به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

تسلا با ارزش‌ترین خودروساز جهان

شرکت خودروسازی تسلا (Tesla) که اکنون توسط یکی از بنیان‌گذارانش، یعنی ایلان ماسک، مدیریت و رهبری می‌شود، توانست با کنار زدن برند محبوب و قدرتمند تویوتا (Toyota)، به ارزشمندترین برند خودروسازی دنیا تبدیل شود. این برند آمریکایی که مرکزش در کالیفرنیا واقع شده است، اکنون رسما ۱۸۳ میلیارد دلار آمریکا ارزش دارد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، شرکت خودروسازی تسلا یکی از جوان ترین و موفق ترین کمپانی های خودروسازی دنیاست، این کمپانی در سال ۲۰۰۳ توسط مارتین ابرهارد و مارک تار پنینگ و ایان رایت و با باور اینکه خودرو هایی که از باطری تغذیه می کنند عمل کرد بهتری دارند گرد هم آمدند.

سرمایه گذاران تسلا

این سه نفر به دنبال سرمایه گذاری بودند که بتوانند از آنان حمایت کند، در همین مسیر با ایلان‌ماسک آشنا شدند و وی را به عنوان رئیس این کمپانی برگزیدند و او نیز ابرهارد را به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب کرد. پس از گذشت زمان فرد دیگری نیز به آنان ملحق شد و همگی این نفرات خود را بنیان گذار برند تسلا موتور نامیدند.

ایلان ماسک نقش مهمی در پیشبرد استراتژی های طولانی مدت این کمپانی داشت و با پافشاری بر ساخت بدنه های فیبر کربن پلیمری تقویت شده توانست در سال ۲۰۰۶ برای طراحی تسلا رودستر برنده جایزه گلوبال گرین و در سال ۲۰۰۷ برنده جایزه ایندکس دیزاین نیز شود.

تسلا و افت و خیز های آن

ایلان ماسک در سال ۲۰۰۸ و پس از عرضه اولیه تسلا رودستر به عنوان مدیر عامل کمپانی تسلا شروع به کار کرد و بخشی از نیروی کار این شرکت را تعدیل کرد چرا که عقیده داشت که چون سرمایه گذاری فراوانی در تسلا موتور انجام داده است پس زمان آن رسیده که کنترل کامل شرکت را به دست گیرد و همین سبب شد که ابرهارد و تارپنینگ شرکت را ترک کنند.

این کمپانی با سرمایه‌گذاران گوگل، ایبی و سایر کمپانی های بزرگ نیز همکاری هایی داشته است، جالب اینجاست که این کمپانی محبوب در سال ۲۰۱۰ عرضه اولیه سهام خود را ارائه داد و پس از شرکت فورد دومین کمپانی بود که این کار را انجام می داد اما ادامه و در سال ۲۰۱۹ متاسفانه ۸۶۲ میلیون دلار ضرر کرد.

عرضه اولیه خودروهای تسلا در دسته برقی با چالش‌هایی همراه بود به طوریکه یک سال و اندی مهندسان تعمیر خودرو برای حل کردن مشکلات فنی خودروها فراخوانی می شدند و این چالش ها برخی از مشتریان اولیه را که برخی افراد سرشناسی نیز بودند را مایوس می کرد اما ماسک در این شرایط از اعتبار و حیثیت شرکت به خوبی دفاع میکرد.

 سال ۲۰۱۰ را می توان نقطه عطف شرکت تسلا معرفی کرد چراکه در این سال علاوه بر عرضه اولیه سهام، کارخانه تولید خودروهای خود را نیز تغییر داد و مدل s را به صورت انبوه تولید کرد و مدل های x و 3 نیز پس از آن به سرعت به خط تولید اضافه شدند و مدل اس در سال ۲۰۱۱ به نمایش همگان در آمد.

تسلا تصمیم گرفت برنامه های حمایتی خود از مشتریان را نیز آغاز کند و در گام نخست شبکه super charger را در ۶ ایستگاه در کالیفرنیا راه اندازی کرد که صاحبان مدل اس به صورت رایگان از این ایستگاه ها استفاده می کردند.

اوج گرفتن کمپانی تسلا

سال ۲۰۱۳ ارزش سهام این شرکت به سمت سقوط رفت و ماسک تصمیم به فروش این کمپانی به کمپانی گوگل گرفت اما افزایش مجدد ارزش سهام این شرکت ایلان ماسک را از پیشنهاد خود منصرف کرد و پس از یک دهه فعالیت این کمپانی بالاخره به سوددهی رسید.

تسلا در سال ۲۰۱۴ و با فروش ۲ میلیارد دلار اوراق قرضه تصمیم به راه اندازی کارخانه ای برای تولید اختصاصی باتری برای خودروی مدل ۳ گرفت و کارخانه گیگافکتوری در نوادا راه اندازی کرد که وظیفه ذخیره سازی برق برای تولید انرژی های پاک شرکت را بر عهده داشت و عملاً تسلا به دنیای انرژیهای پاک ورود کرد.

محصولات انرژی پاک که خارج از فضای خودروسازی تولید شده بودند کاربران خانگی را هدف قرار دادند و نهایتاً ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ از تولید دو محصول به نام‌های powerwall و powerpack خبر داد که برای ذخیره سازی نیرو و استفاده از سیستم توزیع برق خانگی و صنعتی استفاده می شدند

کمپانی تسلا در سال ۲۰۱۵ علاوه بر ارائه مدل ایکس به بازار فناوری خودروهای خودران را نیز به خودروهای خود اضافه کرد و گزینه auto pilot در خودرو های تسلا پیاده سازی شد. تسلا مدل ۳ نیز که سال ها در حال تحقیق و توسعه بود نهایتا در سال ۲۰۱۶ به بازار معرفی شد.

تسلا با ورودش به دنیای صنعت انرژی های پاک شرکتی به نام سولار سیتی را که در گذشته توسط پسرعموهای ماسک اداره می‌شد را خرید و این شرکت به زیرمجموعه‌های تسلا پیوست. ایلان ماسک پیش از خرید این شرکت نیز به عنوان رئیس هیئت مدیره آن شرکت و جزو سرمایه گذاران اصلی آن بود.

مصرف کنندگان محصولات تسلا همیشه از تاخیر در تحویل خودروی خود انتقاد داشتند و همین انتقادات در تحویل مدل های s و x سبب شد تا خسارت ۱۲ میلیارد دلاری در بازار سرمایه عاید این شرکت شود و از ارزش آن کاسته شود. محصول اخیر و مهم تسلا کامیون برقی است که در سال ۲۰۱۷ به نام tesla semi رونمایی کرد و ادعای این بود که در سال ۲۰۱۹ این کامیون ها به تولید انبوه خواهد رسید.

از بحران های مهم سال ۲۰۱۸ می توان تماس کارمند سابق امنیتی این شرکت با بورس اوراق بهادار ایالات متحده مبنی بر تخلف های گسترده در کارخانه نوادا فکتوری اشاره کرد

که نهایتاً ماسک به اتهام انتشار اطلاعات گمراه کننده به بازار بورس و اوراق بهادار متهم گردید و جریمه ۲۰ میلیون دلاری را نیز پذیرفت و از ریاست هیئت مدیره تسلا کنار رفت.

دولت ایالات متحده آمریکا جهت حمایت از خطوط تولید خودروهای برقی، معافیت مالیاتی برای آنها در نظر گرفته بود اما دولت پس از آنکه تسلا در سال ۲۰۱۸ تعداد مشخصی از خودروهای خود را فروخت معافیت خود را لغو کرد این لغو معافیت مالیاتی سبب افزایش قیمت خودروهای تسلا شد که شرکت به اجبار با کاهش ۲ هزار دلاری در مدل های ۳، s و x آن را جبران کرد.

رکورد های باور نکردنی تسلا

از جدیدترین محصولات تسلا درخانواده خودرو می‌توان به وانت سایبرتراک اشاره کرد که در رویداد قابل توجهی به انظار عمومی گذاشته شد ایلان ماسک در سال ۲۰۱۹ از وانت شرکتش رونمایی کرد که در سال ۲۰۲۱ به تولید انبوه خواهد رسید.

به نقل از visual capitalist برند آمریکایی تسلا با جلو زدن از تویوتا اکنون ۱۸۳ میلیارد دلار ارزش دارد و کمپانی‌های تویوتا و فولکس واگن در جایگاه دوم و سوم ارزشمندترین برند خودرو سازی دنیا قرار دارند. برند تسلا در مجموع توانست از کمپانی فیسبوک نیز پیشی گرفته و پنجمین کمپانی با ارزش آمریکا لقب بگیرد.

خبرهای هشتم ژانویه حکایت از آن دارد که اکنون ایلان‌ماسک در مقام ثروتمندترین مرد جهان قرار گرفته است جایگاهی که پیش از وی به مدیرعامل کمپانی آمازون (جف بزس) تعلق داشت. رشد شرکت تسلا و دارایی‌های ایلان ماسک در مدت زمان بسیار کمی رخ داده که این در نوع خودش بسیار حائز اهمیت و قابل توجه است.

ایلان ماسک با به کارگیری ایده های نو و خلاقانه توانسته ایده ها را به مرحله اجرا و عمل برساند، در واقع وی کشیده است با بهره گیری از منابع و ظرفیت ها ایده های خلاقانه را عملی کند که بیشتر این ایده ها جسورانه و خلاقانه بوده است.

 ماسک تلاش می‌کند نیازهای مشتریان را قبل از خودشان شناسایی کند یعنی نیاز هایی که انسان ها در آینده خواهند داشت را با روش هایی شناسایی میکند و روی آن ها فعالیت میکنید به عبارتی وی مدیریت را با ایده های خلاقانه علمی ترکیب کرده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵:۴۲

شناسه خبر: 94083

مطالب مرتبط :
ماسک

آیا استفاده از دو ماسک بهتر از کرونا جلوگیری می‌کند؟

استفاده از ماسک در جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا موثر است. حالا محققین از تاثیر استفاده از دو یا چند ماسک میگویند.

برج تسلا

سرباز مخترع کردکویی عنوان کرد

طراحی دستگاهی برای دور زدن سیم کشی های برق/ سختی برق رسانی به مناطق صعب العبور آسان شد

سرباز مخترع کردکویی توانست برج کویل تسلا را به جریان برق مستقیم متصل کند و اعتقاد دارد که این طرح باعث کاهش هزینه های برق رسانی و مخاطرات مربوط به آن می شود.

ایلان ماسک

ایلان ماسک: مطمئنم که انسان در ۲۰۲۶ روی مریخ فرود می‌آید

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت «اسپیس اکس» و یکی از علاقمندان به اکتشافات فضایی، پیش‌بینی کرده است که انسان حدود شش سال دیگر قدم بر کره مریخ خواهد گذاشت.

انرژی خورسیدی

ایلان ماسک از انجام پروژه انرژی خورشیدی در قطر به دنبال چیست؟

قطر سرشار از منابع نفت و گاز طبیعی است، اما از سال ۲۰۱۷ سیاست «زیاد روی منابع خود حساب باز نکنید» را اتخاذ کرده و شروع به تنوع بخشیدن در استفاده از انرژی خورشیدی کرده است. اکنون تسلا باتری‌های «پاور پک» را در اولین پروژه‌ی ذخیره‌سازی خورشیدی این کشور مستقر کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب