توسط محققان اصفهانی؛

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار در کشور طراحی و تولید شد

شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار با مزیتهای رقابتی متعدد در کشورتوسط محققان شرکت زیست روانکار پویا مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طراحی و تولید شد، محصول ایرانی با مزیت رقابتی با نمونه های آلمان و کره جنوبی کاهش قیمت حدود ۵۰ تا ۷۰ درصدی را ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، گفت: شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی برای اولین بار با مزیتهای رقابتی متعدد در کشور توسط محققان شرکت زیست روانکار پویا مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان طراحی و تولید شد، محصول ایرانی با مزیت رقابتی با نمونه های آلمان و کره جنوبی کاهش قیمت حدود 50 تا 70 درصدی را ایجاد کرده است.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت زیست روانکار پویا در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که شرکت زیست روانکار پویا مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی و عضو انجمن شرکت های دانش بنیان و شبکه پژوهش و فناوری است که موفق به طراحی و ساخت شوینده های صنعتی بر پایه ترکیبات زیستی شد، اظهار کرد: از این محصول به عنوان جایگزین حلال های صنعتی پایه نفتی که برای پاک کردن مواد شیمیایی از سطوح و دست به کار می رود، استفاده خواهد شد.

 

حلال های آبی پایه نفتی طبق کنوانسیون بازل جز 47 مواد پرخطر طبقه بندی شده اند

سید عرفان سجادیه ادامه داد: واقعیت این است که حلال های آبی پایه نفتی ایجاد شده از پساب های صنعتی طبق کنوانسیون بازل جز 47 مواد پرخطر طبقه بندی شده اند زیرا این مواد هم باعث مشکلات زیست محیطی می شود هم با نشر بخارات آلی (VOC) مشکلات تنفسی برای استفاده کنندگان را به دنبال دارد.

وی در ادامه با بیان این که مشکلات زیست محیطی و سلامت انسان برای شوینده های پایه نفتی مسئله ای مورد توجه در همه جای جهان است، گفت: محققان در امریکا از جنبه های دیگر هم مطالعات و پروژه هایی تعریف و گزارش کرده  اند که اگر هر مصرف کننده خانگی در سال یک بطری از شوینده های زیستی را جایگزین شوینده های پایه نفتی کند، حدود 149 هزار بشکه نفت ذخیره شده که این انرژی برای گرمایش و سرمایش 85 هزار خانه در سال کافی است.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت زیست روانکار پویا، تصریح کرد: در شوینده های مرسوم پایه نفتی از حلال های نفتی و مواد شیمیایی مانند اتانول و استون برای شستشوی سطوح استفاده می شود اما در تکنولوژی سبز (بایو) به وسیله ی مواد زیستی و گیاهی مانند اسیدهای چرب، شوینده های زیستی تولید می شود.

 

وی افزود: محققان ما در شرکت زیست روانکار شوینده های زیستی پایه آبی را طراحی و تولید کرده اند، این دستاورد در کنار پایه آبی بودن به دلیل استفاده از تکنولوژی یونی و انحلال کامل در آب کارایی مناسبی در دمای پایین در مقایسه با شوینده های نفتی دارند که این مورد نیز کمک به ذخیره انرژی در استفاده از شوینده ها می کند.

این محقق تصریح کرد: تکنولوژی یونی استفاده شده در کنار شکست بهتر ساختار چربی، گریس، مواد پروتئینی و پلیمری باعث خشک شدن سریع تر و خروج بهتر آب از منافذ سطوح نیز می شود.

سجادیه، اظهار کرد: پساب های ایجاد شده از فرآیند شست و شو تجهیزات در صنایع مختلف مانند صنایع فولادی، نفت، گاز و پتروشیمی می تواند سبب مشکلات زیست محیطی فراوانی شوند، اما مزیت شوینده های زیستی بر شوینده های مرسوم، زیست سازگاری این مواد است. همچنین به دلیل زیست تخریب پذیری، بازیافت و تجزیه شوینده های زیستی، مشکلات زیست محیطی کاهش پیدا می کند.

 

این دستاورد در صنایع فولادی دارای قابلیت های خاص و مهم است

این محقق با اشاره به این که این شوینده زیستی برای صنایع مختلف با کاربرد خاص  می تواند تولید شود، عنوان کرد: از ویژگی های ممتاز این دستاورد قدرت محافظتی شوینده های مورد استفاده برای صنایع فولادی است، شوینده های زیستی مورد استفاده در صنایع فولاد علاوه بر شویندگی از زنگ زدگی سطوح فولادی با ایجاد یک لایه محافظ (passive layer) جلوگیری می کند.

 


 ایجاد لایه محافظ بر روی سطوح فلزی برای جلوگیری از زنگ زدگی

 

وی افزود: همچنین با توجه با تکنولوژی یونی استفاده شده در ساخت شوینده های مورد استفاده در صنایع فولاد، از دیگر مشکلات این صنایع که کلوخه شدن براده و سوفاله در طی عملیات های فلزکاری است، جلوگیری  به عمل می آید، این مزیت مهم به وسیله ی تشکیل بارهای الکتریکی همنام بر روی براده های و دفع آنها از یکدیگر ایجاد می شود.

 

 چسبیده و کلوخه شدن براده های فلزی در طی عملیات فلزکاری  بر روی سطوح دستگاهی

 

سجادیه ادامه داد: برای این منظور با استفاده از آزمون استاندارد ASTM D1125 میزان عبور پذیری جریان الکتریکی محلول 1درصد در حدود200-270 ppm اندازه گیری شده است، مضافا این که در شوینده‌ای که تولید کردیم در کنار خواص ضد زنگ و خوردگی، ویژگی زنگ بری نیز وجود دارد که سبب می شود زنگ و خوردگی های سطحی نیز از سطوح فولادی تمیز شود.

 

 عبور پذیری محلول 1 درصد شوینده زیستی صنایع فولادی 

 

از ویژگی های کم نظیر این دستاورد قدرت شویندگی برای رزین های سنتزی می باشد

مدیر تحقیق و توسعه شرکت زیست روانکار پویا، این دستاورد در صنایع دیگر هم کاربرد خاص خود را دارد، اظهارکرد: از ویژگی های کم نظیر شوینده هایی که طراحی و تولید کردیم می توان به قدرت شویندگی آن ها برای رزین های سنتزی نظیر پلی استر، آلکید، اپوکسی، پلی یورتان و آکریلیک ها اشاره کرد.

 

کاربرد شوینده زیستی رنگ و رزین در تمیز کردن تجهیزات صنعت رنگ، رزین و چسب

وی با بیان این که شوینده های رنگ و رزین شرکت زیست روانکار کاربردهای بسیاری در صنایع چسب و پوشش ها دارند، گفت: در صنایع رنگ و رزین از حلال های آلی و نفتی برای شست و شوی مخازن و دست استفاده می شود که بخارات آلی آن برای متصدیان و محیط زیست بسیار پر خطر است، اما شوینده های زیست روانکار پایه آبی و زیست سازگار هستند که با استفاده از آن میزان بخارات آلی به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.

 

خاصیت ضد باکتری و قارچ در صنایع نفت و گاز و دستگاههای صنعتی مهم است

سجادیه افزود: این شوینده های زیستی را طوری طراحی کرده ایم که با ایجاد خاصیت ضد باکتری و قارچ علاوه بر شویندگی سطح، کلونی های ایجاد شده از باکتری و قارچ نیز از بین می رود این باعث می شود مقاومت سطح در برابر رشد میکروارگانیسم ها افزایش یابد.

این محقق خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات صنایع ایجاد فساد و گندیدگی در مخازن نگه داری مواد شیمیایی است، که با شست و شوی اولیه سطح به وسیله ی این دسته از شوینده ها عمر مخازن و همچنین مواد موجود در آن افزایش پیدا می کند. شوینده های با خاصیت ضد باکتری و قارچ در مخازن صنایع نفت و گاز و همچنین مخازن دستگاه های صنعتی که مستعد رشد میکروارگانیسم ها است کاربردی بسیار مهم  دارد.

 

کاربرد شوینده زیستی ضد باکتری و قارچ در شست و شوی مخازن صنعتی

 

خاصیت آبگریزی، سهولت نفوذ و نرم کنندگی در صنایع نساجی مهم است

وی افزود: از دیگر ویژگی های مهم شوینده های زیستی که محققان شرکت زیست روانکار طراحی و تولید می کنند خاصیت آبگریزی آن است.

سجادیه تصریح کرد: این دسته از شوینده ها با خاصیت آبگریزی در صنایع نساجی و برای شست وشوی منسوجات نظیر پارچه و فرش استفاده می شود. این ویژگی در کنار شویندگی سبب می شود که نشست گرد و غبار و ایجاد لکه های چربی بر سطح پارچه کمتر شود.

 

کاربرد شوینده زیستی منسوجات در تمیز کردن لباس و پارچه مبلی

وی افزود: همچنین این دسته از شوینده های در فرآیندهای صنعتی تولید پارچه و رنگرزی به عنوان کمک فرآیند جهت نفوذ و ایجاد خواص نرم کنندگی در حمام های شست و شو یا ژیگر نیز می تواند استفاده شود. به علاوه در برخی از گریدهای خواص سفید کنندگی برای پارچه های روشن اضافه شده است.

 

کاربرد صنعتی شوینده زیستی نساجی در تولید و رنگ رزی پارچه

 

خاصیت جلا دهندگی در صنایع چوب مهم است

مدیر تحقیق و توسعه شرکت زیست روانکار پویا با بیان این که در طراحی  شوینده های چوب خاصیت جلا دهندگی نیز مورد نظر بوده است، بیان کرد: این ویژگی در صنایع چوب مورد اهمیت است زیرا با ایجاد یک لایه نگه دارنده روی سطح باعث درخشندگی سطح چوب در کنار ویژگی های آب گریزی می شود.

 

کاربرد شوینده زیستی چوب

سجادیه با بیان این که ایجاد لکه یک چالش مهم بر روی سطوح شیشه ای و همچنین سطوح سنگی و سرامیکی است سبب  افزایش تعداد مراحل و زمان شسست و شو می شود،  اضافه کرد: ایجاد خاصیت ضد لکه بر مبنای کاهش ضریب اصطکاک بین شوینده و سطح از دیگر ویژگی ها  این دسته از شوینده ها است و سبب می شود میزان لکه ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا  کند و یا از بین  برود.

 

 کاربرد شوینده زیستی در شست و شوی سنگ و شیشه

 

این محقق با اشاره به نیاز بالای کشور به شوینده های صنعتی زیستی با تکنولوژی یونی، اظهار کرد: این دستاورد در صنایع مختلفی نظیر: نفت، گاز و پتروشیمی، فولاد، نساجی، پلاستیک و لاستیک، رنگ و رزین، سنگ و سرامیک و چوب، شیشه، چرم، هتلینگ (هتلداری)، شست و شوی معابر شهری و همچنین کارواش ها نیاز است و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

چه کشورهایی دارنده این تکنولوژی هستند؟

مدیر تحقیق و توسعه شرکت زیست روانکار پویا با بیان این که این شوینده ها در همه جا کاربردی و مورد نیاز است، گفت: اما کشورهای غربی همچون آمریکا، آلمان و کشورهای آسیای شرقی مانند: کره جنوبی و چین و ژاپن دارای این تکنولوژی هستند.

 

شوینده های صنعتی زیستی قبلا نمونه های ایرانی داشته یا وارداتی است؟

این محقق تصریح کرد: بیشتر نیاز از طریق واردات از کشورهایی مثل آلمان برطرف می شود، احساس نیاز وجود داشته و شرکت های فناور و دانش بنیان هم ورود داشته اند و اقدام به طراحی و ساخت شوینده های زیستی هم کرده اند، اما  در این رابطه محققان شرکت زیست روانکار به دلیل پشتوانه دانشی و توسعه آن؛ تکنولوژی مورد نظر را بومی سازی و با فرمولاسیون منحصر بفرد و مواد اولیه کاملا بومی موفق به تولید محصولی شده اند که دارای مزیت های رقابتی متعددی است.

 

ارزبری آن چقدر است و بیشتر امکان خرید از چه کشورهایی برایمان وجود دارد؟

وی اظهار کرد: نمونه های خارجی این شوینده هایی که وارد می شود قیمتی در حدود 20 تا 30 دلار به ازای هر کیلوگرم دارند و از کشورهایی همچون آلمان و کره جنوبی واردات آن انجام می گیرد، محصول ایرانی درکنار مزیت رقابتی در مقایسه با نمونه های آلمان و کره جنوبی کاهش قیمت حدود 50  تا 70 درصدی را ایجاد کرده است.

 

در چه مرحله ای از تولید قرار دارید و برای تولید انبوه چه قدر سرمایه گذاری لازم است؟

سجادیه گفت: نمونه نیمه صنعتی شوینده های زیستی تولید شده است و شرکت زیست روانکار برنامه ریزی برای تولید انبوه را نیز انجام داده است.

 

تولید انبوه چقدر اشتغال ایجاد می کند و آیا از نظر مواد بکار رفته در این محصول کاملا خودکفا هستیم؟

وی بیان کرد: برآوردهایی برای اشتغال براساس برنامه فعلی در تولید انبوه در حدود 30 تا 40 نفر به صورت مستقیم است. از لحاظ مواد به کار رفته در شوینده های زیستی، شرکت زیست روانکار به طور کامل خودکفا است.

 

آیا برآوردی دارید نیاز کشور به این نوع محصول چقدر است؟

مدیر تحقیق و توسعه شرکت زیست روانکار پویا، گفت: به دلیل تعریف نشدن کد بین المللی سیستم هماهنگ(HS code) برای شوینده های زیستی، طبق بررسی های انجام شده برای HS code به شماره 3401 که مربوط به صابون (شوینده) و مواد اولیه آن می شود میزان واردات این دسته محصولات به ایران بر اساس سامانه مرکز تجارت جهانی(trademap)در سال 2019 در حدود 23 هزار تن بوده که ارزش حدودی 32 میلیون دلار داشته است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 93803

مطالب مرتبط :
تولید تجهیزات ابزار دقیق برای اولین بار در کشور/ کارگاه تخصصی ساخت این محصولات در استان فراهم کنید

محققان بوشهری موفق شدند؛

تولید تجهیزات ابزار دقیق برای اولین بار در کشور/ کارگاه تخصصی ساخت این محصولات در استان فراهم کنید

شرکت فنی مهندسی آسا اترس لیان در زمینه طراحی، ساخت و تولید تجهیزات ابزار دقیق و ارائه خدمات پیمانکاری در پروژه‌های فنی و مهندسی با تأکید بر موضوعات ابزار دقیق در سال ۹۶ در استان بوشهر تأسیس شده است و این شرکت توانسته با پشتوانه تجارب قوی هسته مرکزی و پتانسیل مناسب در جهت اهداف ساخت تجهیزات ابزار دقیق تشکیل دهد.

خبرگزاری علم و فناوری

بهداشت در آلودگی هوا

در روزهای آلودگی هوا به این توصیه‌های بهداشتی توجه کنید

نانو

ابداع نانوفیبرهای قویتر از فولاد

دانشمندان دانشگاه MIT با الهام گرفتن از طبیعت و برخی دیگر از نحوه تشکیل الیاف مصنوعی کولار، نانوساختارهای مونتاژی خود ساخته اند که به گفته آنها از فولاد قویتر هستند.

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

توسط محققان دانشگاه براون؛

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

محققان دانشگاه براون با تکنیک جدید، فلزات فوق العاده سخت را از نانوذرات ساختند. کار آنها ایجاد بلوک های سازنده ذرات نانو است که هنگام فشردن با هم ترکیب می شوند. به این ترتیب اندازه دانه های یکنواختی ایجاد می شود که می توان دقیقاً آنها را برای خواص پیشرفته تنظیم کرد.

۰۲۵۴

نخستین بار در جهان انجام شد؛

دستکاری مولکول DNA برای تخریب سلول های سرطانی

بتازگی و برای نخستین بار در دنیا محققان با دستکاری یک مولکول دی ان ای موفق به از بین بردن سلول‌های بنیادی تومورهای سرطانی در خون افراد شده‌اند.

https://www.news-medical.net/news/۲۰۲۱۰۱۲۲/Study-shows-disproportionate-impact-of-COVID-۱۹-on-Black-and-Asian-populations.aspx

پزشکان دانشگاه کوئین مری لندن گزارش کردند؛

مطالعه تأثیر نامتناسب کووید۱۹ بر جمعیت سیاه پوست و آسیایی را نشان می دهد

پزشکان دانشگاه کوئین مری لندن بر اساس مطالعه ای روی ۱۷۳۷ بیمار گزارش کردند: بیماران دارای زمینه های آسیایی و سیاه پوست از نرخ نامتناسب مرگ زودرس کووید۱۹ رنج بردند. پس از سازگاری برای سن و جنس، بیماران از نژاد آسیایی ۴۹/۱ برابر در مقایسه با بیماران سفید پوست و بیماران از پس زمینه سیاه ۳۰/۱ برابر بیشتر احتمال مرگ داشتند.

۱۲۳

خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی بررسی کرد:

رشد و صعود یا حرکت بر روی لبه چاقو

این روزها بازار مالی با نوسانات زیادی روبرو است. وقتی از منظر تکنیکال به شاخص می نگریم یک روند از پیش ترسیم شده در آن وجود دارد. گویا قرار است شاخص با حرکت سینوسی خود زمینه برای بهره گیری های سیاسی را فراهم نماید.

علمدار

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد:

صنعت نساجی یک صنعت راهبردی و اولویت صنایع استان یزد است

علمدار یزدی گفت: نساجی به عنوان یک صنعت پایدار و یکی از هفت صنعت راهبردی در توسعه صنعتی ایران در نظر گرفته شده است.

سیستم آموزش دانشگاه فنی و حرفه ای باید دوگانه باشد/ در کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت؛

افزایش بیش از ۷۰۰ کد رشته در دانشگاه فنی و حرفه ای در دوسال اخیر/ روی کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم

ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در سفر به استان اصفهان از چند دانشکده و کارگاههای دانشگاه فنی شهید مهاجر بازدید و چند پروژه عمرانی را افتتاح کرد و در نشستی با روسای دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای استان اصفهان، با بیان این که در دوسال اخیر بالای ۷۰۰ کد رشته اضافه کردیم، گفت: روی کیفیت آموزش مهارتی باید جدی تر رفتار کنیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب