهای انقلابی

نشست سردار شاهچراغی فرمانده سپاه امام علی ابن ابی طالب با جمعی از مسئولان نهادهای حوزوی و انقلابی قم به میزبانی اداره کل تبلیغات اسلامی این استان برگزار شد.

ویروس

جلوگیری ویروس کشنده سرطان از ایجاد واکنش در سیستم ایمنی

محققان دانشگاه Emory و Case Western Reserve یک ویروس انکولیتیک را مهندسی کرده اند که می تواند در سراسر بدن به کار گرفته شود تا مزیت شکار سرطان های متاستاتیک جدیدی را برای درمان ایجاد کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب