خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی بررسی کرد:

رشد و صعود یا حرکت بر روی لبه چاقو

این روزها بازار مالی با نوسانات زیادی روبرو است. وقتی از منظر تکنیکال به شاخص می نگریم یک روند از پیش ترسیم شده در آن وجود دارد. گویا قرار است شاخص با حرکت سینوسی خود زمینه برای بهره گیری های سیاسی را فراهم نماید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی، این روزها بازار مالی با نوسانات زیادی روبرو است. وقتی از منظر تکنیکال به شاخص می نگریم یک روند از پیش ترسیم شده در آن وجود دارد. گویا قرار است شاخص با حرکت سینوسی خود زمینه برای بهره گیری های سیاسی را فراهم نماید. مزیت انتخاباتی و جلب نظر مخاطبان بازار سرمایه در این روزها یکی از دغدغه های سیاستمدران نیز بوده است.  غافل از آنکه در چنین آشفته بازاری رشد دستوری بازار می‌تواند در سال های آتی تحرکات نابسامانی را در بخش حقیقی اقتصاد با توجه به زیرساخت های ناقص آن ایجاد نماید. رشد ارزش اسمی و ذاتی سهم یک شرکت بدون توجه به قدرت رقابت و فضای نابسامان اقتصادی کشور بیشتر از پیش می تواند در به هم ریختگی قیمت های نسبی اثرات نامطلوبی به همراه داشته باشد.

سلطه سیاست های پولی در کشور بر سیاست های مالی و همچنین وجود دارایی های مسموم در ترازنامه شرکت هااز یک طرف و همچنین بسترهای مناسب رانت در بازار مالی از طرف دیگر فضای شفافیت اقتصادی را کمرنگ تر کرده و همین امر رفتارهای سودجویانه در بازار مالی را تقویت می کند. تبعیض قیمت، رفتارهای غالب و مغلوب در بین شرکت های موجود در بازار مالی و فقدان نقطه ثقل قیمتی متعادل در بازار در چنین شرایطی می تواند با رشد ساختگی در بازار زمینه تخریب اقتصاد و فروپاشی آن را سبب شود. بنابراین لازم است تا مسئولین ذیربط نسبت به هر نوع اقدام به تبعات آن نیز بیندیشند.

امیر حسین نجف زاده کارشناس و پژوهشگر اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری با اشاره به وضعیت روزانه شاخص کل می گوید:شاخص قبل از ناحیه حمایت سبز رنگ توسط یک کندل Hangingman وارد فاز مثبت گردید. و فردای آن روز کندل مارابوزوی دیگری از نوع سبز کندل قبلی را تقویت نمود. وزنه موجود در تحلیل شاخص کل مابین تحلیلگران در بازار موید یک روند مثبت برای شاخص در طی هفته های جاری است. با این حال لازم است کمی دقیق تر به موضوع نگریسته شود. در تاریخ 14.11.2020 تا تاریخ 13.12.2020 مشاهده می شود که روند حرکت Bulls (صعودی) در بین حد فاصل دو تاریخ مذکور (خطوط عمودی زرد رنگ) بر روند حرکت ریزشی (Bears) غلبه کرده و همین امر سبب گردید تا با تحریک جانب تقاضا، فشار بیشتری بر روی سهم های مرتبط با شرکت های بزرگ در بازار وارد شود و همین امر به تبع خود و با شاخص هم وزن را به سمت بالا هدایت نمود تا در این بین شرکت های خرد نیز بی نصیب از روند رشد تقاضا نمانند.

عکس فوق تحلیل روزانه شاخص را نشان می دهد

پژوهشگر اقتصاد ادامه داد:در حد فاصل بین دو خط عمودی آبی رنگ که ابتدای آن مربوط به کانال 38.2 سری فیبوناچی است و انتهای آن مربوط به ناحیه 61.8 کانال فیبوناچی است مشاهده می شود برای تثبیت روند صعودی شاخص لازم است تا محدوده قیمتی از محدوده منفی با شکست خط مبنا و میانگین روند حرکتی (ناحیه صفر در پایین تصویر) به سمت بالا واگرا شود. توجه نمایید باند D الگوی هارمونیک در خط افقی سفید رنگ اول بسته شده است هرچند در صورتیکه شاخص قبل از تثبیت روند صعودی خود ریزش نماید می تواند به ناحیه حمایت سبز رنگ تغییر جهت دهد. در صورتیکه شاخص طی هفته جاری به روند مثبت خود ادامه دهد باید بتواند بعد از عبور از  کانال 61.8 سری فیبوناچی همگرایی مثبت خود را حفظ نماید در غیر اینصورت قبل از ناحیه مقاومت امکان ریزش آن وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به کندل هفتگی شاخص ادامه داد: استوکستیک در ناحیه اشباع فروش قرار دارد و سعی دارد از ناحیه اشباع خارج شده و به سمت ناحیه اشباع خرید حرکت نماید کندل ایجاد شده برای هفته قبل می تواند کندل هفته ای بعدی را مثبت نشان دهد ولیکن این امر به شرط برگشت روند پول به بازار مالی است. این روند از طریق خط زرد رنگ نشان داده شده است که درصدد است از ناحیه 38.2 کانال فیبو به سمت مثبت حرکت نماید. بنابراین اگر بتواند ورود پول در این ناحیه تقویت شود و به سمت بالا شیفت پیدا کند می تواند کندل های مربوط به شاخص را به سمت بالا هدایت نماید.

عکس فوق تحلیل ماهانه شاخص را نشان می دهد

وی ادامه داد:نکته دیگری که باید توجه نمایید این است که اگر شاخص نتواند الگوی مثلث را بشکند احتمالا با یک مقامت جدید مواجه شود و کمی ریزش در نزدیکی مقاومت ایجاد شده را تجربه نماید. اما در صورتیکه از این ناحیه مثلثی عبور نماید می تواند رشد شاخص را انتظار داشت.   

در حال حاضر باید منتظر ماند و دید که آیا کندل ایجاد شده در هفته های بعدی به چه شکل خواهند بود.

دکتر نجف زاده با اشاره به روند ماهانه شاخص کل افزود:در بحث روند ماهانه شاخص کل فعلا نقطه ریزش قطعی مشاهده نشده است.

عکس فوق تحلیل ماهانه شاخص را نشان می دهد

او افزود:شاخص در ناحیه صفر فیبوناچی قرار داشته و فعلا باید منتظر ماند دید در طی یک ماه کندل فعلی به چه شکلی تغییر می یابد . در صورتی که فشار تقاضا زیاد باشد می تواند طول کندل مارابوزوی نزولی را کوتاه تر کرده و به اصطلاح طول دم آن را افزایش دهد.

پژوهشگر اقتصاد ادامه داد: در صورتیکه روند حرکت شاخص به گونه ای باشد که نتواند تقاضای قابل توجهی را لمس نماید ممکن است روند فعلی خود را حفظ نماید که در این حالت ترکیب سه کندل نشان داده شده با توحه به قرار گرفتن شاخص در ناحیه توزیع ریزش شاخص کل خواهد بود..

هفته های پیش رو برای سهامداران باید قابل توجه باشد...

زمان انتشار: جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۵:۰۳

شناسه خبر: 93801

مطالب مرتبط :
۱۲۳

این روزها نبض بورس به سختی می زند

کارشناس و پژوهشگر اقتصاد:شبیه سازی حرکت شاخص موید یک ریزش است اما این ریزش می تواند به صورت تدریجی صورت پذیرد.

۱۲۳

خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی بررسی کرد؛

بازار مالی یا میدان تقسیم ارث و میراث صاحبان قدرت!

بازار مالی امروز این روز ها بیشتر شبیه جنگ وراثت و قدرت نمایی وراث است.

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار در ایران طراحی و تولید شد

توسط محققان اصفهانی؛

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار در کشور طراحی و تولید شد

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار با مزیتهای رقابتی متعدد در کشورتوسط محققان شرکت زیست روانکار پویا مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طراحی و تولید شد، محصول ایرانی با مزیت رقابتی با نمونه های آلمان و کره جنوبی کاهش قیمت حدود ۵۰ تا ۷۰ درصدی را ایجاد کرده است.

بورس یکی از اجزای نظام اقتصادی است/ فهم حوزه تکنیکال و تاکتیکال رمز موفقیت شماست

در بررسی یکی از فعالان اقتصادی؛

بورس یکی از اجزای نظام اقتصادی است/ فهم حوزه تکنیکال و تاکتیکال رمز موفقیت شماست

توجه به سرمایه موجود و میزان تمایل برای سرمایه گذاری برای همه افراد حائز اهمیت است، اگر به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اید احتمالا با سوالاتی از این دست مواجه شوید، چطور معامله کنیم تا ضرر نکنیم؟ چطور پس از ضرر در بورس دلسرد نشویم؟برای دریافت پاسخ سوالات خود این گزارش را مطالعه نمایید.

رزاقی

کارشناس مسائل اقتصادی توضیح می دهد؛

بورس بازاری برای افزایش تولید یا قمارخانه ای برای نابودی آن

در شرایطی که دولت طی مالیات مستقیم ایجاد کرده ، بانک ها به جای وام های خود دارایی واحدهای تولیدی را مصادره و به پول نقد تبدیل می کند، سپس دارایی های مردم را روانه فعالیت هایی که سودآوری بالایی دارند، می کند، در این شرایط تولیدکنندگان مستاصل به جای انجام فعالیت های تولیدی ترجیح می دهند وارد بازار سرمایه شده و با اتخاذ سیاست هایی سودهای کلان به جیب بزنند و این تولید کشور است که مظلوم واقع شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب