تماشا کنید: نقشه مناطقی از مریخ که آب دارند مشخص شد

وجود آب در کره مریخ، آنچنان که پیشتر فکر می‌کردیم، گسترده نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، پژوهش جدیدی که توسط محققان مرکز علوم فضایی و سیاره‌ای «آرکانزاس» انجام شده، ادعا می‌کند، وجود آب در مریخ به شکل آب نمک آنچنان که می‌پنداشتیم، گسترده نیست.

محققان داده‌های مربوط به میزان تبخیر آب نمک را که در آزمایشات شبیه سازی مریخ به دست آمده بود را جمع‌آوری و با یک مدل آب و هوایی از این سیاره ترکیب کردند تا نقشه‌ای از مکان‌هایی که در مریخ ممکن است، آب در آنجا وجود داشته باشد، طراحی کنند.

آب نمک که مخلوطی از آب و نمک است در برابر تبخیر و یخ‌زدگی، مقاومت بیشتری نسبت به آب خالص دارد. یافتن این ترکیب در کره مریخ برای دانشمندان به جهت، جست و جوی برای حیات در گذشته و یا حال و یا سفر احتمالی انسان‌ها به آنجا بسیار پراهمیت است.

« وینسنت چرویر» نویسنده اصلی این پژوهش دراینباره می‌گوید: « دانشمندان تمام تغییرات عمده مایعات را از جمله انجماد، جوش و تبخیر را مورد بررسی قرار دادند، ما نیز اینبار به‌جای بررسی یک فاز، همه خصوصیات آن را بررسی کردیم و سپس نقشه‌هایی را با درنظر گرفتن همه آن فرآیندها به طور همزمان، طراحی نمودیم. مطالعات پیشین بخاطر بررسی تک فازی خود ممکن است، مدت زمان باقی مانده آب نمک را روی سطح فضای سرد، بیش از اندازه تخمین زده باشد. درحقیقت اصلی‌ترین یافته ما این بود که اگر همه مراحل تغییرات مایعات را با هم مورد بررسی قرار ندهیم، همیشه ثبات مایعات در این مورد آب نمک را بیش از حد ارزیابی خواهیم کرد.»

.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹:۱۷

شناسه خبر: 93885

مطالب مرتبط :
مریخ

نخستین تصویری که مریخ نورد «استقامت» از مریخ مخابره کرد+عکس

اولین تصاویر از مریخ نورد استقامن ناسا به زمین مخابره شده است. این مریخ نورد چندی پیش با موفقیت به محل ماموریت خود رسید.

مریخ

هفته حیاتی مریخ در سال جدید

از آنجایی که یک سال مریخ ۶۸۷ روز زمینی است، این رویداد تقریباً هر دو سال یکبار اتفاق می افتد که به ترتیب با اعتدال بهار و پاییز در نیم کره شمالی و جنوبی مشخص می شود.

طوفان شن

کشف عجیب محققان آکسفورد در مریخ+عکس

طوفان های شن سال ۲۰۱۸ در مریخ اصلا تصادفی نبوده اند. حالا محققین آکسفورد علت اصلی این طوفان ها را کشف کرده اند.

سکونت در مریخ

بهترین محل برای زندگی انسان‌ها در مریخ مشخص شد+عکس

کره ماه، به عنوان نخستین مکان برای شهرک‌سازی برون‌زمینی انسان‌ها پیشنهاد شده اما ماه دارای اتمسفر نیست در حالی که مریخ با اتمسفر رقیقی که دارد امکان بیشتری برای میزبانی از انسان و دیگر گونه‌های زیست آلی را فراهم می‌کند.

پی دبلیو

بشنوید: جدیدترین صدایی که مریخ نورد ناسا ضبط کرده است

نخستین فایل صوتی و تصویری از صدای وزش باد درسطح سیاره مریخ از سوی ناسا منتشر و با دگرگونی در فرکانس های آن قابل شنیدن برای انسان ها شد. به تازگی ناسا برخی از صداهای ضبط شده توسط آخرین مدل مریخ ‌نورد را منتشر کرده‌ است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب