زبان کرونایی : الگوی لکه‌های زبان افراد مبتلا به کرونا منحصر به فرد است+عکس

مطالعات درباره کووید ۱۹ همچنان ادامه دارد و ما همچنان به آگاهی های جدیدی از این ویروس میرسیم. در تازه ترین مورد یکی از علائم رایج ویروس را شناخته ایم.

در میان بسیاری از علائم عجیب و غیر منتظره کووید-19، استاد برجسته انگلیسی اخیرا یکی دیگر از علائم کمتر شناخته شده که عفونت دهانی است را برجسته ساخته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ifl science، پروفسور «تیم اسپکتور» متخصص اپیدمیولوژی در کالج «کینگ» لندن، در توییتی عکسی از زبان یک فرد ناشناس که از لکه‌های سفید غیرمعمول پوشیده شده بود را به اشتراک گذاشت و از آن به عنوان زبان کوویدی نام برد.

زبان کوویدی: یک پروفسور علائم کمی شناخته‌شده ویروس کووید-19 را برجسته ساخته است

«اسپکتور» این نکته را برجسته می‌سازد که زبان کوویدی در هیچ یک از لیست علائم کووید-19 در سیستم بهداشت عمومی انگلستان ثبت نشده است. با این وجود او معتقد است که این علامت می‌تواند به‌طور بالقوه یکی از نشانه‌های اصلی ابتلا به عفونت ویروسی باشد.

پروفسور «اسپکتور» روز چهارشنبه در توئیت خود نوشت: « از هر پنج نفر مبتلا به کووید-19، یک نفر دارای علائمی است که در لیست رسمی علائم سیستم بهداشت عمومی انگلستان نیامده است. یکی از برجسته‌ترین این علائم ذکر نشده بثورات پوستی است. اکنون نیز تعداد زیادی از زبان‌های کوویدی و زخم‌های عجیب دهان به این علائم ذکر نشده اضافه شده است، بنابراین اگر هر کدام از این علائم را داشته‌اید، حتما در خانه بمانید.»

پروفسور «اسپکتور» درحال پیشبرد برنامه مطالعاتی براساس داده‌های اپلیکیشن «زو کووید» است. این اپلیکیشن به افراد اجازه می‌دهد به طور روزانه و ساعتی گزارشاتی از علائم کووید-19 خود را ثبت نمایند. با بیش از 4.5 میلیون نفر کاربر این اپ، برنامه مطالعاتی پروفسور «اسپکتور» امیدوار است با توجه به گستردگی داده‌های درک علمی جدیدی را از علائم مختلف ویروس در میان افراد مختلف بدست آورد.

علائم کرونا ویروس جدید که منجر به بیماری کووید-۱۹ می‌شود، معمولاً چند روز پس از آلوده شدن فرد به ویروس شروع می‌شود. اما در بعضی افراد ممکن است علائم کمی دیرتر ظاهر شوند. براساس آمارها و تحقیقات انجام شده علائم می‌توانند شامل: تب (در۴۳/۸ درصد افراد هنگام پذیرش و ۸۸/۷ درصد افراد هنگام بستری)، سرفه خشک (در ۶۷/۸ درصد موارد)، اختلال تنفسی، احساس خستگی و درد عضلانی (در ۱۱ تا ۱۴٪ موارد)، اسهال (در ۳٫۸ درصد موارد) باشند.

به‌طور متوسط incubation period یا دورهٔ نهفتگی علائم، چهار روز بوده‌است. کدورت یا اصطلاحاً Ground-glass opacity در سی‌تی اسکن قفسه سینه، در ۵۶/۴ درصد موارد دیده شده‌است. ۱۷/۹ درصد از بیماران با بیماری غیر شدید و ۲/۹ درصد از بیماران با علائم شدید، هیچگونه مشکلی را در رادیولوژی یا سی‌تی اسکن خود نشان ندادند. لنفوسیتوپنی یا کاهش تعداد لنفوسیت‌های در گردش خون در ۸۳/۲ درصد افراد در هنگام پذیرش، مشاهده شد.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 93843

مطالب مرتبط :
توقف واکسیناسیون در ژاپن، استرالیا، نیوزلند و تایوان

توقف واکسیناسیون در ژاپن، استرالیا، نیوزلند و تایوان

کشورهایی که در کنترل همه گیری کرونا موفق عمل کرده‌اند، برای اجرای واکسیناسیون با واکسن شرکت آمریکایی فایزر عقب‌نشینی کرده و منتظر نتایج آن در سایر کشورها هستند.

ارلذلراذلر

پاسخ به پرسشی مهم :

آیا تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند منجر به خطرناک تر شدن سویه های ویروس کرونا شود؟

برخی از کارشناسان نگران هستند که این استراتژی می تواند ویروس را به روش های مضر تکامل بخشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب