محققان دانشگاه سین سیناتی گزارش کردند؛

داروی تلاگلناستات، پرتودرمانی سرطان سر و گردن را موثرتر می کند

محققان دانشگاه سین سیناتی در یک مطالعه پرتودرمانی را با دارویی تایید شده (تلاگلناستات) ترکیب و در مدل های حیوانی دریافتند که این دارو به تنهایی رشد سلولهای سرطانی سر و گردن را تا ۹۰٪ کاهش می دهد و همچنین تأثیر پرتودرمانی را در حیوانات دارای تومورهای سر و گردن ۴۰٪ افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال اکسپرس، سرطان سر و گردن ششمین سرطان شایع در سراسر جهان است و در حالی که درمان های موثر وجود دارد، متأسفانه سرطان اغلب برمی گردد. محققان دانشگاه سین سیناتی در یک مطالعه پرتودرمانی را با دارویی تایید شده با نام تلاگلناستات (telaglenastat) ترکیب و در مدل های حیوانی دریافتند که این دارو به تنهایی رشد سلولهای سرطانی سر و گردن را تا 90٪ کاهش می دهد و همچنین تأثیر پرتودرمانی را در حیوانات دارای تومورهای سر و گردن 40٪ افزایش می دهد.

محققان دانشگاه سین سیناتی یک روش درمانی ترکیبی جدید را در مدل های حیوانی آزمایش کرده اند تا ببینند آیا آنها می توانند راهی برای بهتر و بهتر کردن درمان در حال حاضر پیدا کنند.

از آنجا که آنها برای انجام این کار از داروی مورد تأیید سازمان غذا و دارو استفاده می کنند، این امر می تواند زودتر از گذشته به انسان کمک کند.

کریستینا ویکر دانشجوی فوق دکترا در آزمایشگاه وینیتا تاکیار این تحقیق را سرپرستی کرد که به گفته وی امیدوار است یک روز زندگی بیماران را افزایش دهد.

او می گوید: "سرطان سر و گردن، مانند هر سرطانی، واقعاً زندگی را تغییر می دهد." "سرطان گردن و سر می تواند بر گلو، زبان یا بینی فرد تأثیر بگذارد، و بیماران اغلب نمی توانند قورت دهند، صحبت کنند یا غذا بخورند.

محققان در این مطالعه پرتودرمانی را با دارویی (تلاگلناستات) ترکیب کردند که یک آنزیم اصلی را در مسیر سلولی متوقف می کند که در سلول های سرطانی تغییر می کند و باعث رشد سریع آن سلول ها و مقاومت در برابر درمان می شود. ویکر می گوید این دارو قبلاً در چندین آزمایش بالینی مورد بررسی قرار گرفته است تا ببیند آیا می تواند درمان انواع سرطان ها را بهبود بخشد.

وی می گوید: "تاکنون، هیچ کس بررسی نکرده است که آیا این دارو پتانسیل بهبود پرتودرمانی در سرطان سر و گردن را دارد یا خیر. از همه مهمتر، این ترکیب دارویی توسط بیماران به خوبی تحمل شده و باعث کمترین عوارض جانبی می شود."

محققان با استفاده از مدل های حیوانی دریافتند که این دارو به تنهایی رشد سلولهای سرطانی سر و گردن را تا 90٪ کاهش می دهد و همچنین تأثیر پرتودرمانی را در حیوانات دارای تومورهای سر و گردن 40٪ افزایش می دهد.

ویکر می گوید: "با این نتایج و به خصوص با آزمایش های بالینی قبلی که نشان می دهد این دارو توسط بیماران به خوبی تحمل می شود ، امکان حرکت سریعتر به سمت آزمایش های بالینی سرطان سر و گردن وجود دارد." "در آینده، ما امیدواریم که این دارو برای موثرتر کردن درمان های پرتوی سرطان سر و گردن مورد استفاده قرار گیرد."

ویکر می گوید، در حال حاضر، متداول ترین روش درمانی برای آن سرطان پرتودرمانی است، اما سرطان در نیمی از بیماران سرانجام بازگشت می کند و اغلب برای بار دوم به درمان پاسخ نمی دهد.

وی می گوید: "هنگامی كه داروهای [سنتی] كارآمدتر نیستند، كنترل رشد سرطان دشوار می شود، كه می تواند منجر به سرطان سریعاً به اندام های دیگر شود." "بسیار مهم است که دانشمندان و پزشکان برای بهبود درمان این نوع سرطان، درمان های جدید سرطان را توسعه دهند و امیدوارم که یافته های ما یک گزینه دیگر برای کمک به بیماران باشد."

این یافته ها در مجله Cancer Letters منتشر شده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2021-01-drug-therapy-effective-neck-cancer.html

زمان انتشار: سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 93825

مطالب مرتبط :
سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

محققان دانشگاه کالیفرنیا گزارش کردند:

سیمان استخوانی رادیواکتیو جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی تومورهای استخوانی است

بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین انجام شده است، یک سیمان استخوان رادیواکتیو که برای تأمین حمایت و تابش موضعی به استخوان تزریق می‌شود، جایگزینی ایمن برای پرتودرمانی معمولی برای تومورهای استخوانی است.

پزشکان هشدار می دهند

پزشکان هشدار می دهند " زبان کووید" یکی از نشانه های عفونت است

پزشکان هشدار می دهند بر اساس تحقیقات جدید، زبان متورم یا تکه ای ممکن است نشانه ای از عفونت ویروس کرونا باشد.

استفاده از آنتی بیوتیک نوزادان با کاهش رشد در پسران همراه است

محققان گزارش کردند؛

استفاده از آنتی بیوتیک نوزادان با کاهش رشد در پسران همراه است

یک مطالعه جدید، توسط دانشکده پزشکی آزریلی دانشگاه بار ایلان فنلاند، نشان می دهد که درمان آنتی بیوتیکی طی ۱۴ روز پس از تولد با کاهش وزن و قد در پسران - اما نه دختران - تا شش سالگی همراه است.

عامل تصویربرداری جدید به اندازه گیری سلامت کلیه کمک می کند

با همکاری یک محقق ایرانی در دانشگاه واشنگتن؛

عامل تصویربرداری جدید به اندازه گیری سلامت کلیه کمک می کند

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتن شامل نویسندگان ادوین بالدلومار، دیوید ریچرت و کوروش شوقی عامل تصویربرداری با نام RadioCF برای کمک به ارزیابی کلیه های اهدایی و ابزاری بالینی برای ارزیابی سلامت کلیه ایجاد کردند، با این ابزار محققان توانستند تعداد نفرون ها را در کلیه موش های زنده و در کلیه انسان شمارش کنند.

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

توسط محققان دانشگاه براون؛

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

محققان دانشگاه براون با تکنیک جدید، فلزات فوق العاده سخت را از نانوذرات ساختند. کار آنها ایجاد بلوک های سازنده ذرات نانو است که هنگام فشردن با هم ترکیب می شوند. به این ترتیب اندازه دانه های یکنواختی ایجاد می شود که می توان دقیقاً آنها را برای خواص پیشرفته تنظیم کرد.

خانه نانو

مرکز هدایت حمایت بسیج علمی پژوهشی استان قم

از تحقیقات تا آموزش علوم نانو

خانم دکتر کاشانیان مسئول خانه نانو : ما از علاقه مندان حوزه نانو زیست فناوری جهت شرکت در دوره های ‌آموزشی استقبال میکنیم.

سرطان

محقق هاروارد: غذاهای چرب منبع تغذیه سلول‌های سرطان هستند

یک پژوهش انجام شده توسط دانشگاه هاروارد ادعا می‌کند که چربی می‌تواند منبع تغذیه سلول‌های سرطانی باشد.

شروع فعالیت شتابدهنده بسیج دانشجویی استان قم

شتاب دهنده بسیج دانشجویی بدنبال تبدیل علم به ثروت

شروع فعالیت شتابدهنده بسیج دانشجویی استان قم

معاون عملیات جهادی بسیج دانشجویی کل کشور : شتاب دهنده جهت، جهادگران را به نهادهای حل مسئله پیوند می دهد.

ببب

به همت سازمان بسیج علمی پژوهشی :

نشست پایگاه های علمی استان قم

هفته گذشته اولین جلسه نشست مسئولین پایگاه های علمی بسیج اقشار و شهری استان قم به همت و میزبانی سازمان بسیج علمی پژوهشی برگزار شد.

سرطان

با همکاری دانشمند ایرانی مطرح شد؛

ترکیبی جدید از درمان های ایمنی نویدبخش خوبی برای درمان سرطان ریه است

محققان دانشگاه مک مستر با همکاری دانشمند ایرانی خود، در محیط آزمایشگاه ثابت کرده اند که ترکیبی جدید از دو نوع سیستم ایمنی درمانی می تواند برای درمان سرطان ریه بسیار موثر باشد، که این نوع سرطان باعث مرگ بیش از هر نوع دیگر سرطان می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب