به رهبری محقق ایرانی تحقق یافت؛

غضروف هوشمند مهندسی شده داروهای آرتروز را به مفاصل تحت فشار وارد می کند

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به رهبری محقق ایرانی خود توانست طریق یک "غضروف هوشمند" مهندسی شده را ایجاد کنند که در صورت قرار گرفتن مفصل در فشار مکانیکی، داروی ضد التهابی ترشح می کند، برطرف کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ اگرچه می توان از داروهای ضد التهاب برای مقابله با بیماری هایی مانند آرتروز استفاده کرد، اما روش های فعلی منفی است، از جمله نیاز به تزریق منظم یا اینکه این داروها کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهند. تحقیقات جدید در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس می تواند این کمبودها را از طریق یک "غضروف هوشمند" مهندسی شده که در صورت قرار گرفتن مفصل در فشار مکانیکی، داروی ضد التهابی ترشح می کند، برطرف کند.

التهاب مفاصل که از طریق شرایط تخریب مانند آرتروز و بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید اتفاق می افتد، دردناک، ناتوان کننده و درمان آن دشوار است. داروهایی برای تسکین التهاب و تورم موجود است و زندگی را برای مبتلایان راحت تر می کند، اگرچه فضای زیادی برای بهبود نحوه مصرف این داروها وجود دارد.

به عنوان مثال آناکینرا، دارویی است که برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود، اما کاربران باید هر بار که از آن استفاده می کنند، محل تزریق را تغییر دهند، در حالی که خطر عفونت هایی مانند ذات الریه یا واکنش های آلرژیک را نیز به همراه دارد. از طریق میکروکپسول با آهسته رهش و حتی هیدروژل هایی که می توانند تزریق شوند و داروها را در پاسخ به نیروی مکانیکی آزاد می کنند، دانشمندان در این منطقه پیشرفت های امیدوار کننده ای را انجام می دهند و این آخرین مطالعه به عنوان یک گام جالب دیگر به جلو شکل می گیرد.

این دارو تا حدودی شباهت به هیدروژل فوق الذکر است، از این نظر که فقط در صورت قرار گرفتن مفصل تحت فشار مکانیکی مانند خم شدن زانو، داروها را آزاد می کند. این روش به عنوان روشی برای رفع ناراحتی آرتروز به ویژه در مواردی مشاهده می شود که درد می تواند ناشی از این نوع حرکات منظم باشد و زندگی روزمره را دشوار کند.

دانشمندان با مطالعه سلول های غضروف گرفته شده از خوک ها شروع به کار کردند و توانستند مسیرهای کلیدی در این سلول ها را که به استرس پاسخ می دهند، همراه با مدارهای ژنی در غضروف که در پاسخ به بارگذاری مکانیکی روشن می شوند، شناسایی کنند. آنها سپس به مهندسی ژنتیک روی آوردند تا نسخه هایی از این سلول ها را ایجاد کنند که فقط با تحریک التهاب به استرس پاسخ نمی دهند، بلکه داروی آناکینرا را نیز به عنوان بخشی از فرآیند تولید می کنند.

فرشید گیلک، محقق ارشد گفت: ما قطعات DNA را در سلول ها تغییر دادیم تا به آنها بگوییم هنگام احساس بار، کاری متفاوت از حالت عادی انجام دهند. یعنی ساختن داروی مقابله با آرتروز.

این آزمایشات در آزمایشگاهی انجام شد که دانشمندان با فشرده سازی سلولها با یک پیپت شیشه ای کوچک، فشار مکانیکی مفصل را تقلید کرده و باعث شدند داروی ضد التهاب در پاسخ آزاد شود. تحویل دارو به این روش، جایی که می تواند به صورت قطره ای در مفاصل آسیب دیده برای مقابله با التهاب ایجاد شود، می تواند آن را بسیار موثرتر کند، همانطور که گویلاک توضیح می دهد.

این دارو به نظر نمی رسد مگر اینکه سالها به طور مداوم تحویل شود، به همین دلیل است که در آزمایشات بالینی مربوط به بیماران مبتلا به آرتروز به خوبی کار نکرده است.

وی ادامه داد: در آزمایشات خود در سلولهای آزمایشگاهی، ما از سیستمهای سیگنالینگ موجود در سلولهای غضروفی استفاده کردیم که آنها را مهندسی کرده ایم تا هر زمان که لازم باشد دارو را آزاد کنند. در اینجا، ما از زیست شناسی مصنوعی برای ایجاد یک نوع سلول مصنوعی استفاده می کنیم که می توانیم برنامه ریزی کنیم تا به آنچه می خواهیم پاسخ دهد.

جدا از اجتناب از تزریق منظم و بهبود اثربخشی دارو، این روش همچنین می تواند بسیاری از عوارض جانبی ناشی از زایمان طولانی مدت را که شامل ریزش مو، خستگی و درد معده است، نفی کند. تیم معتقد است که این روش می تواند در سایر نقاط علوم پزشکی نیز به کار گرفته شود.

گیلک افزود: ما می توانیم سلول هایی ایجاد کنیم که به طور خودکار داروهای تسکین دهنده درد، داروهای ضد التهاب یا فاکتورهای رشد برای تولید دوباره غضروف تولید کنند. ما فکر می کنیم این استراتژی می تواند چارچوبی برای انجام کارهایی باشد که ممکن است برای برنامه ریزی سلولها برای ارائه درمان در پاسخ به انواع مشکلات پزشکی انجام دهیم.

این مطالعه در مجله Science Advances چاپ شده است.

زمان انتشار: شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 94070

مطالب مرتبط :
چاپ ۳ بعدی

با همکاری محقق ایرانی تحقق یافت؛

چاپ سه بعدی استخوان مستقیماً وارد بدن می شود

یک تیم در دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی، استرالیا به همراه محقق ایرانی خود، جوهر سرامیکی را تولید کرده اند که می تواند در دمای اتاق با سلولهای زنده و بدون مواد شیمیایی سخت چاپ شود.

خانه نخبگان

تشکیل خانه نخبگان بسیجی شهرستان اصلاندوز به روایت تصویر

خانه نخبگان شهرستان اصلاندوز با حضور مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اردبیل ، و مسئولین علمی شهرستان برگزار شد.

نخبگان

نشست انجمن علمی نخبگان بسیجی شهرستان بیله سوار به روایت تصویر

نشست انجمن علمی نخبگان شهرستان بیله سوار با حضور مسئولین علمی استانی و شهرستان بیله سوار برگزار شد.

عامل تصویربرداری جدید به اندازه گیری سلامت کلیه کمک می کند

با همکاری یک محقق ایرانی در دانشگاه واشنگتن؛

عامل تصویربرداری جدید به اندازه گیری سلامت کلیه کمک می کند

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتن شامل نویسندگان ادوین بالدلومار، دیوید ریچرت و کوروش شوقی عامل تصویربرداری با نام RadioCF برای کمک به ارزیابی کلیه های اهدایی و ابزاری بالینی برای ارزیابی سلامت کلیه ایجاد کردند، با این ابزار محققان توانستند تعداد نفرون ها را در کلیه موش های زنده و در کلیه انسان شمارش کنند.

ژن درمانی

درمان اختلالی ارثی و نادر؛

ژن درمانی در نبرد با بیماری کمبود ایمنی/بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن امکان پذیر می ‏گردد+فیلم

یک آزمایش بالینی کوچک نشان داده است که ژن درمانی می تواند با ایمن سازی سیستم های ‏ایمنی نوزادانی که به تازگی دچار ابتلاء به یک اختلال ارثی نادر گردیده اند، کمک شایانی نماید. این ‏اختلال ارثی، یک عامل تهدید کننده برای زندگی فرد مبتلا شده بشمار می آید که در آن، سلول ‏های ایمنی بدن در مبارزه با عفونت، به طور طبیعی رشد نکرده و یا عمل نمی نمایند

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب