با ابتکار جوان گلستانی

هوشمندسازی اشیاء ارزان شد

جوان مبتکر گلستانی توانسته با هوشمندسازی وسایل عادی منزل این فناوری لوکس را در اختیار اقشار متوسط و حتی ضعیف جامعه قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان؛ از هوشمند سازی اشیاء به عنوان راه حلی جدید در جهان پیرامون یاد می شود و اما وقتی صبحت از هوشمندسازی اشیاء می شود تصور آنکه بتوانیم آن را در اختیار افرادی حتی با سطح درآمد متوسطه جامعه قرار دهیم سخت و یا محال به نظر می رسد.

 

اما جوان مبتکر گلستانی پا به این عرصه نهاده و توانسته به تکنولوژی دست پیدا کند که وسایل معمولی خانه را بسیار ارزان تر از نمونه های خارجی هوشمند کند.

 

 

اتصال وسایل و اشیاء به همدیگر، پیشرفت تازه‌ای در اینترنت به شمار می رود و از سویی دغدغه بسیاری از خانواده ها و مخاطرات آنها را کاهش می دهد.

 

از سویی دیگر در این ایام که با مشکل قطعی برق رو به رو هستیم هوشمندسازی اشیاء در تازه ای برای صرفه جویی به روی ما باز می کند و به این منظور به سراغ «محمد ابوالقاسمی» جوان مبتکر گلستانی که در این حوزه فعالیت می کند رفتیم و گفتگویی با وی ترتیب دادیم که از منظر می گذرانیم. 

 

*لطفا کمی در مورد فعالیت خود توضیح دهید.

ابوالقاسمی: مجموعه ما در حوزه هوشمندسازی فعالیت می کند، طوری که از طریق اینترنت می توان لوازم منزل و یا اماکن اداری و تجاری را از راه دور کنترل کرد.

 

*انگیزه شما برای ورود به این عرصه چه بود؟

ابوالقاسمی: این حوزه هر روز رو به پیشرفت است و به آینده تعلق دارد و باید از هم اکنون در این حوزه گام برداریم تا وقتی که دوران اوج این عرصه آغاز شد حرفی برای گفتن داشته باشیم.

 

*لطفا در مورد شرکت خود و فعالیت های آن توضیح دهید.

ابوالقاسمی: نزدیک به ۱۲ سال است که در زمینه برنامه نویسی، طراحی اپلیکشن، سایت و طراحی نرم افزار برای ادارات و بخش خصوصی فعالیت داریم و نزدیک به یک سال است که در کنار فعالیت های قبلی وارد بخش تولید سخت افزارها و نرم افزارهای هوشمندسازی شدیم.

 

*چه موانع و مشکلاتی بر سر راه شما وجود داشته؟

ایوالقاسمی: هزینه های اینترنت اشیاء مقداری سنگین است لذا  طبقات پایین و متوسط جامعه توان استفاده از مواهب اینترنت اشیاء را ندارند و بیشتر طبقه ثروتمند جامعه از آن استفاده می کند.

 

با توجه به اینکه بیشتر اجناس خارج از کشور تولید می شوند و وارداتی به شمار می روند با افزایش دلار  قیمت آنها روند صعودی پیدا کرده است، از طرفی جامعه به مسئله هوشمندسازی به عنوان یک کالای لوکس نگاه می کند حال آنکه ما درصدد هستیم این ابداع را آنقدر گسترده کنیم ‌که طبقات متوسط و پایین جامعه هم بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند.

 

به عنوان مثال شخصی که می خواهد یک کولر را هوشمندسازی کند  باید مارک هوشمند کولر مربوطه را خریداری کند که قیمت آن نسبت به نمونه های معمولی تر بسیار بیشتر است به همین دلیل طبقه متوسط جامعه سراغ کولر هوشمند نمی رود ولی ما کاری انجام می دهیم که طبقه متوسط و پایین جامعه با استفاده از اینترنت اشیاء بتوانند وسایل منزل خود اعم از لامپ، وسایل سرمایشی و گرمایشی، تلویزیون و غیره را با کمک دستگاه های ما هوشمند کنند و از آن لذت ببرند بدون آنکه نیاز باشد هنگام خرید هزینه بالایی را برای یک کالای هوشمند بپردازند.

 

در واقع در حالت عادی اگر کسی خواستار هوشمندسازی لوازم خانگی خود مانند جاروبرقی، وسایل گرمایشی، سرمایشی و غیره باشد باید با پرداخت هزینه زیاد برای خرید کالای هوشمند اقدام کند اما ما با استفاده از اینترنت اشیاء می توانیم کالای فعلی که مردم از آن استفاده می کنند را هوشمند کنیم تا بتوانند آنها را از طریق اینترنت کنترل کنند.

 

با این فناوری کسی که بیرون از منزل است با هوشمندسازی لوازم خانگی چند دقیقه قبل از ورود به منزل می تواند کولر یا بخاری را روشن کند و دمای منزل را تنظیم کند و یا کسانی که به مسافرت می روند، می توانند از راه دور روشنایی منزل را در ساعت موردنظر خود خاموش یا روشن کنند.

 

مردم با کمک تجهیزاتی که ما تولید می کنیم، می توانند از طریق اینترنت لوازم خانگی خود را هوشمند کنند بدون آنکه نیاز باشد وسیله جدیدی خریداری کنند.

 

*آیا این تجهیزات شما کاملا تولید داخل است و یا اینکه بخشی از آن از خارج از کشور وارد می شود؟

ابوالقاسمی: تمامی تجهیزات اعم از سخت افزار، نرم افزار، برد و بسته بندی مربوط به آن توسط ما و در داخل کشور طراحی و تولید می شود تنها برخی از قطعات مانند مقاومت و غیره وارداتی است به همین دلیل هزینه کاری که ما انجام می دهیم بسیار پایین است و نمونه های خارجی هوشمند نیاز به هزینه بالایی دارند.

 

* استقبال مردم از کار شما چگونه بوده است؟

ابوالقاسمی: می توان گفت تاکنون هر کسی که کار ما را دیده از آن استقبال کرده است البته در حال حاضر کار ما آماده ورود به بازار نیست و در حال بسته بندی و تهیه فیلم های ویدئویی هستیم و امیدواریم تا قبل از نوروز ۱۴۰۰ بتوانیم نخستین سری از کارهای خود را وارد بازار فروش کنیم.

 

البته در دو سال اخیر در حال راستی آزمایی محصول تولیدی خود هستیم و در کالاهای تعدادی از منازل نیز نصب کردیم تا محصول با اطمینان و کیفیت بالایی وارد بازار شود.

 

 

*گفتید محصول تولیدی شما نسبت به مشابه خارجی مقرون به صرفه تر است در مورد این موضوع بیشتر توضیح دهید.

 

ابوالقاسمی: در حالت عادی اگر کسی بخواهد لامپ منزل خود را هوشمند کند باید پریز هوشمند تهیه کند که حداقل ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد که ما این کار را با ۱۳۰ هزار تومان انجام می دهیم و یا با محصول تولیدی ما مردم می توانند کولر یا تلویزیون خود را با هزینه ۱۱۰ هزار تومان هوشمندسازی کنند حال آنکه نمونه های خارجی آن بیش از یک میلیون تومان هزینه در بردارد.

 

*به جز اینترنت اشیاء، تولید طرح دیگری را نیز در دست اجرا دارید؟

ابوالقاسمی: به جز اینترنت اشیاء و هوشمندسازی لوازم، تولید دستگاه پیجر  که بیشتر در رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد نیز در دستور کار ما قرار دارد که این محصول هم همزمان با اینترنت اشیاء وارد بازار می شود.

 

 هدف نخست ما این است که  این محصولات با قیمتی ارزان تر از نمونه های مشابه وارد بازار شود و در دسترس عموم مردم قرار گیرد.

 

* چه انتظاری از مسئولان دارید؟

ابوالقاسمی: تاکنون مسئولان زیادی از محصولات ما بازدید کردند اما حمایت های آنها مورد قبول ما نبود،  و انتظار ما از آنها کمک و حمایت واقعی است.

 

به نظر می رسد از آنجایی که مسئولان به افراد زیادی در حوزه کارآفرینی کمک می کنند سهم کارآفرینان از حمایت مسئولان کافی نیست و بهتر است کارآفرینان واقعی که زمینه اشتغالزایی تعدادی از افراد را فراهم کردند شناسایی کنند و از این دسته افراد حمایت داشته باشند.

 

متاسفانه برخی از افراد که به عنوان کارآفرین فعالیت می کنند حتی به خود هم نمی توانند کمک کنند چه برسد به دیگران، لذا حمایت مسئولان از این افراد جز هدر دادن بودجه و امکانات دولتی لطف دیگری ندارد.

 

*آیا هوشمندسازی و محصولات تولیدی شما در کاهش مصرف برق هم موثر است؟

ابوالقاسمی: بله با هوشمندسازی، روشنایی منزل تنظیم‌ می شود و در فصل گرما نیز با هوشمندسازی وسایل سرمایشی می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 93978

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

شروع اینترنت نسل پنج

اینترنت نسل پنجم از امروز در دسترس مردم قرار گرفت

نشت گاز

جوان دهدشتی «جعبه سیاه نجات» را اختراع کرد

احمدرضا افشاری جوان ۲۵ ساله اهل شهر دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد دستگاهی به نام «جعبه سیاه نجات» اختراع کرده است.

مخت

سلسله گزارشات از مخترعین و نخبگان بسیجی استان قم‌

مخترع بسیجی قمی با ۱۵ اختراع

گپ و گفتگو دوستانه خبرگزاری علم و فناوری استان قم با مخترعو نخبه بسیجی قمی که ۱۵ اختراع ثبت شده دارد .

از اینترنت اشیا چقدر می دانید؟

توسط نخبه مازندرانی طراحی و تولید شد

اینترنت اشیاء در خدمت کشت گلخانه‌ای

نخبه مازندرانی موفق به تولید نرم افزار موبایلی با قابلیت کنترل کشت گلخانه‌ای شده است.

ایده ابتکاری بسیجیان دزفول برای ضدعفونی معابر

توسط گروه جهادی انجام شد

ایده ابتکاری بسیجیان دزفول برای ضدعفونی معابر/ساخت دستگاهی با ۹ ساعت صرفه جویی در وقت

بسیجیان دزفول با یک ایده ابتکاری دستگاهی برای ضدعفونی معابر ساختند که ۸ تا ۹ ساعت در وقت صرفه جویی می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب