قابل توجه بیماران دیابت نوع دو؛

متفورمین سرطان زاست

متفورمین داروی کاهش دهنده قند، در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، سرطان زاست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است متفورمین که به عنوان یک داروی عادی و معمول در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم استفاده می شود، دارای موادی است که سرطان زا می باشد.

این ماده که NDMA نام دارد مخفف کلمه ی N-نیترو سدیم اتیل آمین می باشد. همچنین این سازمان اعلام کرده است که اگر افرادی که به صورت رایج از این دارو استفاده می کنند بسیار حیاتی و مهم است که در مورد راه های درمانی دیگر با پزشک خود صحبت کنند.

با توجه به این که ماده ی NDMA کارسینوژن (سرطان زا)  می باشد در برخی از داروهای موثر بر فشار خون و داروی رانیتیدین نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این گونه موارد سازمان غذا و دارو نسبت به استفاده ی این ماده به شرکت های دارو سازی هشدار داده است.

این سازمان اعلام کرده است که اگر مقدار کمی از دوز این دارو مصرف شود احتمال گسترش سرطان در افراد کم می باشد اما اگر افراد به صورت رایج از این دارو استفاده می کنند باید در ارتباط با راه های درمانی جایگزین با پزشک خود مشورت کنند.

 

در ارتباط با ماده ی NDMA این ماده در بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت، سبزی ها، محصولات لبنی و حتی آب وجود دارد اما مقدار آن بسیار کم می باشد.

محدودیت و مقدار قابل قبول ماده ی NDMA در استفاده های دارویی 96 نانوگرم در روز می باشد. این ماده ی دارویی زمانی که در دوز هایی بالایی استفاده می شود باعث مشکلات کبدی، ریوی و کلیوی می شود.

سازمان بهداشت جهانی نیز عنوان کرده است که NDMA در دوز های بالا باعث سرطان معده و روده می شود. این گونه پژوهش ها بر روی حیوانات آزمایشگاهی به خصوص موش انجام شده و تاکنون در انسان سرطان مشخصی در ارتباط با این ماده گزارش نشده است.

 سازمان غذا و دارو در این مورد اعلام کرده است که بیماران نباید به صورت ناگهانی مصرف داروی خود را قطع کنند و نسبت به راه های درمانی دیگر و انتخاب هایی که وجود دارد با پزشک خود مشورت کنند.

 

گزارش از احسان نبی عبدالیوسفی

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94022

مطالب مرتبط :
دیابت

شناسایی ۶ نوع پیش دیابت در یک مطالعه بلندمدت

محققان در یک مطالعه ۲۵ ساله ۶ نوع مشخص از پیش دیابت را شناسایی کرده اند.

کرونای جدید

کرونا جهش یافته و آنچه درمورد آن می‌دانیم

دو واریانت جهش یافته ی ویروس کرونا باعث نگرانی کارشناسان سلامت شده است.

سرطان

محقق هاروارد: غذاهای چرب منبع تغذیه سلول‌های سرطان هستند

یک پژوهش انجام شده توسط دانشگاه هاروارد ادعا می‌کند که چربی می‌تواند منبع تغذیه سلول‌های سرطانی باشد.

دیابت

دیابت از دیدگاه طب سنتی/ بایدهاو نبایدها تغذیه ای مبتلایان دیابت

معینی متخصص طب سنتی گفت: بدن انسان مجموعه ای از ارگان های مختلف بوده و این تصور که با خوردن یک غذا یا داروی گیاهی بتوان از بیماری پیشگیری کرد صحیح نیست بلکه باید سبک زندگی را عوض کرد.

مردم و کرونا

ناخواسته ویروس کرونا را به خانه نبریم!

شواهد جدید براساس اخبار سلامت جهانی نشان دهنده ی این است که افرادی که در ظاهر فاقد علائم و نشانه های بیماری هستند و در حقیقت از نظر ظاهری سالم می باشند، می توانند دقیقا مانند افراد دارای علائم این ویروس کرونا را به اطرافیان خود انتقال دهند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب