آيا انسان می‌تواند روزی در سیاره مشتری زندگی کند؟

مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی و پس از خورشید بزرگترین جرم موجود در آن است. اما آیا انسان روزی میتواند بر روی مشتری زندگی کند؟

ما انسان‌ها آنقدر عادت به تصور ایستادن در سطح سفت و جامدی مثل زمین و شاید در آینده به مریخ کرده‌ایم که با دیدن سیاره گازی مثل مشتری ممکن است خود بپرسیم آیا می‌شود روی این سیاره هم بایستیم؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، بیایید لحظه‌ای از شرایط سخت و غیرقابل دوام این سیاره مانند گرانش، فشار اتمسفر، درجه حرارت بالا و بادها صرف نظر کرده و سعی کنیم به جو آن وارد شویم. چیزی که پس ورود خواهیم دید منظره‌ای شگفت‌انگیز که هیج تصویر مشابهی از آن نداشتیم.

اگر بر روی سیاره مشتری بایستید، احتمالا چه اتفاقی برایتان می افتد؟

در زیر جو مشتری اقیانسوی غول پیکر از هیدروژن فلزی مایع وجود که شبیه جیوه رفتار می‌کند، با این تفاوت که چگالی آن 60 درصد چگالی آب است. بنابراین، برای رسیدن به یک هسته داغ و سنگلاخی که باید احتمالا جامد باشد، نیاز است دهها هزار کیلومتر به اعماق این اقیانوس برویم.

سیاره مشتری بسیار بسیار داغ است، دمای جو آن ممکن است به 630 درجه سانتی‌گراد برسد. هنگاکی که از طریق جو به پایین پرواز می‌کنیم، با افزایش فشار و سرعت باد، دما البته کاهش پیدا می‌کند.

پس از حدود 2.5 ساعت کاوش، ما به اقیانوس هیدروژن فلزی مایع خواهیم رسید. حال تازه سفرتان برای کشف یک سطح جامد شروع می‌شود، همانطور که گفته شده باید کیلومترهای به اعماق بروید تا شاید سطحی را برای ایستادن پیدا کنیم. کاوشگر «جونو» در طول ماموریت خود به مشتری در تلاش است که متوجه شود آیا چنین هسته سخت و جامدی اصلا وجود دارد یا خیر.

در یک نگاه کوتاه، مشتری چهارمین جسم درخشان در آسمان پس از خورشید، ماه و زهره است. اگرچه گهگاه مریخ (بهرام) درخشان‌تر به‌نظر می‌آید. به کمک دوربین دوچشمی برخی از قمرهای مشتری نیز قابل دیدن می‌باشند.

جرم مشتری ۲٫۵ بار از مجموع جرم دیگر سیاره‌های منظومهٔ خورشیدی بیشتر است. جرم مشتری ۳۱۸ بار بیشتر از جرم زمین است. قطر آن ۱۱ برابر قطر زمین است. مشتری می‌تواند ۱٬۳۰۰ زمین را در خود جای دهد. میانگین دوری آن از خورشید در حدود ۷۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومتر است یعنی بیشتر از ۵ برابر دوری زمین از خورشید. ستاره‌شناسان با تلسکوپ‌های برپاشده در زمین و ماهواره‌هایی که در مدار زمین می‌گردند به بررسی مشتری می‌پردازند. ایالات متحده تا کنون ۶ فضاپیمای بدون سرنشین را به مشتری فرستاده‌است.

در ژوئیهٔ ۱۹۹۴، هنگامی که ۲۱ تکه از دنباله‌دار شومیکر-لوی ۹ با هواکرهٔ مشتری برخورد کرد، ستاره‌شناسان شاهد رویدادی بسیار تماشایی بودند. این برخورد برانگیزاننده انفجارهای سهمناکی شد که پاره‌ای از آن‌ها قطری بزرگ‌تر از قطر زمین داشتند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 94084

مطالب مرتبط :
۰۲۲۵

به همت دانشگاه پیام نور استان قم :

اولین وبینار فرهنگ دانشگاهی و فضائل دینی

دکتر حسینی : دانشگاه پیام نور استان قم میزبان برگزاری اولین وبینار هفته فرهنگ دانشگاهی با عنوان «فرهنگ دانشگاهی و فضائل دینی، اخلاقی، بازخوانی و ارایه روز آمد مواریث دینی و ملی» می باشد.

مشتری

آيا خورشید جدیدی می‌تواند وارد منظومه شمسی شود؟

مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی بعد از ستاره خورشید است. شاید این سوال مطرح شود که چرا مشتری سیاره است؟ و آیا میتواند به ستاره ای چون خورشید بدل شود؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب