بررسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد؛

کاهش ۱۰ درصدی انتشار گاز متان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹

متان یک گاز گلخانه‌ای قوی است که بعد از CO۲ دومین عامل بزرگ در گرم‌شدن کره زمین است، بررسی‌های جدید نشان می‌دهد میزان انتشار گاز متان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ درصد کاهش‌یافته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ متان یک گاز گلخانه‌ای قوی است که بعد از CO2 دومین عامل بزرگ در گرم‌شدن کره زمین است. متان از جمله گازهای خطرناک گلخانه‌ای است که افزایش آن در جو موجب گرمایش زمین می‌شود و ناسا برای ردگیری آن نقشه سه‌بعدی تهیه کرده است.

فعالیت‌های انسان‌ها در درازمدت باعث افزایش قابل‌توجه گازهایی مانند دی‌اکسیدکربن و متان می‌شود و انسان‌ها باید برای تغییر این وضعیت تغییراتی در نحوه کشاورزی و فعالیت‌های صنعتی خود انجام دهند تا آینده کره زمین حفظ شود. برنامه‌ریزی در این زمینه با استفاده از نقشه سه‌بعدی ناسا تسهیل می‌شود.

در حال حاضر، مقدار متان باتوجه‌به افزایش اکسیژن کاهش‌یافته است. مقدار متوسط کسر مولی متان در سطح زمین در سال ۱۹۹۸ حدود ۱۷۴۵ نانو مول/مول بود. غلظت آن در نیمکرهٔ شمالی بیشتر است. البته این غلظت‌ها وابسته به تغییرات فصلی هستند و در اواخر تابستان کمی تغییر می‌کنند.

 

برآوردهای برای سال 2017 نشان می‌دهد که میزان انتشار سالانه جهانی تقریباً 600 میلیون تن است. این در حالی است که حدود 9٪ بیشتر از میانگین 2000-2006 است.

محققان می‌گویند، در پایان سال 2019 ، غلظت متان در جو به حدود 1875 قسمت در میلیارد (ppb) رسیده است. مهم‌ترین عامل افزایش انتشار متان از بخش کشاورزی و زباله و بخش سوخت‌های فسیلی است.

بر اساس بررسی‌ها در سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۰ میلیون تن گاز متان در جو کره زمین منتشر شده است. ۲۵ درصد از این گاز به علت فعالیت‌های کشاورزی انسان منتشر شده است. ۶۰ درصد از این آلودگی هم ناشی از نشت گاز طبیعی در مراحل مختلف استخراج تا تولید و توزیع بوده است که میزان انتشار گاز متان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ درصد کاهش‌یافته است. بخش قابل‌توجهی از این کاهش ناشی از کمتر شدن فعالیت‌های شرکت‌های تولیدکننده نفت و گاز به علت کاهش تقاضای بازار است.

متان یک گاز گلخانه‌ای بسیار قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن (CO2) است و سهم عمده‌ای در گرم‌شدن کره زمین دارد. باتوجه‌به روز رسانی IEA در سال 2021 در زمینه انتشار متان، شرکت‌های نفت و گاز در سراسر جهان سال گذشته بیش از 70 میلیون تن متان در جو منتشر کردند. این به‌طورکلی معادل کل انتشار CO2 مربوط به انرژی کل اتحادیه اروپا است.

Global methane emissions from oil and gas – Analysis - IEA

تحلیل جدید IEA نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از کاهش انتشار متان در سال 2020 نه به این دلیل که شرکت‌ها مراقبت بیشتری برای جلوگیری از انتشار متان در عملیات خود داشتند، بلکه صرفاً به دلیل تولید کمتر نفت و گاز رخ‌داده است. به همین ترتیب، این خطر وجود دارد که با افزایش تولید این روند نزولی معکوس شود و به فعالیت اقتصادی جهانی کمک کند.

بخش انرژی از جمله نفت، گاز طبیعی، زغال‌سنگ و انرژی زیستی - از بزرگ‌ترین منابع انتشار متان هستند.

برآوردهای جدید نشان می‌دهد کاهش انتشار ده‌درصدی گاز متان نسبت به 2019 به دلیل رکود جهانی در تولید نفت و گاز و همچنین بیماری همه‌گیر ویروس کرونا (COVID-19) می‌توان عنوان کرد.

IEA says oil, gas methane emissions down 10% in 2020 as output fell |  Reuters

یکی از جدیدترین و امیدوارکننده‌ترین پیشرفت‌ها در زمینه درک میزان انتشار گاز متان در سراسر جهان، استفاده از ماهواره است. ماهواره‌های مختلف و مختلفی که امروزه در حال کار هستند می‌توانند تخمین غلظت اتان در مناطق جغرافیایی را ارائه دهند.

به‌عنوان‌مثال، ماهواره Sentinel 5P (پیش ساز) ، بخشی از برنامه Copernicus آژانس فضایی اروپا (ESA) ، خواندن غلظت متان را در مناطق 5 کیلومتری در 7.5 کیلومتر فراهم می‌کند که به طور متوسط ​​هر چهار روز کل جهان را پوشش می‌دهد. ماهواره GHGSat هر روز مساحت بسیار کمتری را پوشش می‌دهد اما می‌تواند داده‌ها را با وضوح مکانی بسیار ریز (حدود 50 متر در 50 متر) فراهم کند.

یک مزیت اساسی ماهواره‌ها این است که می‌توانند به مکان‌یابی سریع منابع بزرگ ساطع کننده کمک کنند. هنگامی‌که نشتی یافت شد، اغلب می‌توان آن را نسبتاً سریع برطرف کرد. پیش ‌از این، تشخیص نشت عمدتاً به استفاده از دوربین‌های حرارتی دستی برای شناسایی منابع انتشار انجام می‌شد که ممکن بود کند عمل کند. ماهواره‌ها و سایر روش‌های اندازه‌گیری هوایی مانند هواپیماهای بدون سرنشین یا هواپیما می‌توانند دید بسیار سریع‌تر و جامع‌تری را ارائه دهند.

شرکت تجزیه‌وتحلیل داده‌های Kayrros از خواندن ماهواره Sentinel 5P برای شناسایی و تفسیر انبوه متان در تعدادی از مناطق تولیدکننده نفت و گاز استفاده کرده است. به‌عنوان‌مثال، تحلیلگران Kayrros در ژانویه سال 2020 توده‌های حاصل از سه تأسیسات مختلف نفت و گاز در الجزایر را مشاهده کردند. این توده‌ها ناشی از منابعی است که بیش از 25 تن متان در ساعت منتشر می‌کند. نشت متان در آن مقیاس تقریباً معادل انتشار CO2 از یک نیروگاه زغال‌سنگ 750 مگاواتی است.

تصویری که توسط آخرین به‌روزرسانی‌های Methane Tracker نشان‌داده‌شده است از بسیاری جهات تصویری گیج‌کننده است. میزان تولید گازهای گلخانه‌ای برآورد شده از عملیات نفت و گاز بسیار زیاد است. علاوه بر این، بحران‌های بهداشتی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا به طور طبیعی بر دستور کارهای کوتاه‌مدت شرکت‌ها و سیاست‌گذاران مسلط است.

داده‌ها و اطلاعات بدست آمده از ماهواره‌ها برای بهبود درک جهانی از میزان انتشار گاز متان و فرصت‌های کاهش آنها ادامه خواهد یافت. بااین‌وجود ماهواره‌ها محدودیت‌هایی دارند:

    ماهواره‌های موجود نمی‌توانند داده‌هایی را در مناطق برفی، باتلاقی یا دریایی ارائه دهند.

    ماهواره‌ها فقط داده‌ها را برای منابع بزرگ ساطع کننده فراهم می‌کنند. آنها ممکن است در گرفتن منابع انتشار در مقیاس کوچک مانند اجزای معیوب که می‌توانند مقدار زیادی از انتشار را افزایش دهند، نتوانند.

ناسا برای بررسی نحوه شکل‌گیری و انتشار گاز متان نقشه سه‌بعدی از منابع تشکیل‌دهنده این گاز و نحوه انتشار و جابه‌جایی آن تهیه کرده تا مشخص شود این گاز آلاینده چگونه در جو زمین جابه‌جا می‌شود و چه اثراتی بر آینده آن می‌گذارد.

 

نقشه متان در جو زمین

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 93807

مطالب مرتبط :
گرمایش زمین

حیات روی زمین می‌تواند مانند سیاره زهره نابود شود+عکس

سیاره زهره، زمانی به مانند کره زمین بوده است، اما تغییرات اقلیمی باعث شد که در آن زندگی غیرقابل تحمل شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب