افرادی که تلومر کوتاه دارند کرونای شدیدتر می‌گیرند

بررسی ارتباط میان تلومرهای کوتاه و ویروس کرونا نشان میدهد که افراد دارای تلومرهای کوتاه به کرونای شدیدتری مبتلا میشوند.

تحقیقات جدید که در مرکز تحقیقات سرطان کشور اسپانیا با همکاری بیمارستان صحرایی «کووید-آی-اف-ای-ام-ای» انجام شده است، نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به حالت شدید کووید-19 دارای تلومرهای کوتاه‌تری هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، تلومرها ساختارهای خاص پروتئینی «دی-ان-ای» هستند که در دو انتهای 46 کروموزوم ما یافت می‌شوند. این ساختارهای پروتئینی درحقیقت نقش محافظتی دارند. آنها از طریق ویژگی‌های محافظتی خود از آسیب غیرضروری «دی-ان-ای» هنگام تقسیم سلولیف جلوگیری می‌نمایند و به حفظ اطلاعات ژنوم ما یاری می‌رسانند.

پژوهشی جدید نشان داده است، بیماران مبتلا حالت شدیدتر کووید-19 احتمالا دارای تلومرهای کوتاه‌تری هستند

با تکثیر «دی-ان-ای» در هنگام تقسیم سلولی، کمی از ساختار آن از بین می‌رود، تلومرهای به همین‌جهت وجود دارند که از «دی-ان-ای» در کروموزوم مراقبت نمایند. تلومرها با افزایش سن کوتاه‌تر می‌شوند. همین امر یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان در سنین بالا می‌شود. زیرا وقتی این تلومرها کوتاه شوند، توانایی محافظتی آنها کمتر شده و خطای بیشتری را انجام می‌دهند.

هم‌اکنون، محققان به سرپرستی دکتر «ماریا بلاسکو» به پژوهشی درباره ارتباط طول کوتاه‌تر تلومر و شدت ابتلا به کووید-19 پرداختند.

در بخشی از مقاله چاپ شده آنها در این ارتباط آمده است: « آنچه در نتایج توجه ما را به خود جلب کرد این بود که عفونت ویروسی حاصل از ویروس سارس-کووید-2 ممکن است به دلیل عدم توانایی در پتانسیل بازسازی بافت‌ها باشد.»

این مطالعه بر روی 89 بیمار (61 زن و 28 مرد) بستری در بیمارستان «آی-اف-ای-ام-ای» انجام شده است. برخی از این افراد مبتلا به حالت شدید بیماری بودند و برخی دیگر مبتلا به حالت خفیف شده بودند.

نتایج این پژوهش نشان داد بین کوتاه بودن طول تلومر و شدت ابتلا به کووید-19 ارتباط قوی وجود دارد. این ارتباط نشانگر این بود که بیماران صرف نظر از سن، هر چه تلومر کوتاه‌تری داشتند، شدت بیماریشان نیز بیشتر بود.

تلومر پایانه فیزیکی کروموزم‌های خطی می‌باشد که از یک توالی غیر کدکننده تشکیل یافته‌است. در پستانداران تلومر مرکب از تعداد متغیری توالی‌های تکراری، با رمز TTAGGG می‌باشد. توالی تکرار شونده تلومری در سایر جانداران نیز دارای فرمول کلی مشابهی است که این شباهت نشاندهنده نقش حیاتی و در نتیجه محفوظ باقی‌ماندن ساختار تلومر می‌باشد. کشف کارکرد تلومر و آنزیم تلومراز در دهه ۱۹۹۰ توسط سه دانشمند آمریکایی به نام‌های الیزابت بلک‌برن، خانم کرول گریدر و آقای جک زوستاک، منجر به اهدای جایزه نوبل سال ۲۰۰۹ به این سه نفر شد.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 93842

مطالب مرتبط :
توقف واکسیناسیون در ژاپن، استرالیا، نیوزلند و تایوان

توقف واکسیناسیون در ژاپن، استرالیا، نیوزلند و تایوان

کشورهایی که در کنترل همه گیری کرونا موفق عمل کرده‌اند، برای اجرای واکسیناسیون با واکسن شرکت آمریکایی فایزر عقب‌نشینی کرده و منتظر نتایج آن در سایر کشورها هستند.

۰۱۴۴

رئیس علوم پزشکی استان سمنان در نشست خبری؛

سمنان|موج چهارم کرونا درصورت عدم رعایت/سهم استان سمنان در میزان فوتی ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی سمنان با نگرانی از ورود موج چهارم کرونا به این استان افزود:در صورتی که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجهی شود باید شاهد ورود موج چهارم کرونا به استان سمنان باشیم.

۵

معاون توسعه و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی یزد اعلام کرد

آموزش گسترده نیروهای کادر درمان برای مقابله با کرونا

وفائی نسب با اشاره به ضرورت آموزش پرسنل درگیر بیماری اظهار داشت: خوشبختانه همه ارگانها کمک کردند تا بحث آموزش خوب پیش برود به گونه ای که تمام پرسنل بیمارستان به صورت گسترده آموزش دیدند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب