با همکاری یک محقق ایرانی در دانشگاه واشنگتن؛

عامل تصویربرداری جدید به اندازه گیری سلامت کلیه کمک می کند

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتن شامل نویسندگان ادوین بالدلومار، دیوید ریچرت و کوروش شوقی عامل تصویربرداری با نام RadioCF برای کمک به ارزیابی کلیه های اهدایی و ابزاری بالینی برای ارزیابی سلامت کلیه ایجاد کردند، با این ابزار محققان توانستند تعداد نفرون ها را در کلیه موش های زنده و در کلیه انسان شمارش کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتن شامل نویسندگان ادوین بالدلومار، دیوید ریچرت و کوروش شوقی عامل تصویربرداری با نام RadioCF برای کمک به ارزیابی کلیه های اهدایی و ابزاری بالینی برای ارزیابی سلامت کلیه ایجاد کردند، با این ابزار محققان توانستند تعداد نفرون ها را در کلیه موش های زنده و در کلیه انسان شمارش کنند.

بیش از 3000 کلیه اهدایی هر ساله در ایالات متحده دور ریخته می شوند، حتی اگر هزاران نفر در لیست انتظار پیوند کلیه می میرند. در حدود یک پنجم کلیه کلیه های اهدایی - به ویژه آنهایی که از افراد مسن تر، دارای شرایط متابولیک یا قلبی عروقی هستند و یا فوت کرده اند - بی کیفیت ارزیابی می شوند. پزشکان و بیماران اغلب از چنین کلیه هایی خودداری می کنند تا اینکه پیوند عضوی را که ممکن است کار نکند، پیوند دهند.

اما مطالعات نشان می دهد که برخی از کلیه های وتو شده قابل استفاده هستند. واچیک محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس یک عامل تصویربرداری ایجاد کرده اند که می تواند به ارزیابی دقیق سلامت کلیه کمک کند و به طور بالقوه برخی از کلیه های دور ریخته شده را نجات دهد.

عامل تصویربرداری، RadioCF لقب گرفته، هر نفرون در کلیه را متصل و روشن می کند. نفرون ها فیلترهای ریزی هستند که زباله های موجود در خون را پاک می کنند. افرادی که تعداد کمی نفرون دارند، در معرض ابتلا به بیماری مزمن کلیه قرار دارند. با کمک عامل تصویربرداری، گیم تایم ورد اف وارکرفت محققان توانستند تعداد نفرون ها را در کلیه موش های زنده و در کلیه انسان که برای پیوند رد شده بود، شمارش کنند.

این مطالعه که به صورت آنلاین در مجله آمریکایی فیزیولوژی منتشر شد: فیزیولوژی کلیه، امکان ایجاد RadioCF را به عنوان کمکی برای ارزیابی کلیه های اهدایی و ابزاری بالینی برای ارزیابی سلامت کلیه در افراد دیابتی، فشار خون بالا یا سایر شرایط آنهایی که در معرض خطر بیماری مزمن کلیه قرار دارند، ایجاد می کند.

نویسنده ارشد کوین بنت، استادیار رادیولوژی در انستیتوی رادیولوژی دانشگاه مالینکرود، می گوید: "افراد با تعداد مشخصی از نفرون متولد می شوند و سپس برخی از آنها با افزایش سن یا به دلیل آسیب دیدگی یا بیماری از دست می روند." "تصور می شود که تعداد نفرون ها با خطر پیشرفت بیماری کلیه ارتباط داشته باشد. فکر می کنم دانستن این تعداد برای پزشکان مفید باشد، اما هیچ فناوری برای اندازه گیری آن وجود ندارد. به نظر می رسد این اولین ابزاری با قابلیت ترجمه باشد که می تواند به طور مستقیم تعداد نفرون را اندازه گیری کند. "

نفرون ها عملکرد اصلی کلیه را انجام می دهند. گیم تایم wow اروپا هر چیزی که به نفرونها آسیب برساند یا آنها را از بین ببرد - قند خون بالا یا فشار خون مداوم، داروها، سموم، عفونت یا آسیب - یا اینکه تازه با یک مکمل کوچک نفرون به دنیا بیایید، عملکرد کلیه را مختل می کند و افراد را در مسیر پیشرفت بیماری مزمن کلیه و در موارد شدید، نارسایی کلیه قرار می دهد.

تقریباً 100  هزارنفر در ایالات متحده نارسایی کلیه دارند و منتظر پیوند هستند. محققان گفتند که همه موارد دیگر برابر است، کلیه با تعداد زیادی نفرون می تواند کاندیدای مناسب تری برای پیوند باشد، اما تعداد نفرون به طور معمول در تصمیم گیری های پیوند تعیین نمی شود.

بنت و همکارانش قبلاً روشی را برای شمارش تعداد نفرون با استفاده از یک پروتئین باردار معروف به فریتین کاتیونی و MRI تهیه کردند.

بنت می گوید: "ما نقشه زیبایی از نفرون ها با MRI به دست می آوریم، اما مسئله این است که MRI به دوز بالای فریتین کاتیونی نیاز دارد، بنابراین ممکن است ترجمه آن برای استفاده بالینی در بیماران زنده دشوار باشد." "بنابراین ما مولکول فریتین را گرفتیم و آن را به یک ماده PET تبدیل کردیم. این به ما اجازه می دهد دوز را با ضریب 1000 کاهش دهیم. "

توموگرافی انتشار پوزیترون یا PET، روشی برای تجسم ساختارهای بیولوژیکی با تشخیص تابش ساطع شده از یک برچسب رادیواکتیو متصل به یک مولکول هدف است. برای ساخت ردیاب PET برای نفرون ها، بنت و همکارانش رادیو ایزوتوپ Cu-64 را روی فریتین کاتیونی قرار دادند. به همراه بنت، تیم تحقیقاتی شامل نویسندگان اول ادوین بالدلومار یک محقق فوق دکترا، و دیوید ریچرت و کوروش شوقی دانشیار رادیولوژی - همه از دانشگاه واشنگتن - و همچنین جنیفر چارلتون، شریک تحقیقات بنت و همکار نویسنده متخصص نفرولوژیست کودکان در دانشگاه ویرجینیا، و دیگران هستند.

برای ارزیابی اینکه آیا می توان از RadioCF برای تخمین تعداد نفرون در حیوانات زنده استفاده کرد، محققان این ماده را به موش های سالم تزریق کردند. برای مقایسه، آنها همچنین به موشهایی که جهش داشتند تزریق کردند که تراکم نفرون آنها را حدود یک سوم کاهش داد. سیگنال PET در موشهای سالم به طور قابل توجهی قوی تر بود. برای هر دو گروه موش، سیگنال PET با چگالی محاسبه شده با شمارش نفرون در زیر میکروسکوپ ارتباط دارد.

محققان همچنین این ترکیب را در کلیه اهدا شده از یک زن 75 ساله درگذشته که برای پیوند رد شده بود، ارزیابی کردند. آنها کلیه را با RadioCF تزریق کردند و اسکن PET را انجام دادند. سپس، آنها مجدداً آن را با فریتین کاتیونی تزریق کردند و برای مقایسه MRI انجام دادند. همانطور که انتظار می رفت، MRI اطلاعات دقیق تری تولید کرد. اما این دو روش از نزدیک با هم ارتباط داشتند، که نشان می دهد RadioCF به طور دقیق تعداد نفرون ها را اندازه گیری کرده است.

"اگر ما بتوانیم تعداد نفرون را در افراد مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا یا موارد دیگری که آنها را در معرض خطر بیماری مزمن کلیه قرار می دهد، یا در افرادی که در مراحل اولیه بیماری کلیوی هستند، اندازه گیری کنیم، پزشکان می توانند درمان زودهنگام خود را برای حفظ کلیه شروع کنند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicine.wustl.edu/news/imaging-agent-may-help-gauge-kidney-health/

زمان انتشار: دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 93829

مطالب مرتبط :
سرطان

آیا استفاده از کرم ضدآفتاب ریسک سرطان را افزایش می‌دهد؟

BP-۳ یک ماده رایج در کرم ضد آفتاب و همچنین بسیاری دیگر از محصولات مصرفی بهداشتی دیگر است. با اینحال، تصور می‌شود که این ماده شیمیایی مختل کننده غده درون ریز نیز است.

غضروف

به رهبری محقق ایرانی تحقق یافت؛

غضروف هوشمند مهندسی شده داروهای آرتروز را به مفاصل تحت فشار وارد می کند

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به رهبری محقق ایرانی خود توانست طریق یک "غضروف هوشمند" مهندسی شده را ایجاد کنند که در صورت قرار گرفتن مفصل در فشار مکانیکی، داروی ضد التهابی ترشح می کند، برطرف کند.

پزشکان هشدار می دهند

پزشکان هشدار می دهند " زبان کووید" یکی از نشانه های عفونت است

پزشکان هشدار می دهند بر اساس تحقیقات جدید، زبان متورم یا تکه ای ممکن است نشانه ای از عفونت ویروس کرونا باشد.

استفاده از آنتی بیوتیک نوزادان با کاهش رشد در پسران همراه است

محققان گزارش کردند؛

استفاده از آنتی بیوتیک نوزادان با کاهش رشد در پسران همراه است

یک مطالعه جدید، توسط دانشکده پزشکی آزریلی دانشگاه بار ایلان فنلاند، نشان می دهد که درمان آنتی بیوتیکی طی ۱۴ روز پس از تولد با کاهش وزن و قد در پسران - اما نه دختران - تا شش سالگی همراه است.

کشف نانو بدن امیدوار کننده ای در برابر کووید۱۹ تولید شده توسط لاماها

در مصاحبه مدیکال نیوز مطرح شد؛

نانو بدن امیدوار کننده ای در برابر کووید۱۹ تولید شده توسط لاماها

محققان از نانو بدن امیدوارکننده ای تولید شده توسط لاماها خبردادند که می تواند به مبارزه با ویروس کرونا کمک کند، یک نانومد بدن به نام NIH-CoVnb-۱۱۲ بسیار محکم به بخشی از پروتئین سنبله SARS-CoV۲ متصل است که با تعامل گیرنده ACE۲ ارتباط دارد،

داروی تلاگلناستات، پرتودرمانی سرطان سر و گردن را موثرتر می کند

محققان دانشگاه سین سیناتی گزارش کردند؛

داروی تلاگلناستات، پرتودرمانی سرطان سر و گردن را موثرتر می کند

محققان دانشگاه سین سیناتی در یک مطالعه پرتودرمانی را با دارویی تایید شده (تلاگلناستات) ترکیب و در مدل های حیوانی دریافتند که این دارو به تنهایی رشد سلولهای سرطانی سر و گردن را تا ۹۰٪ کاهش می دهد و همچنین تأثیر پرتودرمانی را در حیوانات دارای تومورهای سر و گردن ۴۰٪ افزایش می دهد.

دانشگاه

با همراهی بسیج علمی و پژوهشی مازندران

طرح توانمند سازی دانش آموختگان دانشگاه‌های مازندران عملیاتی می‌شود

عضو خانه نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از اجرای طر توانمند سازی دانش آموختگان دانشگاه‌های استان در طرح علم در خدمت جامعه خبر داد.

تصفیه

تصفیه آب با کمک ورقه های گرافین

محققان دانشگاه براون آمریکا، فناوری جدید و امیدوارکننده‌ای برای تصفیه آب ارائه داده‌اند که از شکاف‌های کوچک موجود در ورقه گرافین، برای جداسازی آلاینده‌ها و تصفیه آب به صورت کارآمد استفاده می‌کند.

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

توسط محققان دانشگاه براون؛

فلزات فوق العاده سخت با تکنیک جدید از نانوذرات ساخته شد

محققان دانشگاه براون با تکنیک جدید، فلزات فوق العاده سخت را از نانوذرات ساختند. کار آنها ایجاد بلوک های سازنده ذرات نانو است که هنگام فشردن با هم ترکیب می شوند. به این ترتیب اندازه دانه های یکنواختی ایجاد می شود که می توان دقیقاً آنها را برای خواص پیشرفته تنظیم کرد.

سرطان

محقق هاروارد: غذاهای چرب منبع تغذیه سلول‌های سرطان هستند

یک پژوهش انجام شده توسط دانشگاه هاروارد ادعا می‌کند که چربی می‌تواند منبع تغذیه سلول‌های سرطانی باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب