چگونه افراد مخالف واکسن را آگاه کنیم؟

یک میکروبیولوژیست افسانه‌های ضد واکسن را به راحتی زیر سوال برد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، همزمان با شروع واکسیناسیون در بریتانیا، گروه‌های ضد واکسن شروع درحال پخش کردن افکار و پروپاگاندای خود در شبکه‌های اجتماعی هستند.

یک گروه از موسسه شبکه‌های فناوری تصمیم گرفتند به مقابله با این حملات بپردازند و استدلال این گروه‌های ضد واکسن را وارد چالش نمایند. نماینده اصلی این گروه دکتر «اریک یاگر» استادیار میکروبیولوژی در مرکز آموزش زیست دارو بوده است.

اولین افسانه‌ای که گروه‌های ضد واکسن به آن دامن زدند، این ایده بود که واکسن کووید-19 حاوی برخی از مواد نا امن است. در سال گذشته این افراد ادعا می‌کردند که واکسن حاوی جیوه است، اما امسال حرف عوض کرده و می‌گویند، احتمالا واکسن کووید-19 حاوی فرمالدئید است. این ماده می‌تواند در غلظت‌های بالا بسیار خطرناک باشد، اما مقادیر استفاده شده در چرخه تولید واکسن به هیچ وجه به مقدار خطرناک حتی نزدیک هم نبوده است.

بدن انسان به طور معمول مقدار کمی از این ماده را تولید می‌کند و اتفاقا بسیار هم مفید است، اما فارغ از این مسئله هر واکسنی که از مراحل آزمایش انسانی با موفقیت عبور می‌کند به این معناست که دانشمندان و پژوهشگران از همه چیز بابت ایمنی آن اطمینان یافته‌اند.

دکتر «یاگر» در اینباره می‌گوید: « بیشتر این مواد آنقدر کم هستند که ابدا نمی‌توانند خطرناک باشد، درضمن برخی از این مواد در طول روند ساخت از بین رفته و یا به طورکلی کنار گذاشته می‌شوند.»

افسانه دوم بر استفاده بافت جنین تازه متمرکز است، این روش ساخت واکسن که در واکسن آکسفورد به‌کار رفته اغلب به دلایل مذهبی رد شده و با آن مخالفت می‌شود.

.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸:۰۳

شناسه خبر: 93879

مطالب مرتبط :
۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

انصراف ۴ کشور از تزریق واکسن آمریکایی/فعلا منتظر نتیجه واکسن در سایر کشورها می‌مانیم

انتشار وسیع اخبار مرگ و میر افرادی که واکسن شرکت آمریکایی فایزر را دریافت کرده‌اند، منجر به استیصال برخی از کشورها برای آغاز واکسیناسیون شده است و تصمیم گرفته‌اند تا حصول اطمینان کامل از ایمنی و موثر بودن واکسن کرونا، نسبت به آن اقدام نکنند.

واکسن

آخرین وضعیت ۳ واکسن برتر کرونا چگونه است؟

امید برای واکسن: بررسی سه واکسن پیشرو

واکسن

نمودار کارایی واکسن فایزر منتشر شد+عکس

این نمودار نحوه عملکرد واکسن فایزر را نشان می‌دهد.

ویروس کرونا

موفقیت واکسن همیشگی آنفلوانزا در مرحله اول آزمایش انسانی+عکس

فاز یک انسانی آزمایشات واکسن آنفولانزای جهانی با موفقیت انجام شد.

واکسن شخصی سازی سرطان پوست اثر طولانی مدت را نشان می دهد

واکسن فایزر منجر به آلرژی می‌شود+عکس

دو نفری اولی که در کشور بریتانیا واکسن فایزر را دریافت کردند، واکنش‌های آلرژیکی از خود نشان دادند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب