آیا واکسن‌های mRNA ماده ژنتیکی ما را تغییر می‌دهند؟

اگر از ساخت واکسن کرونا خوشحال هستید باید بدانید که در همین حین عده زیادی تحت تاثیر شایعات، به اثربخشی واکسن ها باور ندارند.

یکی از شایعات رایج در مورد واکسن‌های کووید-19 در شبکه‌های اجتماعی درحقیقت ترس از تغییر «دی-ان-ای» توسط آنها است، ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که این مسئله ابدا صحیح نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ifl science، دو واکسن اصلی کووید-19 یعنی فایزر و مدرنا واکسن‌هایی هستند که براساس فناوری «ام-آر ان ای» ساخته شده است.

واکسن‌های «ام-آر ان ای» «دی-ان-ای» شما را تغییر نمی‌دهند

این واکسن‌ها با تزریق قطعه مصنوعی کوچکی از کد ژنتیکی ویروس در بدن انسان، مکانیزم واکسن را فعال می‌نماید. این کد ژنتیکی دستورالعمل‌هایی را برای سلول‌های ما ایجاد می‌کند که قطعه‌ای بی‌ضرر از پروتئین سنبله ویروس را بسازند تا باعث شود سلول‌های بدن این دستورالعمل‌ها را بخوانند و قطعه‌ای بی‌خطر تولید شود.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن ما با این قطعه پروتئین رو‌به‌رو می‌شود، شناسایی و تولید آنتی بادی علیه آن می‌آموزد. به تعبیری ساده‌تر، واکسن‌های «ام-آر ان ای» دستورالعمل‌هایی را برای بدن خود فراهم می‌کنند که خود واکسن درست درست کنند. این روش در مقابل با واکسن‌های معمولی است که با استفاده از نسخه‌های ضعیف پاتوژن یا یک قسمت بی‌ضرر از پاتوژن، اثر مشابهی را به دست می‌آورند.

برخی به دروغ ادعا کرده ‌اند که ماده ژنتیکی نظام‌مندی در واکسن‌های «ام-آر ان ای» وجود دارد که «دی-ان-ای» را تغییر می‌دهد.

«هلن پتوسیس-هریس» متخصص واکسیناسیون و دانشیار گروه پزشکان عمومی در دانشگاه اولکند نیوزیلند دراینباره می‌گوید: « «دی-ان-ای» شما درون سلول است و هسته آن است. این فناوری «ام-آر ان ای» راهی برای دسترسی واقعی به این قسمت از سلول ندارد و اصولا رسیدن آن به این قسمت غیرممکن است.»

آر ان ای پیام رسان (mRNA) (اختصاری mRNA) یک گروه مهم از RNA هست که یک برنامه ژنتیکی را برای تولید یک محصول پروتئینی(پلی پپتید)، رمز(کدینگ) می‌کند. mRNA، از یک الگوی DNA، رونویسی(ساخته) می‌شود و اطلاعات کدینگ را به مکان‌های سنتز پروتئین یعنی ریبوزومها، حمل می‌کند.

در این مکان، آمینواسیدهای منتقل شده توسط آران آی ناقل (tRNA) با توجه به اطلاعات آورده شده توسط آران آی پیک(mRNA) ترجمه می‌شوند(پروتئین ساخته می‌شود). در mRNA همچون DNA، اطلاعات ژنتیکی در رشته‌ای از نوکلئوتیدها که از کدون‌های شامل سه باز سه تایی از (آدنین، گوانین، سیتوزین و یوراسیل)تشکیل و کد شده‌است. هر کدون دارای یک اسید آمینه خاص کد شده‌است به جز کدون‌های انتهایی که سنتز پروتئین را به اتمام می‌رسانند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 93841

مطالب مرتبط :
توقف واکسیناسیون در ژاپن، استرالیا، نیوزلند و تایوان

توقف واکسیناسیون در ژاپن، استرالیا، نیوزلند و تایوان

کشورهایی که در کنترل همه گیری کرونا موفق عمل کرده‌اند، برای اجرای واکسیناسیون با واکسن شرکت آمریکایی فایزر عقب‌نشینی کرده و منتظر نتایج آن در سایر کشورها هستند.

۰۱۴۴

رئیس علوم پزشکی استان سمنان در نشست خبری؛

سمنان|موج چهارم کرونا درصورت عدم رعایت/سهم استان سمنان در میزان فوتی ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی سمنان با نگرانی از ورود موج چهارم کرونا به این استان افزود:در صورتی که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجهی شود باید شاهد ورود موج چهارم کرونا به استان سمنان باشیم.

هاروارد فایزر

محقق هاروارد اثربخشی واکسن کرونای فایزر را زیر سوال برد

ویلیام هازلتین (William Haseltine) محقق برجسته حوزه ژنوم انسان و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد می گوید داده های موجود در خصوص واکسن کرونای فایزر به اندازه کافی اطمینان بخش نیستند. آقای هازلتین فایزر از کمپانی فایزر به دلیل انتشار اثربخشی واکسن بدون ذکر جزئیات بررسی ها انتقاد کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب