برگزاری اولین همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی در دانشگاه محقق اردبیلی

اولین همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی با پذیرش ۶۵ مقاله در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ اولین همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی با پذیرش 65 مقاله در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در مراسم افتتاحیه این همایش اظهار کرد: گروه زبان و ادبیات فارسی از قدیمی‌ترین گروه‌های دانشگاه است که اولین همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی برگزار می‌کند.

عزیز حبیبی با اشاره به اینکه این همایش باید در سال‌های آتی هم ادامه داشته باشد، اضافه کرد: باید در بحث گسترش و ترویج زبان فارسی بیش‌ازپیش فعالیت کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه محقق اردبیلی از مهرماه 1357 فعالیت خود را شروع کرده و در دامن انقلاب اسلامی رشد کرده است، افزود: این دانشگاه در طول فعالیت‌های حدود 43 ساله خود افتخارات متعددی برای استان و کشور کسب کرده است.

حبیبی افزود: ورود دانشگاه محقق اردبیلی به رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۱ دانشگاه‌های برتر جهان با کسب رتبه سوم دانشگاه‌های جامع کشور، کسب رتبه ۳ ایران و ۲۰۷ جهان در رنکینگ Green Metric دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی توسط دانشگاه محقق اردبیلی، قرارگرفتن دانشگاه محقق اردبیلی در رتبه هفدهم دانشگاه‌های جامع کشور در رتبه‌بندی جهانی ISC-۲۰۲۰ و قرارگرفتن دانشگاه محقق اردبیلی در زمره دانشگاه‌های یک درصد برتر جهان از جمله این افتخارات است.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی اضافه کرد: این دانشگاه افتخارات متعدد فرهنگی کسب کرده و با نهادهای فرهنگی تعامل مثبت و نزدیکی داشته و در حوزه عمرانی هم در سال جاری ساختمان کتابخانه مرکزی و ساختمان دانشکده علوم اجتماعی افتتاح شده و چندین پروژه دیگر هم در دست اجرا است.

همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

سید محمد رضی نژاد عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی و دبیر اجرایی اولین همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی در این همایش اظهار کرد: زبان فارسی تنها یک زبان نیست بلکه یک فرهنگ و هویت است.

وی با بیان اینکه فراخوان این همایش اول شهریورماه سال جاری منتشر شد، ادامه داد: 80 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که 65 مقاله پذیرش نهایی شدند و 12 مقاله به‌صورت شفاهی ارائه می‌شود.

رضی نژاد افزود: زبان فارسی و رسانه‌ها، نگارش و ویرایش در متون خلّاق، عربی در فارسی، بررسی متون نگارش و ویرایش، زبان فرنگی در فارسی، شیوه‌های نوین ویراستاری، صورت و محتوا در ویرایش، دستور زبان فارسی و نگارش و ویرایش، بلاغت و نگارش و ویرایش، سبک‏‌شناسی و نگارش و ویرایش، آسیب‏‌شناسی ترجمه، تصحیح نسخه‌ها، راه‌های پرورش معانی، املای خط فارسی، فلسفۀ ویرایش، نوآوری‌های کاذب در زبان فارسی، آسیب‌شناسی آموزش زبان فارسی در آموزش و پرورش، راهکارهای تقویت مهارت نوشتاری در آموزش زبان فارسی و خارجی، پیشینه ویرایش متون فارسی، بررسی اصول نگارش و ویرایش در متون کلاسیک فارسی، نگارش و ویرایش فارسی در ارتباط با نظریات و مکاتب زبان‏‌شناسی، بررسی نگارشی و ویرایشی متون علمی و زبان و ادبیات فارسی محورهای این همایش بودند.

زبان سازنده هویت جامعه است

رئیس دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: هویت هر جامعه به زبان آن جامعه است و زبان سازنده هویت جامعه است.

مرتضی ابراهیمی در مراسم همایش ملی ویرایش و نگارش زبان فارسی در دانشگاه محقق اردبیلی گفت: امروزه هویت بشر در تعاملات رواج پیدا می‌کند که این کار در بازتولید هویت و جایگاه جغرافیایی ملت و کشور را سبب می‌شود. زبان فارسی یک ارثیه فاخر است و ما باید در پاسداشت و گسترش آن تلاش کنیم.

هویت هر جامعه به زبان آن جامعه است

رئیس دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: نگارش خانه‌تکانی و ویرایش به دنبال زینت دادن زبان فارسی است و نگارش و ویرایش روح ادبیات است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل هم گفت: درگذشته نه‌چندان دور زبان فارسی از سرحدات کشور فراتر رفته و جهان را تحت تأثیر قرار داده بود.

عبدالله بحرالعلومی با بیان اینکه دغدغه‌های مقام معظم رهبری در مورد زبان فارسی برای همه ما نقطه کامل است، تصریح کرد: زبان فارسی زبانی است که غربی‌ها برای نفوذ به جهان اسلام به فکر ضربه‌زدن بر این زبان هستند.

زمان انتشار: سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶:۵۸

شناسه خبر: 94027

مطالب مرتبط :
کنفرانس

به همت پژوهشکده مدیریت آب دانشگاه محقق اردبیلی برگزار خواهد شد:

دومین کنفرانس بین‌المللی و پنجمین کنفرانس ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست

دومین کنفرانس بین‌المللی و پنجمین کنفرانس ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در ۱۹ و ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ به همت پژوهشکده مدیریت آب دانشگاه محقق اردبیلی برگزار خواهد شد.

پزشکان هشدار می دهند

پزشکان هشدار می دهند " زبان کووید" یکی از نشانه های عفونت است

پزشکان هشدار می دهند بر اساس تحقیقات جدید، زبان متورم یا تکه ای ممکن است نشانه ای از عفونت ویروس کرونا باشد.

۱۲۳۴

استان اردبیل قطب درمان ناباروری کشور

ناباروری یکی از معضلاتی است که برخی از خانواده‌ها با آن درگیر هستند و به‌ناچار برای تشخیص نوع ناباروری و درمان می‌بایستی که به مراکز درمان ناباروری مراجعه نمایند.

نخبگان

نشست انجمن علمی نخبگان بسیجی شهرستان بیله سوار به روایت تصویر

نشست انجمن علمی نخبگان شهرستان بیله سوار با حضور مسئولین علمی استانی و شهرستان بیله سوار برگزار شد.

مخترعین

بازدید مسئول علمی شهرستان پارس آباد از کارگاه مخترعین بسیجی به روایت تصویر

مسئول علمی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان پارس آباد از کارگاه مخترعین بسیج بازدید کرد.

سرطان

کارشناس دانشگاه علوم پزشکی مطرح کرد

میزان بروز سرطان در کهگیلویه و بویراحمد ۸۴۲ مورد است/ ۸۰ درصد سرطان های بدخیم برگرفته از سبک زندگی است

کارشناس سرطان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان بروز سرطان در استان ۸۴۲ مورد بوده که از این تعداد ۳۸۱ مورد معادل ۴۵ درصد در زنان و ۴۶۱ مورد معادل ۵۵ درصد نیز در مردان رخ داده است.

زیست بوم

زیست بوم فناوری و نوآوری یکی از ارکان اقتصاد دانش بنیان

فلسفه وجودی شرکت‌های دانش بنیان در وهله نخست تجاری‌سازی تولیدات علمی در زمینه فناوری‌های راهبردی و در گام بعدی تولید ثروت از طریق ارائه آن در بازارهای هدف است.

شبکه آموزش، شبکه عدالت آموزشی و فرصت‌های برابر

شبکه آموزش، شبکه عدالت آموزشی و فرصت‌های برابر

در بین شبکه های تلویزیونی آموزش و اینترنتی شاد، شبکه تخصصی آموزش بیشترین امتیاز را در آموزش علم و دانش کسب کرده است.

جشنواره

مصاحبه با برگزيده جشنواره جهادگران علم و فناوری استان اردبیل

جشنواره جهادگران علم و فناوری، همه ساله به منظور تجليل از محققين و مخترعین برجسته استان جهت معرفي فعاليت‌هاي علمی، تحقيقاتي و فناوری های برتر با تأکيد بر جنبه‌هاي نو‌آوري برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب