آیا افرادی که کرونا گرفته‌اند هم باید واکسن بزنند؟

برخی معتقدند ابتلا به کروناویروس و بهبودی پس از منجر به ایجاد ایمنی طبیعی در بدن نسبت به ویروس میشود. اما آیا نباید از واکسن استفاده کرد؟

اگر قبلا به کووید-19 آلوده شده باشید، ممکن است از خود بپرسید که آیا باید واکسینه شوید یا خیر؟ پاسخ کوتاه این مسئله بله است حال بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ifl science، سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده هر دو گفته‌اند، واکسن‌های کووید-19 فارغ از اینکه قبلا به ویروس مبتلا شده‌اید یا نه به شما ارائه می‌شود.

آیا اگر ویروس کووید-19 را گرفته باشیم بازهم نیاز است که واکسن بزنیم؟

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری می‌گوید آنها این تصمیم را براساس شواهد قانع‌کننده‌ای مبنی بر احتمال عفونت مجدد به این بیماری اتخاذ کرده‌اند.

پروفسور «پیتر هوتز»، رئیس مدرسه پزشکی «بیلور» دراینباره می‌گوید: « ما هنوز میزان ایمنی حاصل شده از ابتلا به ویروس را نمی‌دانیم، همچنین بسیاری وجود دارند که ممکن است واکسن زده باشند و مبتلا به نوع بدون علامت ویروس شده باشند.»

مقدار زیادی از شواهد نشان داده است که می‌توان دو بار به ویروس کووید-19 مبتلا شد. با اینحال، همچنان مسائل زیادی پیرامون ابتلا مجدد وجود دارد که ما چیزی از آن نمی‌دانیم.

یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها در این ارتباط سوال درباره میزان دوام آنتی بادی‌های حاصل از ابتلا است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که آنتی بادی‌های کوویدد-19 ممکن است طی دو تا سه ماه از بین بروند، درحالی که برخی دیگر گفته‌اند که حتی عفونت‌های خفیف نیز می‌توانند باعث ایجاد ایمنی طولانی مدت شوند، چراکه شواهد از پاسخ سلول‌های «تی» حافظه بدست آمده است. به احتمال زیاد، حافظه ایمنی میان افراد متفاوت است و موارد شدیدتر احتمالا پاسخ ایمنی قوی‌تری را ایجاد می‌کند.

پادتن یا آنتی‌بادی نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی‌ژن خاصی، تولید می‌شود و در خون به گردش درمی‌آید یا در محل تولید باقی می‌ماند تا به آنتی‌ژن (معمولاً اجسام بیگانه همچون باکتری و ویروس ولی گاه حتی بافت طبیعی بدن یا یک ماده غذای است) حمله‌ور شود و آن را بی‌زیان سازد. هر پادتن یک آنتی‌ژن ویژه را هدف خود تشخیص می‌دهد. پادتن‌ها از پلاسموسیت‌ها ترشح می‌شوند؛ و به ایمنی هومورال مربوط است. پس از برخورد لنفوسیت B با آنتی‌ژن خاص خود، تقسیم شده و سلول B خاطره و پلاسموسیت به وجود می‌آورند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 93837

مطالب مرتبط :
توقف واکسیناسیون در ژاپن، استرالیا، نیوزلند و تایوان

توقف واکسیناسیون در ژاپن، استرالیا، نیوزلند و تایوان

کشورهایی که در کنترل همه گیری کرونا موفق عمل کرده‌اند، برای اجرای واکسیناسیون با واکسن شرکت آمریکایی فایزر عقب‌نشینی کرده و منتظر نتایج آن در سایر کشورها هستند.

۰۱۴۴

رئیس علوم پزشکی استان سمنان در نشست خبری؛

سمنان|موج چهارم کرونا درصورت عدم رعایت/سهم استان سمنان در میزان فوتی ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی سمنان با نگرانی از ورود موج چهارم کرونا به این استان افزود:در صورتی که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجهی شود باید شاهد ورود موج چهارم کرونا به استان سمنان باشیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب