تماشا کنید: طرح هواپیمای الکتریکی محققان MIT

توسعه فناوری های متناسب با محیط زیست در وسایل نقلیه برای کاهش آلایندگی آنها همچنان ادامه دارد و حالا وارد عرصه حمل و نقل هوایی شده است.

حرکت به سمت فناوری‌های سوخت جایگزین می‌تواند تا حد زیادی به مبارزه با آلودگی ایجاد شده در بخش هوایی یاری رساند. اکنون نیز طراحی جدید دانشمندان «ام-آی-تی» راه‌حل بالقوه جذابی را ارائه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس،‌تیم مهندسی پشت این ایده ادعا دارد که با تصفیه آلودگی موجود در محموله سوخت خود هواپیما تا 95 درصد از انتشار اکسید نیتروژن را کاهش دهد.

هواپیما هیبردی «ام-آی-تی» می‌تواند آلاینده‌های مضر خود را جذب کند

هواپیماها عامل انتشار حدود دو تا سه درصد دی اکسید کربن در جهان هستند، اما علاوه بر انتشار دی اکسید کربن موتورهای جت هواپیما اکسید نیتروژن که خود یک آلاینده مضر دیگر است نیز تولید می‌کنند. این آلاینده دقیقا همان گاز سمی است که توسط وسایل نقلیه دیزلی نیز ایجاد می‌شود. همچنین این آلایندگی بود که مرکز رسوایی شرکت فولکس واگن قرار داشت. تحقیقات علمی نشان داده‌اند، آلودگی ایجاد شده از انتشار اکسید نیتروژن هر ساله باعث ایجاد مشکلات تنفسی و قلبی جان باعث مرگ زودرس در بسیاری از افراد می‌شود.

 

در واقع رسوایی فولکس واگن در دروغ آنها مبنی بر ایجاد سیستم تصفیه بود که باعث الهام در مهندسان «ام-آی-تی» شد. آنها پس از این واقعه به این فکر افتادند که آیا می‌توان از انواع سیستم‌های کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای که در کامیون‌های دیزلی و سایر وسایل نقلیه زمینی استفاده می‌شود را در سیستم‌های پیشران هوایی بکار برد.

«بارت» که یکی از مهندسان طراح این هواپیما است دراینباره گفت: « این سیستم کنترل بسیار عملی‌تر از هواپیماهای تمام الکتریکی است که هم هزینه‌هایش بالاست و هم باتری‌های متعدد وزن هواپیما را افزایش می‌دهد، باشد»

آلاینده ماده‌ای در هوا است که می‌تواند بر روی انسان و اکوسیستم اثرات منفی بگذارد. این ماده می‌تواند ذرات جامد، قطره‌های مایع، یا گاز باشد. آلاینده می‌تواند منبع طبیعی داشته یا ساخته دست انسان باشد. آلاینده‌ها به دسته‌های اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند. آلاینده‌های اولیه معمولاً توسط فرایندها ساخته می‌شوند، مانند خاکستر تولید شده توسط آتشفشان. گاز کربن مونواکسید (CO) خارج شده از اگزوز موتورهای وسایل نقلیه یا گوگرد دی‌اکسید (SO2) خارج شده از دودکش کارخانه‌ها، مثال‌هایی دیگر از آلاینده‌های اولیه هستند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 94086

مطالب مرتبط :
۲

رییس دانشگاه ازاد هرمزگان در گفتگو با علم وفناوری هرمزگان:

تولید بذرهای هیبریدی باید منجر به ارزآوری شود/ممانعت از فعالیت قاچاقچیان بذر

رییس دانشگاه ازاد هرمزگان گفت: یکی از راه ها برای افزایش تولید در بخش کشاورزی، تولید بذر‌های هیبریدی است که دارای توانایی بالایی برای افزایش این عملکرد هستند و طیف وسیعی از امکانات جدید را برای کشاورزان ایجاد می‌کنند.

خبرگزاری علم و فناوری

مقابله با آلودگی هوا؛ محصولات دانش‌بنیان و خلاق به جنگ آلاینده‌ها می‌رود

ده‌ها شرکت دانش‌بنیان، خلاق و فناور توانمندی خود را برای مقابله با آلودگی هوا به کار بردند تا محصولات فناورانه آنها هوای سالم‌تری را به شهرها هدیه دهد.

گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با مخترع زاهدانی/اختراع سیستم نو سرقت کابل های مخابراتی در سیستان و بلوچستان/ به دنبال تولید خودروی هیبریدی در کشور هستم

گفتگوی علم و فناوری با مخترع زاهدانی؛

به دنبال تولید خودروی هیبریدی در کشور هستم

حامد شاه بخش، جوان نخبه زاهدانی است که چندین سال توانسته در مسابقات خوارزمی جوانان رتبه کسب کند و اختراعات خود را ثبت نماید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب