محققان گزارش کردند؛

استفاده از آنتی بیوتیک نوزادان با کاهش رشد در پسران همراه است

یک مطالعه جدید، توسط دانشکده پزشکی آزریلی دانشگاه بار ایلان فنلاند، نشان می دهد که درمان آنتی بیوتیکی طی ۱۴ روز پس از تولد با کاهش وزن و قد در پسران - اما نه دختران - تا شش سالگی همراه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال اکسپرس، تصور می شود که قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک ها در روزهای اول زندگی بر جنبه های فیزیولوژیکی رشد نوزاد تأثیر می گذارد. یک مطالعه جدید، توسط دانشکده پزشکی آزریلی دانشگاه بار ایلان فنلاند، نشان می دهد که درمان آنتی بیوتیکی طی 14 روز پس از تولد با کاهش وزن و قد در پسران - اما نه دختران - تا شش سالگی همراه است.

 

همچنین در این مطالعه محققان دریافتند که شاخص توده بدنی (BMI)  در دختران و پسران بدنبال استفاده از آنتی بیوتیک پس از دوره نوزادی و طی شش سال اول زندگی به طور قابل توجهی بالاتر است.

این یافته ها، که در ژورنال ارتباطات نیچر در 26 ژانویه 2021 منتشر شد، ممکن است نتیجه تغییرات در ایجاد میکروبیوم روده باشد.

تأثیر قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک نوزادان در گروهی از 12422 کودک متولد سالهای 2008-2010 در بیمارستان دانشگاه تورکو فنلاند بررسی شد. نوزادان فاقد هرگونه ناهنجاری ژنتیکی یا اختلالات مزمن قابل توجه در رشد بودند و نیازی به درمان آنتی بیوتیکی طولانی مدت نداشتند. آنتی بیوتیک ها در 14 روز اول زندگی به 1151 مورد (3/9 درصد) نوزادان در مطالعه تجویز شده اند.

نویسندگان دریافتند پسران در معرض درمان با آنتی بیوتیک نسبت به کودکانی که در معرض نبودند در طی شش سال اول وزن کمتری نشان می دهند. آنها همچنین کاهش قابل توجهی از قد و BMI در سنین دو تا شش سالگی به نمایش گذاشتند. این مشاهدات در یک گروه آلمانی تکرار شد.

علاوه بر این، مشخص شد که قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک در طی روزهای اول زندگی با اختلالات در میکروبیوم روده تا دو سالگی همراه است. نوزادانی که در معرض آنتی بیوتیک نوزادی قرار دارند، در مقایسه با نوزادانی که در معرض نیستند در سن یک ماهگی، غنای میکروبیوم روده ای به طور قابل توجهی پایین تر نشان می دهند. جالب توجه است، در سن شش ماهگی، نوزادان تحت درمان با آنتی بیوتیک به میزان غنی سازی باکتریایی در یک گروه کنترل از نوزادان رسیدند، و در سنین 12 و 24 ماهگی، افراد تحت درمان با آنتی بیوتیک به میزان قابل توجهی بالاتر از غنای باکتریایی در مقایسه با افراد کنترل بودند.

در آزمایشات اضافی، محققان نشان دادند كه موش هاي نر بدون ميكروب كه ميكروبيوم روده نوزادان در معرض آنتي بيوتيك به آنها داده شد نيز کاهش رشد نشان مي دهند. این یافته ها نشان دهنده وجود یک ارتباط بالقوه بین قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک نوزاد و اختلال در رشد کودکی است که ممکن است نتیجه تغییرات ایجاد شده توسط آنتی بیوتیک ها در ترکیب میکروبیوم روده باشد.

پیگیری تحقیق با هدف بررسی سایر پیامدهای جانبی بالقوه مربوط به قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک نوزادان انجام می شود.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2021-01-neonatal-antibiotic-growth-boys.html

 

زمان انتشار: جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 94034

مطالب مرتبط :
مقاومت آنتی بیوتیک

سلامت انسان ها در معرض خطر جدی تری از کرونا+عکس

همواره از خطرات مقاومت آنتی بیوتیکی گفته میشود. حالا در یک بررسی جدید محققان از تغییر رفتار باکتری ها برای مقاومت درباره آنتی بیوتیک ها پرده برداشته اند.

Survey: More than a third of Americans either unlikely or unsure to get a COVID-۱۹ vaccine

بر طبق یک نظرسنجی محققان دانشگاه کالیفرنیا؛

بیش از یک سوم جمعیت امریکا تردید دارند و واکسن کووید۱۹ را نمی گیرند

بر طبق یک نظرسنجی بیش از یک سوم امریکایی ها بعید است یا مردد هستند واکسن کووید۱۹ را بگیرند، جمهوری خواهان و بینندگان فاکس نیوز احتمال واکسیناسیون کمتری دارند.

آکرولئین یک ترکیب حدواسط برای تولید محصولات بالادستی در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد

یک محقق در شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان خبر داد:

ترکیب حدواسط "آکرولئین" در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد

زهره بنان کارشناس تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان،خبرداد: آکرولئین که یک ترکیب حدواسط برای تولید محصولات بالادستی آکریلو نیتریل، آکریلیک اسید و اسیدآمینه ها است را درمقیاس آزمایشگاهی تولید کردیم.

اولین ایده شو حل مسائل آموزشی در بستر آموزش مجازی برگزار می شود

توسط دانشگاه پیام نور استان اصفهان؛

اولین ایده شو حل مسائل آموزشی در بستر آموزش مجازی برگزار می شود

اولین ایده شو حل مسائل آموزشی در بستر آموزش مجازی با همکاری واحد پژوهش، کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه پیام نور استان اصفهان برگزار می شود.

کارایی تحریک نقطه کوانتومی

با سرپرستی یک فیزیکدان ایرانی دانشگاه بازل؛

کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد

فیزیکدانان، منبعی از تک فوتون ها را تولید کرده اند که می تواند میلیاردها از این ذرات کوانتوم را در ثانیه تولید کند، با این منبع فوتون کارایی تحریک نقطه کوانتومی "تک فوتونها" دو برابر شد.

مغز دو بیمار کما با سونوگرافی شروع به کار کرد

محققان گزارش کردند؛

مغز دو بیمار کما با سونوگرافی شروع به کار کرد

سال ۲۰۱۶، برای اولین بار یک تیم در دانشگاه کالیفرنیا از سونوگرافی متمرکز با شدت کم به تالاموس یک بیمار ۲۵ ساله کما استفاده کردند و بهبود چشمگیر بیمار را گزارش کردند، آنها اکنون دو بار دیگر این کار را با موفقیت بر روی یک مرد ۵۶ ساله سکته مغزی و یک زن ۵۰ ساله ایست قلبی با وضعیت هوشیاری کم انجام داده اند.

ایمپلنت

ابداع ایمپلنت های شارژی بی سیم با نور برای مقابله با بیماریها

دانشمندان در موسسه پیشرفته علم و فناوری کره دستگاهی را ابداع کردند که می توانند به تنظیم فعالیت در مغز کمک کنند و در درمان بیماریهایی مانند پارکینسون و افسردگی موثر باشند.

شکل گیری پدیده سوگ پیچیده و بروز علائم افسردگی در بستگان درجه یک فرد متوفی

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان:

خانواده های داغدار کرونا، به حمایت های اجتماعی ویژه ای نیاز دارند/ شکل گیری پدیده سوگ پیچیده و بروز علائم افسردگی در بستگان درجه یک فرد متوفی

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با تاکید بر این که خانواده های داغدار کرونا، به حمایت های اجتماعی ویژه ای نیاز دارند، گفت: محدود شدن یا عدم برگزاری مراسم ختم، هفتم و چهلم فرد متوفی، ترس اطرافیان از مواجهه با پیکر فرد فوت شده به دلیل احتمال انتشار بیماری، رعایت فاصله فیزیکی و عدم هم آغوشی و دلجویی از بستگان فرد متوفی، گاه موجب می شود شاهد شکل گیری پدیده سوگ پیچیده و بروز علائم افسردگی در بستگان درجه یک فرد متوفی باشیم.

واکسیناسیون

آیا طب سنتی مخالف واکسیناسیون است؟

نجفی عضو هیئت علمی دانشکده طب ایرانی اردکان به این سوال، پاسخ می دهد.

پارک

دیدار روئسای سازمان بسیج علمی یزد و پارک علم و فناوری

در دیدار رئیس سازمان بسیج علمی با رئیس پارک علم و فناوری استان یزد زمینه همکاری های مشترک بررسی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب